Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Rekonstrukce dopadení bin Ládina: rozkaz zněl zabít

Afghánistán

  7:00aktualizováno  7:33
ISLÁMÁBÁD/PRAHA - Vše začalo už před pár lety. Při několika výsleších již zadržených teroristů se americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) dozvěděla o existenci kurýra, který se údajně pohyboval velmi blízko Usámy bin Ládina. Vůdce Al Kajdy totiž k němu prý choval velkou důvěru, takže bylo více než pravděpodobné, že s ním žije v jednom domě.

Usáma bin Ládin v roce 98

CIA začala po tomto poslovi pátrat. Před čtyřmi lety údajně odhalila jeho identitu, před dvěma lety začala rozkrývat podrobnosti o všech místech, kde se měl v Pákistánu pohybovat.

Úkryt nalazen již před rokem
Klíčovým momentem byl však loňský srpen – tehdy byla objevena opevněná rezidence, kde kurýr spolu se svým bratrem, dalším poslem, žili. Nacházela se v poklidném pákistánském městě Abbottábád. Ihned byl informován americký prezident Barack Obama.

Zpravodajské služby od té doby sbíraly všechny možné informace o vile a pohybu lidí v ní. V polovině února už bylo více než jasné, že se v domě nachází někdo velmi důležitý. Obama se prý proto rozhodl "přikročit k agresivní akci". Konalo se několik schůzek národní bezpečnostní rady, na kterých se řešilo, kdo by mohl ve vile žít a jak ho dostat.

Čtěte také:

'Malá akce'
Poslední ze schůzek se uskutečnila minulý týden ve čtvrtek, napsala CNN. Už tehdy si byli všichni na těchto jednáních téměř stoprocentně

Cesta k dopadení bin Ládina

Srpen 2010
CIA sledovala kurýra Al Kajdy, který se pohyboval velmi blízko Usámy bin Ládina. Odhalila rezidenci v pákistánském Abbottábádu.

28. dubna 2011
Poslední schůzka americké národní bezpečnostní rady, na které se řešilo, kdo by mohl ve vile žít a jak ho dopadnout. Bylo již více než jisté, že zde přebývá Usáma bin Ládin.

29. dubna 2011
Operaci schválil Barack Obama.

Noc z 1. na 2. května 2011
Malá elitní jednotka vojenského námořnictva provedla akci a zabila nejhledanějšího teroristu světa.

jisti, že v domě bydlí Usáma bin Ládin s některými členy své rodiny a svými pobočníky.

Asi nejvýznamnější protiteroristickou misi v dějinách Spojených států schválil Barack Obama v pátek 29. dubna. Nechtěl žádnou velkou akci, proto k provedení operace určil malou elitní jednotku SEAL Team Six vojenského námořnictva. Vojákům velel přímo ředitel CIA Leon Panetta, muž, který se s velkou pravděpodobností stane příštím americkým ministrem obrany.

Riskantní útok z vrtulníků
Původně byl prý zvažován i letecký útok – Američané proti teroristům v Afghánistánu a Pákistánu hojně používají cílené údery z bezpilotních letounů Predator – nakonec se k němu ale nepřistoupilo. Existovaly totiž obavy, že by tak mohlo přijít o život velké množství pákistánských civilistů.

K tématu:


Obama namísto toho odsouhlasil dost riskantní útok z vrtulníků. Podle BBC operace začala v neděli ve 22.30 pákistánského času (18.30 našeho času) a trvala 45 minut, podle jiných zdrojů šlo až o jednu hodinu ráno v pondělí. Detaily celé akce zůstávají zahaleny tajemstvím, nicméně podle svědků létaly nad rezidencí dva až tři vrtulníky.

Neopouštějte domovy, varovali vojáci
Podle jedné z verzí se vše událo takto: Když helikoptéry přistály, muži, kteří z nich vystoupili, mluvili na místní žijící poblíž vily v jazyce paštú. Prý jim řekli, že mají zhasnout světla a neopouštět své domovy, popsali svědci. Poté byly slyšet výstřely.

Při přestřelce byl zabit právě sledovaný posel Al Kajdy, jeho bratr a jeden z Usámových synů. O život přišla také žena, kterou bojovníci Al Kajdy údajně použili během přestřelky jako živý štít.