Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Rektor vyzval Řápkovou, ať dodá doklady ke studiu. Hrozí jí odebráním titulu

Česko

  14:40aktualizováno  16:47
CHOMUTOV/PLZEŇ - Chomutovská primátorka Ivana Řápková (ODS) podala trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli údajné ztrátě svých záznamů a diplomové práce na plzeňské právnické fakultě. V prohlášení dnes sdělila, že nikdo z fakulty dodnes nepředložil důkaz, že by nestudovala řádně. Veškerá zpochybňování jejího studia mají prý za cíl ji mediálně očernit.

Řápková ukázala dodatek k diplomu. foto: ČTK

Řápkové studium nyní prošetřuje komise, kterou ustanovil rektor Západočeské univerzity Josef Průša. Ten dnes oznámil, že v souvislosti s tímto krokem Řápkové komise urychlí šetření jejího studia.

V pondělí ZČU Řápkovou vyzve, aby dodala všechny doklady o svém studiu, řekl Průša. Pokud je nepředloží, hodlá škola podat návrh na odebrání titulu Mgr. Podle Průši má škola v případě Řápkové záznamy o zkouškách jen v elektronickém systému, nikde se neobjevily "zapsané na papíru", jak je to běžné u ostatních studentů.

"Jako každý student mám k dispozici originál mého diplomu, přílohy k diplomu a vysvědčení o státní závěrečné zkoušce. To jsou dokumenty, které prokazují mé studium. Dodnes mě nikdo ze školy neoslovil, děkan právnické fakulty Jiří Pospíšil má navíc číslo mého telefonu," reagovala Řápková.

Podle ní má fakulta ve svých věcech "neuvěřitelný nepořádek", zápisy o jejích zkouškách a zápočtech prý mít musí. "Je už naprosto zřejmé, že se zde vede nečistá hra a nikdo z fakulty nemá skutečný zájem záznamy mého studia dohledat. Toto musí učinit orgány činné v trestním řízení, pak si konečně veřejnost ověří, že mám naprostou pravdu," uvedla. Dodala, že veškerá její vyjádření o studiu jsou překrucována.

Učitel: Řápková lže

Předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, do jehož studijní skupiny na plzeňské fakultě prý měla v letech 2003 až 2004 docházet, pondělním Lidovým novinám řekl, že Řápková na jeho semináře vůbec nechodila.

Řápková nyní tvrdí, že jejím učitelem pro trestní právo byl Jiří Pipek a konzultace vedla jeho asistentka Simona Stočesová. Lidové noviny dnes uvedly, že Pipek nikdy nemohl dát Řápkové zápočet, protože by porušil veškerá pravidla fakulty. Pipek před rokem zemřel.

Čtěte také

O tom, že Řápková lže, je přesvědčen učitel školy a plzeňský advokát Jan Kocina. Pro Lidové noviny uvedl, že nezná jediný případ, kdy by Pipek dal zápočet. "Musel by porušit všechna pravidla, jež katedra má," řekl Kocina.

Na fakultě není ani primátorčina diplomová práce, Řápková v minulosti novinářům ukázala jen její pracovní verzi.

Urychlíme šetření komise

Podle rektora v podání trestního oznámení Řápkové nikdo nemůže bránit. "Tím pádem ale urychlíme šetření komise. V pondělí k tomu vydáme zprávu," řekl. Děkan právnické fakulty Jiří Pospíšil uvedl, že neví, jak trestní oznámení celé věci prospěje. "Očekával bych spíše konsenzuálnější přístup à la chování pana předsedy Marka Bendy, který jasně řekl, že předělá práci a tak dále," uvedl. Podle Pospíšila krok Řápkové nijak neovlivní postup univerzity.

Také předseda ODS Mirek Topolánek naznačil, že se mu způsob, kterým se Řápková obhajuje, příliš nelíbí. "Za moudrý bych považoval podobný přístup, jaký uplatnil Marek Benda, který sám školu požádal o prošetření svého případu," řekl. Také místopředseda ODS Petr Bendl míní, že Řápková se měla zachovat spíše jako Benda, který otevřeně přiznal chybu své práce. "U paní Řápkové si myslím platí totéž. Buď to vysvětlí, dostatečně pro veřejnost i pro ústecký region, nebo nevysvětlí, a pak podle mého hlubokého přesvědčení, bude muset z kandidátky odejít," řekl.

Místopředseda ODS Petr Gandalovič, který byl v Ústeckém kraji jedničkou na kandidátce do neuskutečněných podzimních sněmovních voleb, na níž byla Řápková na druhém místě, dnes řekl, že dokud právnická fakulta studium Řápkové neprošetří, nelze k případu nic říci ani z něho vyvozovat nějaké důsledky.

Pokud by vyšetřování případu prokázalo, že primátorka řádně nestudovala, ODS na to bude podle něho odpovídajícím způsobem reagovat.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...