Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Záhada rodu Romanovců

Magazín

  12:03
MOSKVA - Lékařské soudní expertize budou podrobeny ostatky dvou těl, o nichž ruští archeologové tvrdí, že náleží careviči Alexejovi, synovi posledního ruského cara Mikuláše II. a dědici ruského trůnu, a jeho sestře Marii.

Z carské rodiny nikdo nepřežil. foto: koláž ŠimonReprofoto

Kosti „patřící mladému muži mezi 10 až 13 lety a dívce staré asi 18 až 23 let“ byly před měsícem nalezeny nedaleko uralského Jekatěrinburgu, kde byla v roce 1918 carská rodina vězněna a popravena. Ruská prokuratura včera oznámila, že v souvislosti s nálezem obnovila vyšetřování okolností smrti carské rodiny.

„Na fragmentech těl jsou poškození zřejmě způsobená střelbou. Všechny kosti jsou ohořelé a vykazují příznaky, že na ně bylo působeno agresivními látkami,“ citovala včera agentura ITAR-TASS vyjádření ruské generální prokuratury. Ta kvůli nálezu obnovila vyšetřování okolností smrti cara Mikuláše II. a členů jeho rodiny, původně zahájené v roce 1991. Ostatky cara, jeho ženy a tří dcer byly nalezeny u Jekatěrinburgu na konci 70. let. Tehdy poskytl první důkaz manžel britské královny princ Philip, který je s Romanovci příbuzensky spřízněn. Genetická a molekulární analýza DNA tehdy prokázala rodovou příbuznost jeho tkáně s pozůstatky carské rodiny.

Chybějící střípky mozaiky?
Ostatky Alexeje a čtvrté dcery však v hromadném hrobu objeveny nebyly a jejich osud je obestřen tajemstvím. Podle některých spekulací byla jejich těla spálena a popel rozprášen v lese, podle dalších jsou pohřbeni jinde než zbytek rodiny. Existují však i odvážnější domněnky. Jedna z nich praví, že obě děti masakr přežily. Čas od času se objevují jedinci, kteří se za ně nebo za jejich potomky prohlašují. Analýza nově nalezených kostí by však tyto domněnky mohla vyvrátit.

„Jsem šťasten, pokud je to pravda. Ale je potřeba přesné prošetření. Je nutná naprostá jistota, že se skutečně jedná o ostatky, které dosud chyběly,“ vzkázal ruským vědcům z Paříže současný doyen carského rodu Romanovců Nikolaj Romanov. Kromě kosterních pozůstatků na přibližně deset různých odborných testů putují i střely, které byly na místě také nalezeny, uvedla včera rozhlasová stanice Echo Moskvy. „Převzali jsme celkem 44 fragmentů, nyní jsou uloženy v prostorách s nízkou teplotou,“ vysvětlil šéf Sverdlovského oblastního úřadu soudní a léčebné expertizy Nikolaj Něvolin. „Víme, že carevič trpěl hemofilií, tak se pokusíme najít genom tohoto onemocnění. Už teď mohu říci, že nalezené střely jsou na pohled podobné těm, které byly objeveny při prvním nálezu ostatků carské rodiny,“ dodal.

Podle deníku Izvestija objevil místo s kostrami člen vědecké expedice, kterou zorganizoval Institut historie a archeologie uralské pobočky Ruské akademie věd. Vědci se při hledání řídili záznamy Jakova Jurovského, šéfa bolševické popravčí čety, která carskou rodinu povraždila ve sklepě jednoho z kupeckých domů v Jekatěrinburgu.

Nález těl, o jejichž pravosti ještě nebylo definitivně rozhodnuto, přišel devět let poté, co byl v Petrohradě slavnostně pohřben car Mikuláš II., jeho žena a tři další dcery. Jejich ostatky byly v Petropavlovské pevnosti uloženy 17. července 1998, v den 80. výročí vraždy. „Nový nález mi připadá podivný. Ale v každém případě je to velmi významná věc a žádá si prošetření,“ poznamenal Pavel Ivanov, člen někdejší vládní komise, která v 90. letech určila pravost tehdy nalezených ostatků. Členové carské rodiny jsou od roku 2000 uctíváni jako svatí mučedníci.

Autor: