Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Republikáni v USA ovládli Sněmovnu, Senát Obamovi zůstal

Svět

  6:35aktualizováno  12:12
PHILADELPHIA - Politická mapa Ameriky zčervenala. Dosavadní “modrou” demokratickou většinu převálcovali “červení” kandidáti republikánů a konzervativního hnutí Tea Party.

Volby v USA foto: ČTK

Republikáni získali guvernéry v 21 ze 37 států, kde se konaly guvernérské volby. Deset států přebrali demokratům. Demokraté mají osm guvernérů, z toho dva ve státech, jež dosud patřily republikánům. Na Rhode Islandu zvítězil nezávislý kandidát a na výsledky ze sedmi států se ještě čeká.

Demokraté dokázali vystřídat republikány v čele Kalifornie a Havaje. Bývalé ředitelce aukčního serveru eBay Meg Whitmanové, která se za republikány ucházela o křeslo uvolněné Arnoldem Schwarzeneggerem, k vítězství v Kalifornii nepomohla ani kampaň v hodnotě asi 200 milionů dolarů (3,5 miliardy korun). Guvernérem se zde stal demokrat Jerry Brown, který se do úřadu vrací po 28 letech.

Před volbami byl ve Sněmovně reprezentantů poměr hlasů 255 ku 178 ve prospěch demokratů, dvě křesla byla neobsazená. Nyní republikáni budou mít přinejmenším 239 a demokraté 183 mandátů. Podle agentury Reuters je převrácení poměru sil ve Sněmovně reprezentantů nejvýraznější od roku 1948, kdy demokraté ztratili 75 mandátů.

Republikáni posílili i ve stočlenném Senátu, ale nakonec se tam demokratům podařilo udržet většinu. Smrskne se ale zřejmě na minimum. Podle dosavadních výsledků zde budou mít demokraté 51 křesel a republikáni 46. Ještě se čeká na sečtení hlasů v Coloradu, ve Washingtonu a na Aljašce. Demokratický kandidát podle průběžných výsledků vede pouze ve Washingtonu, jeho náskok je ale menší než jedno procento.

Čarodějnice se senátorkou nestane
Neuspěli někteří kontroverzní kandidáti v barvách republikánů, které podpořilo konzervativní hnutí Tea Party. Do Senátu se nedostala Christine O'Donnelová, která voliče ve státu Delaware ve svém klipu mimo jiné přesvědčovala, že není čarodějnice. Neúspěšný byl i uchazeč o křeslo ve Sněmovně reprezentantů za stát Ohio Rich Iott, jenž se ještě nedávno prý ze zájmu o historii převlékal za člena SS.

ČTĚTE:

Demokratům v čele s prezidentem Barackem Obamou zlomily vaz dvě věci – nízká volební účast a nespokojenost s tím, že se vládě nedaří vyřešit ekonomické trable, hlavně pak zatočit s vysokou nezaměstnaností, která už pěkných pár měsíců dosahuje deseti procent.

Pro zvětšení klikněte na obrázek

Volby v USA, grafika

Demokraté mluvili o apokalypse, a i když přeháněli, v něčem měli pravdu – řada republikánů, kteří se prodrali na jejich místa do Kongresu, skutečně nechce s Bílým domem spolupracovat. Ať už jde jen o výhrůžky, nebo ne, Obama to od ledna, kdy noví zákonodárci v Kongresu zasednou, bude mít o dost složitější s prosazováním tak zásadních věcí jako byla reforma zdravotnictví.

Je čas vyhrnout si rukávy
Dosavadní šéf republikánské menšiny a příští šéf Sněmovny reprezentantů John Boehner však uvedl, že výrazný úspěch jeho strany v době, kdy každý desátý Američan je bez práce, není důvodem k oslavám. "Je čas vyhrnout si rukávy,
hledět vpřed s odhodláním a udělat první kroky k lepší budoucnosti pro naše děti a vnoučata," řekl v krátkém emotivním komentáři k volebním výsledkům.

Kalifornie odmítla marihuanu

Souběžně s parlamentními volbami se konala i místní referenda o různých lokálních otázkách. Kalifornští voliči například odmítli povolit legalizaci marihuany ve svém státu. Návrh podpořilo 43 procent hlasujících, proti bylo 57 procent. Držení drogy a její pěstování je tak v Kalifornii nadále trestné, povolený naopak zůstává její prodej pro léčebné účely.

Obama by se měl k volbám vyjádřit dnes v 18:00 SEČ. S Boehnerem si již telefonoval. Prezident "se těší na spolupráci s ním a s republikány při hledání společné půdy, posunutí země vpřed a při dosahování výsledků pro Američany", uvedl Bílý dům. Boehnerova kancelář uvedla, že zvolený kongresman mluvil s Obamou o ekonomických záležitostech. "Mluvili o tom, jak se při spolupráci soustředit na hlavní priority amerického lidu, za něž Boehner označil vytváření pracovních míst a omezení státních výdajů," sdělila kancelář.

Velkou zásluhu na smazání obřích demokratických zisků z předchozích voleb v roce 2008 přitom má protestní konzervativní hnutí Tea Party. Živilo odpor pravé části politického spektra proti politice prezidenta Baracka Obamy a nakonec se mu podařilo zelektrizovat zdecimované republikány.

Podívejte se na fotogalerii z voleb ZDE

Volby v USA


Proti Obamově politice se ale v kampani vymezovali i někteří demokratičtí kandidáti, upozornila CNN. Současný prezident se v mnoha volebních okrscích stal pro stranu přítěží a zdejší demokraté nechtěli, aby se objevil na jejich mítincích. Místo něj si zvali bývalého prezidenta Billa Clintona.

Druhá konzervativní revoluce?
Podle CNN by republikáni mohli ve sněmovně mít výraznější většinu než v roce 1994. Tehdy ji během prvního funkčního období Billa Clintona ovládli republikáni vedení Newtem Gingrichem a vyhlásili v zemi konzervativní revoluci. Clinton ale nakonec situaci ustál. Zda se to povede Obamovi, není jasné. Clintonovi totiž tehdy hrála do karet rostoucí ekonomika.


Nyní se hlavním a nesmiřitelným soupeřem demokratického prezidenta stane John Boehner, který by se měl stát předsedou Sněmovny reprezentantů. Šéf Bílého domu útokem na Boehnera de facto zahájil letošní předvolební kampaň, když odmítl jeho ekonomický program nízkých daní i pro bohaté. Boehner naopak tehdy Obamu vyzval k výměně jeho ekonomického týmu. Ještě před
volbami pak dal najevo, že hodlá šéfovi Bílého domu jít po krku.  Boehner nahradí demokratku Nancy Pelosiovou, jež byla Obamovou pravou rukou.

Boj o Obamovo křeslo

Ve volbách do Senátu republikáni dosáhli symbolického vítězství ve
státě Illinois: jejich kandidátovi Marku Kirkovi se zde v napínavém souboji podařilo získat senátorské křeslo, jež kdysi patřilo Obamovi.


Jako rozhodující se ukazuje to, že dosavadní demokratická senátorka Barbara Boxerová v Kalifornii porazila bývalou šéfku společnosti Hewlett-Packard Carly Fiorinovou. Své místo podle posledních prognóz uhájil i dosavadní šéf demokratické většiny v Senátu a důležitý Obamův muž Harry Reid, který porazil kandidátku Sharron Angleovou podporovanou Tea Party.

ČTĚTE:

Autoři: ,

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.