Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Řešení jako v Černobylu: reaktory ve Fukušimě možná pohřbí do betonu

Svět

  7:41aktualizováno  10:03
TOKIO - Nad poškozenou japonskou jadernou elektrárnou Fukušima 1 v pátek opět ze tří reaktorů stoupal kouř. Pracovníci zařízení se nadále snaží chladit přehřáté reaktory a věří, že se jim podaří zapojit nové náhradní elektrické vedení. Podle amerických odborníků ale může chlazení trvat týdny. Japonci nevylučují, že nakonec okolo reaktorů vybudují betonový sarkofág podobný tomu, který je v Černobylu.

Lidem v okolí jadené elektrárny jsou podávány jodové tablety foto: Reuters

"Uzavřít reaktory do betonu není nemožné. Ale naší prioritou je právě teď snaha je nejprve ochladit," řekl na tiskové konferenci jeden z činitelů společnosti Tepco, která elektrárnu provozuje. Podobně se vyjádřil i mluvčí japonského jaderného úřadu, podle něhož mají Japonci "černobylské řešení" v povědomí.

V pátek znovu stoupal kouř, nebo pára z reaktorů 2, 3 a 4. Třetí reaktor, který je pravděpodobně v nejkritičtějším stavu, opět tisíci litry vody chladila vodní děla. Se shazováním vody na reaktor z vrtulníků se dnes nepočítá. Při čtvrtečních pokusech totiž dopadla většina vody mimo cíl.

Dále čtěte:

Podle agentury DPA má být z vodních děl chlazen také čtvrtý a možná i první reaktor. Mluvčí japonské vlády Jukio Edano zdůraznil,

Minuta ticha:

Japonsko minutou ticha uctilo památku obětí silného zemětřesení a ničivé tsunami, které zemi zasáhly přesně před týdnem.
Přírodní katastrofa si podle posledních oficiálních údajů vyžádala 6539 životů. Celkový počet obětí letošní katastrofy bude ale dále stoupat, protože 10 354 lidí se stále pohřešuje. Navíc denně umírají lidé v evakuačních střediscích, kterým se často nedostává potravin a základní péče.

že stav prvního reaktoru je lepší než reaktorů 3 a 4. Také reaktory 5 a 6 by měly být poměrně stabilní.

Další úsilí napínají Japonci ke zprovoznění provizorního elektrického vedení, na něž by v první řadě chtěly napojit reaktory 1 a 2. Zatím podle firmy Tepco práce nepokračují tak rychle, jak doufali. Oba reaktory by ale mohly být připojeny během soboty. Reaktory 3 a 4 by do elektrické sítě mohly být zapojeny o den později. Zda se tím ale podaří obnovit činnost pump a chladících systémů není jasné, protože je mohlo poškodit zemětřesení a následná tsunami.

Radioaktivní mrak (grafika)

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Jukijo Amano, který v pátek přijel do Tokia, prohlásil, že Japonsko při snaze chladit reaktory bojuje s časem. Jeho pobočník Graham Andrew situaci v elektrárně označil za "poměrně stabilní". Řekl, že zůstává velmi vážná, ale od čtvrtka se prý výrazně nezhoršila.

Vítr je příznivý
Příznivý zůstává směr větru, který i nadále vane převážně směrem od elektrárny nad Tichý oceán. Zástupce Světové zdravotnické organizace (WHO) v Číně Michael O'Leary znovu ubezpečil, že radiace mimo areál Fukušimy 1 nepředstavuje bezprostřední riziko pro lidské zdraví.

PODÍVEJTE SE:

Japonsko o pomoc s poškozenou elektrárnou požádalo Spojené státy. Obě země nyní jednají o podrobnostech. Americký prezident Barack Obama ve čtvrtek pomoc přislíbil. V pátek řekl, že Spojené státy neočekávají, že by se k jejich břehům dostala škodlivá radiace. Zároveň uvedl, že nařídil důkladnou kontrolu amerických jaderných elektráren.


Podle poslední bilance zahynulo po zemětřesení a tsunami 6405 lidí a 10.259 jich je nezvěstných. Katastrofa zničila úplně nebo zčásti přes 100.000 budov. Na 380.000 lidí zůstává v provizorním ubytování. V mnoha evakuačních centrech je málo vody a topné nafty.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!