Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Hanil servíruje nevídané korejské speciality

Jídlo

  10:30
Restaurace Hanil spojuje Japonsko a Koreu nejen v názvu - (HAN (Korea) IL (Japonsko) - ale i na jídelním lístku. Nabízí jedno z nejlepších suši v Praze i jinde téměř nevídané speciality korejské kuchyně. Patří ke stálicím pražské gastroscény, jejíž kvalita v čase neklesá, proto stojí za návštěvu – navzdory vyšším cenám.

Korejsko - japonskou restauraci Hanil najdete ve Slavíkové ulici v Praze. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Do Hanilu chodím už celou řadu let, především kvůli suši. Ale i nabídka ostatních pokrmů je natolik zajímavá, že mě dosud nezačala nudit, i když se za ty roky v podstatě nezměnila. Nenudí zřejmě ani hokejistu Vladimíra Růžičku a jeho zlaté i nezlaté hochy, které tu vídávám téměř při každé návštěvě.

Od každého něco

Vybírat můžete z poměrně obsáhlého jídelního lístku, který je systematicky členěn do mnoha sekcí – od standardního dělení na předkrmy a polévky přes velké polévky v kotlíku nahrazující hlavní jídlo, jídla s nudlemi a suši po speciality korejské kuchyně připravované na grilu, které jinde ochutnáte jen stěží. S výběrem může pomoci i zvláštní lístek, který tvoří fotografie nejzajímavějších položek. Prohlédnout si tak můžete třeba suši, sašimi a maki sety.

Přiznávám, že i přes nespočet návštěv jsem toho v Hanilu zas tolik neochutnala. Sázím na jistotu, kterou doporučím i vám. Z předkrmů se vracím k japonskému národnímu jídlu, tedy tempuře. Ebi Tempura (300 Kč) je tvořena směsí zeleniny a krevet smažených v těstíčku, jehož základem je pšeničná mouka s nízkým obsahem lepku. Výsledkem jsou kousky zeleniny a celé krevety v superkřupavém málo mastném těstíčku, které stojí za ochutnání.

ČTĚTE TAKÉ:

Často ale namísto předkrmu volím Pchadžon – korejskou omeletu s pórkem, mořskými plody, vepřovým masem a jarní cibulkou (kolem 300 Kč). Omeleta je hutná a pevná, osmažená pěkně do křupava. Je nakrájená na čtverečky, které usnadňují její konzumaci pomocí hůlek. Problém může někdy nastat při namáčení jednotlivých kousků do misky s lehce pikantní omáčkou, ale s trochou praxe se to dá zvládnout. Neváhejte požádat obsluhu o úpravu hůlek pro jejich ovládání začátečníky. S pomocí gumičky a papírového obalu od hůlek pak dokážete zázraky.

Pchadžon je ale ve skutečnosti hlavní jídlo, takže jako předkrm je dobré ho sdílet nejméně s jedním dalším strávníkem. Mistrovská práce K podrobnému testování místních suši mistrů se hodí suši-sašimimaki set (1850 Kč), který je doporučován pro dvě osoby, ale podle mě bohatě stačí i pro tři. Nabízí průřez celou suši nabídkou restaurace. Sašimi z lososa, červeného i bílého tuňáka, maki rolky s lososem a tuňákem, ale i velké rolky s avokádem, krabími tyčinkami nebo lososem a majonézou a k tomu celá řada více nebo méně tradičního nigiri suši – s krevetami, kaviárem, mušlemi, tuňákem, lososem...

Pokud se chcete důkladně seznámit se suši, jaké nabízí restaurace Hanil, pak zvolte set nejméně pro dva: suši-sašimi-maki.

Ryby i mořské plody jsou skutečně čerstvé, což se odráží i ve vyšší ceně. Ale kde jinde by už měl důraz na čerstvost větší smysl než právě u suši? Místní losos má tak výrazně máslovou jemnou chuť, že sašimi z něj si nenechám ujít opravdu při žádné návštěvě.

Těm, kteří syrovým rybám ještě nepřišli na chuť, a přesto by chtěli něco ze suši vyzkoušet, můžu doporučit třeba kalifornské rolky s krabími tyčinkami a avokádem obalované v sezamovém semínku nebo drobném tobiko kaviáru. I rolky si můžete objednat ve větším setu a ochutnat tak několik druhů najednou.

ČTĚTE TAKÉ:

Z korejské části nabídky byste neměli vynechat známý pokrm Bulgogi (495 Kč). Bulgogi tvoří marinované plátky hovězí roštěné nakrájené na tenké, místy až průsvitné plátky. Tradičně se připravuje na grilu, v Hanilu si jej ale můžete nachystat sami na litinové plotýnce přímo na stole. Obsluha vás do celého procesu zasvětí, i tak to ale vyžaduje určitou rychlost a zručnost. Samozřejmě vám jej ovšem mohou nachystat v kuchyni, takže na stůl dostanete Bulgogi v hotové podobě, spolu s rýží a omáčkou.

Z dezertů sáhněte bez váhání po smaženém flambovaném banánu smedem (100 Kč), jen nezapomeňte včas sfouknout plamen. Křupavé těstíčko, ve kterém je banán osmažen, je zjemněné medem a voňavé po flambování. Nejde o těžký mastný dezert, po kterém byste sotva vstali od stolu – i tak vám po jídle pro lepší trávení obsluha přinese jablko nakrájené na plátky. Jablečné enzymy by vám měly pomoci se vypořádat i s opulentní večeří.

Chutný zákusek představuje smažený flambovaný banán.

Malé vady na kráse

Interiér restaurace je střídmý, vyvedený ve světlém dřevě, které doplňuje zelené čalounění. Kromě klasických stolů můžete zvolit sezení i za nízkým barem a zpoza něj pak sledovat přípravu suši přímo před sebou. Pokud hovoříte korejsky, možná vás potěší neustále běžící televize na zdi. Ty sice restauraci dodávají na autentičnosti, ale většině hostů asi radost neudělají. Zážitek z jídla může také snadno zkazit fakt, že je restaurace kuřácká. A některé stoly jsou natolik blízko u sebe, že se obtěžujícímu kouři zkrátka nevyhnete.

Restaurace Hanil (hodnocení)

Mírné zhoršení pozoruji za poslední rok či dva u personálu. Jsem tu zvyklá na pozornou a sympatickou obsluhu, která si své hosty pamatuje, ráda poradí a dá najevo zájem o jejich spokojenost s průběhem oběda či večeře. Taková obsluha tu stále je, ovšem musíte mít štěstí na tu správnou směnu. Jinak můžete také narazit na rozšafného mladíka, který sice ovládá celou řadu cizích jazyků, ale o podstatě své práce se má ještě hodně co učit.

I přes tyto výhrady zůstává Hanil mým nejoblíbenějším místem v Praze pro konzumaci suši a objevování korejské kuchyně.

Recenze je nezávislá, náklady platí výhradně redakce Lidových novin.

Autor: