Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Revize kotlů budou dál povinné. Každé dva roky

Česko

  14:23aktualizováno  14:41
PRAHA - Senát navzdory výhradám nezrušil povinné revize kotlů na tuhá paliva, které lidé budou muset podstoupit každé dva roky podle nového zákona o ochraně ovzduší.

ilustrační foto foto: Reprofoto

Navíc by si do deseti let měli pořídit kotle nové. Revize má stát zhruba 800 až 1000 korun, řekl senátorům ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS). První revize by lidé měli podstoupit nejpozději do roku 2016 pod hrozbou pokuty až 20 000 korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Povinné revize navrhoval zrušit senátor ČSSD Vladimír Dryml, pokládá je za zbytečnou administrativní i finanční zátěž. Se svou snahou ale zůstal osamocen. Pochybnosti o účelnosti revizí měl i předseda senátorů ČSSD Petr Vícha. Obává se, že budou pouze formální a nepovedou nijak ke zlepšení druhu otopu. Je ale podle něj čas to ještě do čtyř let upravit.

Proti pokutám byl zase Zdeněk Besta (ČSSD), podle něhož zvýší příjmy obcí s rozšířenou působností, které na jejich ukládání a vybírání budou mít zájem.

Do deseti let si lidé budou muset kotle vyměnit

Nepomohou tak menším obcím zlepšit kvalitu ovzduší. Besta také poukázal na to, že zákon zakazuje spalovat v kotlích jiné než suché rostlinné materiály, což bude na vesnicích obtížně dodržovat.

"Cílem těchto revizí není kontrolovat, nebo dávat informaci o tom, kdo pálí doma odpadky," uvedl Chalupa. Tyto kontroly se ze zákona nemají vztahovat na domácnosti, ale jen na firemní provozovny. Revizní technici by podle ministra měli lidem spíše poradit, jak efektivně topit. Lidé by nesměli v kotlech používat například hnědé uhlí určené pro elektrárny.

Zákon také počítá s tím, že do 1. září 2022, tedy do deseti let, si lidé budou muset nechat v domácnostech vyměnit zastaralé kotle pro ústřední vytápění za nové, které by splňovaly třetí emisní třídu. Díky nim by podle Chalupy měli za rok ušetřit až třetinu nákladů za otop.

Obce si budou moct vymezit nízkoemisní zónu

Ministr zdůraznil, že zákon má umožnit obcím vymezit nízkoemisní zónu a zakázat do nich vjezd zastaralým automobilům pod podmínkou zajištění objízdné trasy. Týkat se to má hlavně velkých měst, lázní nebo obcí v chráněných územích. Výjimku ze zákazu by měli mít podle senátní úpravy lidé, kteří v zóně bydlí. Změnu nyní posoudí sněmovna.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Chalupa uvedl, že už nyní by mohly být zóny zavedeny v pěti z 16 největších měst Moravskoslezského kraje, jehož ovzduší patří k nejvíce znečištěným v Evropě. Nejpřipravenější je podle Chalupy lázeňské město Klimkovice na Ostravsku.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!