Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Revoluce, hladomory, záplavy v Praze. Islandská sopka ničila svět v 18. století

Věda

  15:26
REYKJAVÍK/PRAHA - Nejstudenější léto za 500 let. Desetitisíce mrtvých lidí a zvířat. Hladomory, záplavy, revoluce. Evropu už jednou výrazně zasáhl sopečný prach po výbuchu islandské sopky. Psal se rok 1783 a následky se projevovaly po celém světě ještě několik let.

Laki. Islandská sopka, jejíž výbuch v roce 1783 řadí odborníci mezi nejhorší katastrofy druhého tisíciletí. foto: Reprofoto

Značný vliv na život v celé Evropě měl výbuch islandské sopky před více než 220 lety. Při erupci vulkánu Laki 8. června 1783, která je někdy považována svými dopady za nejtragičtější výbuch sopky v historii, zahynula jen na Islandu čtvrtina obyvatel a další desetitisíce v Evropě.

Laki. Islandská sopka, jejíž výbuch v roce 1783 řadí odborníci mezi nejhorší katastrofy druhého tisíciletí.

Exploze zapříčinila jednu z největších klimatických katastrof minulého tisíciletí.

Povodně v Praze
Sopka na jihu Islandu byla aktivní osm měsíců (až do února 1784), během kterých se uvolnilo na 15 km3 lávy a na 500 milionů tun sopečných plynů, převážně v podobě sloučenin síry.

Sopka Eyjafjöll

Během následujících několika let zažila velká část severní polokoule znatelné ochlazení, což vedlo k neúrodě a propuknutí hladomoru na Islandu, ale také ve velké části Evropy. Jejím důsledkem byly pravděpodobně i povodně v Praze v roce 1784.

Karlův most během ničivé povodně v roce 1784. Pět mostních pilířů v řečišti bylo tehdy silně poškozeno.

Karlův most během oprav po ničivé povodni v roce 1784. Pět mostních pilířů v řečišti bylo tehdy silně poškozeno.

"Písečné léto" zabilo 20 tisíc Britů
Léto v roce 1783 bylo na spoustě míst nejchladnější za posledních 500 let, celkové průměrné teploty klesly o 1,3 °C a nižší teploty vydržely i další tři roky. Navíc docházelo k prudkým výkyvům teplot a extrémním jevům - v létě panovala velká vedra, zimy byly studenější a úrodu často ničilo krupobití.

V Británii bylo známé "písečné léto", nazývané tak pro množství spadu v podobě sopečného prachu. Podle nedávné studie expertů z Cambridgské univerzity zemřelo tehdy přes 20 tisíc Britů v důsledků inhalace jedovatých plynů.

Erupce a následné hladomory se staly jedním ze "spouštěčů" francouzské revoluce
Erupce Laki se též často spojuje s francouzskou revolucí z roku 1789, která byla vyvolána částečně i nedostatkem potravy pro obyvatele, což právě způsobila změna počasí vyvolaná erupcí.

Francouzská revoluce v roce 1789.

Po explozi na Islandu kromě asi čtvrtiny populace zemřelo na různé nemoci na 80 procent ovcí a 50 procent skotu a koní. Dánská vláda, která tehdy ostrov spravovala, dokonce zvažovala přesídlení celého zbytku (40.000 lidí) populace ostrova mimo Island. Erupce na ostrově způsobila hladomor v roce 1783 a 1786.

Hladomor v Egyptě, neúroda v Japonsku, led v New Orelans
Asi týden po výbuchu dosáhl sopečný popel do střední Evropy, koncem června 1783 se mračno rozkládalo již nad celou Evropou. Dobový tisk popisoval slunce při východu a západu jako krvavě červený disk a bylo možné jej i v poledne pozorovat nechráněným okem. Později se mrak sopečného popela rozšířil i do Ruska a nad Čínu.

Následky exploze byly patrné i mimo Evropu. Podle odborníků je s explozí Laki, následným ochlazením a nedostatkem dešťů spojován hladomor a sucho v Egyptě či Indii a neúroda rýže v Japonsku. V severní Americe byla zima roku 1784 nejdelší a nejstudenější zimou, která byla kdy zaznamenána. Řeka Mississippi například zamrzla v New Orleans a ve vodách Mexického zálivu se vyskytovaly ledové kry.

Autoři: ,