Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Revolta proti systému volitelů. Skupina demokratů volá po bojkotu Clintonové i Trumpa

Svět

  15:51
DENVER/PRAHA - Někteří volitelé demokratů se snaží přesvědčit volitele z ostatních států, i republikánské, aby nedali hlas ani jednomu z dvojice Hillary Clintonová a Donald Trump. Chtějí ukázat, že americký volební systém je špatný a apelovat na jeho změnu do dalších voleb. Vyzývají, ať volitelé svěří svůj hlas někomu třetímu, třeba republikánovi Mittu Romneymu.

Hillary Clintonová a Donald J. Trump během druhé prezidentské debaty v americkém St. Louis. foto: Reuters

Nejméně půltucet podporovatelů neúspěšného demokratického kandidáta Bernieho Sanderse ze států Washington a Colorado se rozhodl, že začne lobbovat za změnu preferencí ostatních. Chtějí zabránit v prezidentství Donaldu Trumpovi. Především však je jejich hlavním plánem poukázat na problematičnost volebního systému, jež je starý skoro jako americká demokracie sama, 228 let.

CLINTONOVÁ ZÍSKALA O 2 MILIONY VÍCE HLASŮ

Náskok Hillary Clintonové před Donaldem Trumpem vyplývající z prostého sečtení hlasů v prezidentských volbách překročil rekordní dva miliony. Podle sčítacích komisařů, jejichž práce ještě neskončila, získala demokratická kandidátka 64 223 958 voličských hlasů, zatímco její republikánský soupeř 62 206 395 hlasů. Konečné oficiální výsledky se čekají koncem listopadu.

Náskok Clintonové je největší mezi prezidentskými kandidáty, kteří volby prohráli. V roce 2000 demokratický kandidát Al Gore prohrál s Georgem Bushem mladším, přestože i v tomto případě prostý součet hlasů vyzněl v jeho prospěch. Gore jich shromáždil o půl milionu víc než Bush, ale měl menší počet volitelů.

„Myslím si, že vedlejším produktem naší snahy může být seriózní zvážení fungování systému volitelů,“ řekl serveru Politico coloradský volitel demokratů Michael Baca. „Pokud se to dostane do Sněmovny reprezentantů, mohlo by se to přehoupnout v politickou ohnivou bouři,“ uvedl podle britského The Independent jiný volitel plánující vzpouru.

Po „krvavé“ předvolební kampani, která oslabila oba tábory, republikány i demokraty, vidí „vzbouřenci“ jako cestu postavit se proti oběma kandidátům. Navrhují dát hlas například neúspěšnému kandidátovi republikánů z roku 2012 Mittu Romneymu, nebo guvernérovi Ohia Johnu Kasichovi, jehož letos vyřadil z republikánských primárek Donald Trump.

„Pokud by nasbírali alespoň 8 nebo 10 volitelů, kteří by hlasovali pro někoho třetího, přilákalo by to určitě pozornost veřejnosti,“ připustil politolog George Edwards III., expert na systém volitelů z texaské univerzity A&M. Dodal však, že nikdy nebylo dost „neposlušných“ volitelů, aby to nějak výrazně ohrozilo pozici zvoleného prezidenta.

Žádný waterboarding a stíhání Clintonové. 10 témat, v kterých Trump změnil názor

Bylo by ale více než neobvyklé, že by volitelé nerespektovali vůli voličů ve svých státech, někde jsou dokonce vázáni zákonem. Je tedy vysoce nepravděpodobné, že by se našlo potřebných 37 republikánských volitelů, kteří by se museli postavit proti Trumpovi.

Reince Priebus by v pozici šéfa republikánské strany a zároveň šéfa štábu...
Hillary Clintonová řeční v New Yorku po svém neúspěchu ve volbách.

Někteří demokraté se nechtějí smířit s výsledkem voleb, kdy v celkovém počtu hlasů získala Clintonová procentuálně víc než Trump. Proto hledají způsoby, jak výsledek ještě zvrátit. Ve středu se objevila informace o možných manipulacích a volání po přepočítání hlasů ze strany kybernetických expertů. Nedá se však očekávat, že by mohlo Trumpovu inauguraci ještě něco ohrozit.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...