Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Rezignovaní Slováci přestali doufat v lepší zítřky, soudí kritický Kiska

Slovensko

  12:19aktualizováno  12:53
BRATISLAVA - Slovenská společnost částečně rezignovala na to, že poměry v zemi lze změnit k lepšímu. Slovenský prezident Andrej Kiska to ve čtvrtek prohlásil před poslanci parlamentu, kde přednesl svou první zprávu o stavu země od nástupu do úřadu loni v červnu. Hlava slovenského státu zvláště kritizovala údajnou netransparentnost a nepořádek ve zdravotnictví a stav justice, který podle něj nezaručuje princip spravedlnosti pro všechny obyvatele.

Prezident Kiska foto: MAFRA - Petr Topič.

„Před rokem jsem v inauguračním projevu řekl, že většina lidí u nás se necítí být součástí úspěšného Slovenska. Od té doby se mnoho nezměnilo. Jako by na naši zemi dolehla únava, v části společnosti až rezignace. Lidé ještě chodí volit, ale chovají jen malou víru, že se u nás něco pohne skutečně významně,“ uvedl Kiska. Společnost se podle něj ocitla v kritické době, aby obnovila důvěru občanů ve svůj stát.

ROZHOVOR LN S A. KISKOU:

Prezident zároveň kritizoval poměry ve slovenském zdravotnictví. „Bez pořádku a transparentnosti nebude lépe fungovat žádný systém,“ řekl. Dodal, že řadu systémových změn v této oblasti se dosud nepodařilo uvést do praxe a že stát ani neprosadil opatření, která by například vylučovala pochybnosti při nákupech zdravotnické techniky za státní peníze.

Nedokážeme zajistit spravedlnost

Slovenský prezident rovněž upozornil na nelichotivý stav justice. „Když existuje na Slovensku něco, co spojí lidi v nějakém pocitu (...), je to přesvědčení, že u nás nedokážeme zajistit spravedlnost. Není úplně spravedlivé, když se v minulosti stala naše justice jediným a hlavním symbolem státu, ve kterém zákon neplatí pro každého stejně a kde je právo nevymahatelné,“ prohlásil Kiska. Podle něj pocit nedotknutelnosti a odhodlání chránit své pozice jsou u některých soudců silnější než pokora k funkci a ani dílčí změny v justici prý nemohou vést ke spokojnosti se stavem, ve kterém se justice nachází.

Slovenský prezident rovněž připomněl, že některé velké kauzy se ani po letech nepodařilo dostat k soudu. V této souvislosti zmínil také aféru Gorila z let 2005 a 2006 o údajném uplácení politiků a vysokých státních úředníků finanční skupinou Penta, která nekalé jednání ale dlouhodobě popírá. Případ se dosud nepodařilo vyšetřit, potvrzena nebyla ani pravost údajných dokumentů slovenské tajné služby, které unikly na internet a které poukázaly na korupci.

„Musí už velmi rychle přijít den, kdy řekneme - zde jsou výsledky, skutečné výsledky. Nebo nalezneme odvahu říct občanům přímo - promiňte, nevíme a vědět nebudeme, nedokázali jsme a nedokážeme zjistit pravdu,“ řekl slovenský prezident před poslanci i členy vlády včetně premiéra Roberta Fica.

Ukrajinská krize

Kiska opět zkritizoval Moskvu: Rusko chce oslabit jednotu Evropy

Kiska rovněž kritizoval Rusko za jeho podíl na krizi na Ukrajině. „Ruská anexe Krymu a válka na Ukrajině zpochybnily právo svobodných evropských národů a států na výběr vlastní cesty po pádu železné opony a po rozpadu Sovětského svazu,“ uvedl slovenský prezident.

Slovensko podle Kisky musí jako projev lidské solidarity pomoci těm uprchlíkům, kteří se snaží dostat se do unie kvůli ohrožení vlastního života. Povinné kvóty na přerozdělování migrantů, jak to navrhla Evropská komise, ale podle něj nejsou správným řešením.

Slovenský prezident kromě toho ocenil, že Slovensko by za dva roky mělo dosáhnout prakticky vyrovnaného rozpočtu veřejných financí, a tím ukončit politiku utahování opasků a zvyšování daní, k čemuž v minulých dvou desetiletích přistupovala po nástupu do úřadu skoro každá vláda.

Kiska složil prezidentský slib v polovině loňského června, předtím ve vysoké politice nepůsobil. V rozhodující přímé volbě hlavy státu Kiska coby občanský kandidát porazil úřadujícího premiéra Fica.

Autor: