Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Řidič skútru zemřel. Horská služba chce na svahy policii

Česko

  12:46aktualizováno  13:49
PLZEŇ - Ve Fakultní nemocnici v Plzni zemřel třiašedesátiletý řidič sněžného skútru, který se v neděli srazil na sjezdovce ve Stříbrné s lyžařem. Řidič, který byl správcem vleků v areálu, utrpěl vážné poranění hlavy a byl v kritickém stavu.

Následky srážek na sjezdovkách bývají tragické. foto: Horská služba

Řidič skútru se srazil s dvaatřicetiletým lyžařem na dojezdu sjezdovky. Lyžař, který měl ochrannou přilbu, skončil po kolizi v nemocnici s otřesem mozku a s poraněnou nohou. Řidiče, jenž měl kromě hlavy poraněný i hrudník, vrtulník transportoval do nemocnice, kde byl operován.

Správce vleků se na stroji po areálu pohyboval bez přilby. "Na případu pracujeme, v pondělí jsme vyslechli několik očitých svědků, lyžař podstoupil i zkoušku na alkohol, v krvi nic neměl," popisuje stav vyšetřování policejní mluvčí Kateřina Dohnalová. Podle dosavadních zjištění je viníkem nehody vlekař. Přitom ještě v neděli měla tamější Horská služba za to, že střet zavinil lyžař bezohlednou jízdou.

DESATERO LYŽOVÁNÍ

* Každý lyžař či snowboardista se musí chovat tak, aby neohrožoval někoho jiného.
* Každý lyžař nebo snowboardista musí jezdit na dohled. Způsob jízdy musí přizpůsobit svým schopnostem a poměrům na sjezdovce.
* Lyžař nebo snowboardista přijíždějící zezadu musí svou jízdní stopu zvolit tak, aby neohrožoval lyžaře jedoucího před ním.
* Předjíždět se může shora nebo zespodu, zprava nebo zleva, ale vždy jen s odstupem.
* Každý lyžař nebo snowboardista, který chce vjet do sjezdové tratě nebo se chce po zastavení opět rozjet, se musí pohledem nahoru a dolů přesvědčit, že to může učinit bez nebezpečí.
* Každý lyžař nebo snowboardista se musí vyhýbat tomu, aby se zbytečně zdržoval na úzkých nebo nepřehledných místech sjezdové tratě. Kdo upadl, musí místo uvolnit co nejrychleji.
* Šlapající lyžař musí používat okraj sjezdové tratě.
* Každý lyžař musí respektovat značení a signalizaci.
* Při úrazech je každý lyžař povinen poskytnout první pomoc.
* Každý lyžař je povinen v případě úrazu prokázat své osobní údaje.

Moc lyžařů, úzké svahy
Policisté se do srážek na sjezdovkách míchají jen sporadicky. "Za minulou sezonu jsme zdokumentovali do deseti případů, většinu jich ale odkládáme," říká Udo Ertner z trutnovské policie, která dohlíží na pořádek v Krkonoších. Když už jsou k nehodě přivoláni, jejich hlavním úkolem je zjistit příčiny srážky. "Hlídky na svazích Krkonoš ale nefungují," dodává Ertner.

A to je podle Horské služby škoda. Strážníci na lyžích jsou silná prevence.

"Přirovnal bych to k situaci, kdy se policejní hlídka objeví u silnice. Řidiči najednou jedou opatrněji a dodržují pravidla. Stejně tenhle dohled působí i na sjezdovkách," myslí si náčelník české Horské služby Jiří Brožek.

V minulých sezonách se strážníci objevovali na sjezdovkách šumavské Železné Rudy a libereckého Ještědu.

Zvlášť v současnosti by byl takový dohled potřebný. Lyžaři si na svazích stále více dovolují. "Zvyšuje se rychlost sjezdů a samozřejmě taky počet lyžařů. Zároveň ale majitelé areálů nerozšiřují sjezdovky," pojmenovává Brožek hlavní potíže českých a moravských lyžařských svahů.

Horská služba je tak alespoň ráda, že se podařilo medializovat ty nejkřiklavější případy bezohlednosti na svazích. "Když lidi vidí, že jejich jednání může mít soudní dohru, začnou při jízdě víc uvažovat," dodává Brožek,

Například letos v květnu Nejvyšší soud potvrdil šestiměsíční podmínku a 55tisícovou pokutu pro mladého lyžaře. Ten v roce 2008 při večerním provozu na Zadově zranil sedmiletou dívku a natrhl jí slezinu.

Rok 2010 v obrazech

A nyní se navíc zdá, že jak rodiče dívky, tak zdravotní pojišťovna po něm budou chtít zaplatit odškodné a zdravotní výlohy.

Soudy jej nejprve obvinění zprostily i proto, že pravidla bezpečného lyžování (viz box), která porušil, měla jen doporučující charakter. V únoru roku 2009 se však deset pokynů stalo součástí státní normy, a při jejím porušení se člověk dostává do střetu se zákonem.

VÝBĚR TRAGICKÝCH NEHOD NA ČESKÝCH SJEZDOVKÁCH

Výběr tragických nehod na českých sjezdovkách v posledních pěti letech:
9. února 2005 - Třicetiletá lyžařka z Prahy se ve Sportovním areálu Ještěd srazila s terénním automobilem. Najela do něj, když jí překřížil cestu na takzvané televizní cestě ke skokanským můstkům. V nemocnici podlehla těžkým zraněním. Loni v dubnu odvolací krajský soud v Liberci definitivně rozhodl o tom, že řidič nehodu nezavinil.
22. února 2005 - Třináctiletá dívka z Nizozemska zahynula na sjezdovce v krkonošském areálu Bubákov u Vrchlabí. Při sjezdu na lyžích utrpěla vážné poranění hlavy.
3. dubna 2005 - Pětatřicetiletý lyžař narazil v areálu Portášky u Velké Úpy v Krkonoších do domu vedle sjezdovky a na místě zahynul.
16. ledna 2006 - Třicetiletý snowboardista v lyžařském středisku Dolní Morava v oblasti Kralického Sněžníku vylétl ze sjezdovky a poranil si páteř. Zemřel na místě.
27. února 2006 - Na sjezdovce u horské chaty Návrší u Stříbrnic na Šumpersku zahynul lyžař, když narazil do stromu.
5. března 2007 - Na sjezdovce v Herlíkovicích u Vrchlabí v Krkonoších zahynul čtrnáctiletý lyžař. Školák narazil do stromu a i když měl helmu, utrpěl těžká poranění hrudníku a hlavy.
10. února 2008 - V Harrachově zemřel asi pětatřicetiletý sjezdař. Ve velké rychlosti vyjel z červené sjezdovky na Rýžovišti na Čertově hoře a po zádech vletěl do lesa. Neměl ochrannou helmu a podlehl těžkému zranění hlavy a krční páteře.
22. února 2008 - Sedmiletá lyžařka byla vážně zraněna na sjezdovce ve skiareálu Zadov na Prachaticku, když ji srazil další lyžař. Lékaři jí museli vzít roztrženou slezinu. Mladíka, který dívku srazil, v červnu 2009 prachatický soud potrestal půlroční podmínkou a nařídil mu zaplatit 55 000 korun za její léčení. V Česku to bylo poprvé, kdy soud někoho odsoudil za podobné ublížení na sjezdovce.
24. února 2008 - Ve Skiareálu Stoh ve Špindlerově Mlýně zahynul lyžař po těžkém pádu, když nezvládl prudký a těžký terén a dostal se mimo trať.
13. ledna 2009 - V areálu Černá hora v Janských Lázních na Trutnovsku zahynul lyžař z Polska. Lyžoval bez helmy a narazil poblíž jednoho sloupu kabinové lanovky do stromu.
22. února 2009 - Pětatřicetiletý lyžař v areálu Černý důl na Trutnovsku vyjel mimo sjezdovku a narazil hlavou do pařezu. Neměl přilbu a na následky poranění hlavy druhý den zemřel.
22. ledna 2010 - Po pádu na sjezdovce v Nových Hamrech u Nejdku zahynul lyžař, který narazil hlavou do stromu.
28. prosince 2010 - V plzeňské nemocnici zemřel na vážné poranění hlavy a hrudníku třiašedesátiletý řidič sněžného skútru, který se 26. prosince ve Stříbrné srazil na dojezdu sjezdovky s lyžařem. Lyžař, který měl ochrannou přilbu, skončil po kolizi v nemocnici s otřesem mozku a s poraněnou nohou.

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...