Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Řihákův kraj zmanipuloval i další výběrová řízení, tvrdí zastupitel

Česko

  7:30
PRAHA - Výběrové řízení expolicisty Emila Mašanky nebylo jediné, které na Středočeském kraji proběhlo jen "na oko". Stejně hejtmanství pod vedením Josefa Řiháka (ČSSD) postupovalo minimálně ve dvou dalších případech: u koordinátora pro ekonomickou a finanční oblast Libora Cejzlara a referenta v Bruselu Lubomíra Nymburského. Tvrdí to opoziční středočeský zastupitel Libor Lesák (ODS).

Josef Řihák, ČSSD foto: Senat.czReprofoto

Cejzlar s Nymburským nemají podle Lesáka na svůj post potřebnou kvalifikaci, navíc prý nikdo neví, co přesně pro Středočeský kraj dělají. "Výběrové řízení na jejich posty bylo ušito zvláštním způsobem. Ještě před jeho zahájením nám bylo oznámeno, že to budou oni," řekl Lesák serveru Lidovky.cz.

ČTĚTE TAKÉ:

Okolnosti se nápadně shodují s případem, který server Lidovky.cz již popsal. Pro připomenutí: příbramský kriminalista Emil Mašanka odložil vyšetřování prodeje polikliniky v Příbrami z dob Řihákova starostování a nyní na hejtmanství pracuje na lukrativním postu šéfa Odboru veřejných zakázek, přičemž ředitel úřadu Zdeněk Štětina o jeho příchodu mluvil ještě před zahájením výběrového řízení. Právě na Štětinu společně s hejtmanovým náměstkem Markem Semerádem mají oba noví úředníci vazby. "Zjistili jsme o těchto pánech, že jsou propojeni," tvrdí zastupitel Lesák.

Náhrada za Semeráda

Semerád, nynější středočeský náměstek a starosta středočeských Cerhenic, byl oblíbencem bývalého hejtmana Davida Ratha, který ho prosadil na pozici šéfa zastoupení Středočeského kraje v Bruselu. I přes možný střet zájmů společně s Nymburským pomáhal českým firmám s dotacemi, kvůli čemuž nyní oba vyšetřuje policie. Jenže zatímco Semerád po silné kritice musel z Bruselu odejít, Nymburský tam nastoupil. "Máme podezření, že je to pouze náhrada za Semeráda," varuje Lesák.

Spor o personálie

Některé funkcionáře středočeské ČSSD znepokojuje personální politika kraje. O výběru lidí na klíčová místa by měl být dopředu informován krajský výkonný výbor strany, míní například hejtmanův náměstek Marcel Chládek. Vadí mu mimo jiné to, jakým způsobem byl vybrán ředitel benešovské nemocnice, a chce to ve vedení krajské ČSSD ještě řešit.

Jiní straníci včetně hejtmana Josefa Řiháka ale tvrdí, že rozhodování o těchto záležitostech není v kompetenci politické strany.

Krajský výkonný výbor (KVV) 6. března přijal usnesení, podle nějž zásadní personální otázky v působnosti Středočeského kraje nemají být řešeny bez projednání v KVV. Kritici ale namítají, že o rozdělení úřednických funkcí nemůže rozhodovat stranický sekretariát. Podle pozorovatelů tak pokračují neshody mezi stoupenci Řiháka a lidmi kolem bývalého předsedy krajské ČSSD Richarda Dolejše.

Zdroj: ČTK

Kraj se brání, že jak Cejzlar tak Nymburský na svoji práci potřebnou kvalifikaci mají. "Oba jmenovaní mají střední vzdělání s maturitní zkouškou, které je kvalifikačním požadavkem pro jimi zastávanou pracovní pozici," napsala serveru Lidovky.cz mluvčí Nicole Mertinová a připojila dlouhý seznam pracovní náplně obou mužů.

Pochybnosti kolem angažmá odmítla komentovat. "Nevím, na základě čeho se domníváte, že mělo být něco o výsledcích výběrových řízení na tyto pozice zveřejněno ještě před samotným výběrovým řízením," uvedla jen. Angažmá Cejzlara a Nymburského bude nicméně vysvětlovat přímo Řihák. Zastupitelský klub ODS ho totiž kvůli němu interpeloval. "Slíbil, že odpoví do třiceti dnů," upřesnil zastupitel Lesák.  

Server Lidovky.cz se na pochybnosti kolem výběrového řízení chtěl zeptat i obou mužů. Nymburského se však do čtvrtečního večera nepodařilo kontaktovat, Cejzlar na otázky neodpověděl. "Mám jednání, vezmu si na vás číslo a obratem zavolám," slíbil. Nakonec se ale neozval a telefon nebral.

Vysvětlení chtěli i spolustraníci

Na Řihákovu personální politiku si stěžují i někteří spolustraníci z ČSSD. "Krajský výkonný výbor by měl vědět o zásadních personálních změnách, které se odehrávají na úřadě, protože nese politickou odpovědnost. Vzhledem k tomu, že některé personální kroky byly v posledním období přinejmenším nešťastné," prohlásil například Řihákův náměstek Marcel Chládek. ČTĚTE VÍCE

Řihák však jakékoliv pochybnosti odmítá. "Jako hejtman mám jedinou personální pravomoc, že na můj návrh je jmenován či odvoláván ředitel úřadu se souhlasem ministra vnitra. Úřad jako takový řídí ředitel a my jako radní můžeme jen na základě návrhu ředitele jmenovat nebo odvolávat vedoucí odborů," brání se.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...