Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Statní muži? Viděl jsem starce a děti spící na kartonech, líčí Čech situaci uprchlíků

Česko

  14:50
PRAHA/GEVGELIJA - Situace i nálada se v makedonském městě Gevgelia zaplněném uprchlíky mění stále k horšímu. Okolí vlakového nádraží připomíná stanové městečko. Někteří se však musejí spokojit jen s kartonem na zemi. „Uprchlíci prostě nemají jinou možnost než i s dětmi zůstat v podstatě na holé zemi,“ řekl v rozhovoru pro server Lidovky.cz redaktor Českého rozhlasu Plus Dalibor Zíta.

Děti spí i na kartonech... foto: Dalibor Zíta/Facebook

Lidovky.cz: Jaká je situace a nálada v Gevgelii? Na fotografiích, které jste na místě pořídil, je vidět především chaos, ale i únava a zoufalost ve tvářích lidí…
Situace a potažmo i nálada v Gevgelii se mění k horšímu, a to poměrně rapidně. Místní úřady nejsou schopné zvládat situaci a mezinárodní organizace jako Červený kříž a UNHCR zatím také ne. Vlastně se situace docela dost změnila už jen za mého zhruba týdenního pobytu v Makedonii. Když jsem na místo přijel s českými dobrovolníky, kteří pomáhají makedonské organizaci Legis, přecházelo už pěšky řecko-makedonské hranice kolem tisícovky lidí denně. Úřady v Gevgelii přestaly být schopné vydávat všem povolení k přechodnému pobytu, které běženci potřebují, aby se mohli legálně zdržet v Makedonii po dobu 72 hodin. Procedura je nepochopitelně zdlouhavá a její odbavení mají na starosti pouze tři úředníci. 

Lidovky.cz: To komplikuje řadu věcí. Na nádraží čekají tisíce zoufalých lidí.
Vlaky se začaly ohromně zpožďovat, některé spoje nepřijely vůbec. Lidé se proto začali na nádraží a v jeho okolí hromadit. Někteří na místě tráví i tři a více dní, než se vejdou do neuvěřitelně přecpaného vlaku, který má často třeba jen dva nebo tři vagony. Nutno dodat, že u starého nádraží v Gevgelii není pro takové množství lidí vybudované žádné zázemí, lidé prostě v noci spí na zemi na nádraží a v jeho okolí, ve stanech v parcích nebo přímo na chodnících. Hygienická situace se zhoršuje, není tam samozřejmě žádné soukromí, což náladě nepřispívá. Poslední den v neděli večer, než jsem odjel, bylo podle mého odhadu na místě už kolem dvou tisíc lidí, kteří museli zůstat přes noc, a také jsem jen asi během půl hodiny pozorování cesty zaznamenal příchod tří nových skupin o velikosti asi třiceti lidí, přicházejících od řeckých hranic. Také ten večer dorazila na místo zásahová jednotka policie s plexisklovými štíty a v helmách a zahlédl jsem také příjezd makedonských vojáků.

Lidovky.cz: Jaké skupiny uprchlíků jsou na místě? Rodiny s dětmi? A odkud pochází? 
Podle oficiálních odhadů tvoří cca 70 procent uprchlíků, procházejících v těchto dnech Makedonií, lidé z válkou rozvrácené Sýrie. I v Gevgelii tvořili většinu a jsou mezi nimi i syrští křesťané a Kurdové. Zbytek tvoří hlavně Afghánci a Eritrejci, dále člověk mohl narazit na Pákistánce, ale i třeba migranty z Bangladéše. Menšinu prostě tvoří pestřejší směsice národností a etnik, ale většina jsou Syřané. Ti také asi častěji přicházejí i s rodinami a dětmi, stejně jako Afghánci. Počet dětí v Gevgeli mě skutečně překvapil, hlavně po tom, co jsem se na českém internetu nezřídka setkal s tvrzením, že migranti jsou jen samí mladí zdraví muži. Není to pravda. Člověk vidí i starce a stařeny a rodiny s opravdu malými dětmi. 

Lidovky.cz: Počet uprchlíků v Makedonii narůstá. Jakým tempem? 
V současnosti do Gevgelie dorazí asi 1500 lidí denně, místní humanitární organizace ale předpokládají, že v září se číslo může zvednout dokonce až na 3000 až 5000 lidí denně, a to už si při současných podmínkách nedokážu vůbec představit. Počet příchozích se zvyšuje proto, že se rozšířila informace o tom, že Maďarsko se brzy chystá pro běžence uzavřít úplně hranice se Srbskem a postavit na nich plot. Také se pravděpodobně snaží lidé utíkat dokud je léto, až se ochladí, bude taková cesta daleko obtížnější a nebezpečnější.

Lidovky.cz: Dochází na nádražích k bojům o místa ve vlaku? Jaká tam panuje nálada? 
Nervozita na nádraží v Gevgelii by se někdy dala krájet. Hlavně kolem plotu, který nádraží odděluje od budovy úřadu. Občas se u něj vytvoří velký shluk lidí, kteří nedokážou pochopit, proč jsou dokumenty vydávány tak pomalu. Bez nich totiž nemohou nejen cestovat přes Makedonii legálně, ale také ani použít například levné makedonské taxislužby nebo si jen vzít hotel nebo hostel. Jsou tak z nich vlastně nucení bezdomovci, ačkoliv rodiny, které utíkají před válkou patřily v Sýrii často ke vzdělané střední třídě a je to pro ně nezvyklá a zahanbující situace. 

PROHLÉDNĚTE SI FOTOGRAFIE Z MÍSTA

Matky s dětmi jsou ve špatném psychickém stavu. Čekání bez jasného konce je...
Děti spí i na kartonech...

Lidovky.cz: Funguje při nastupování do vlaku vůbec nějaký systém?
Když přijede vlak, tak ti, kteří už dokumenty mají, i někteří bez nich, se do něj snaží často dostat co nejrychleji a v Makedonii bohužel úřady, na rozdíl od Srbska, nástupy běženců neorganizují, takže dochází k nebezpečným situacím, kdy se i mladé dívky šplhají do oken vlaku a nebo jsou okny podávány malé děti. Ke konfliktům v přecpaných vagonech bohužel dochází, protože jednotlivé skupiny uprchlíků mají často velmi odlišnou kulturu a styl chování. Syřané se tak často třeba bojí divočejších a méně vzdělaných Afghánců. 

Lidovky.cz: Je pravda, že lidé vytahují nože a zvyšuje se agrese, jak popsala některá média?
Za mého pobytu došlo k několika hádkám a potyčkám, ale žádný boj s noži se za mé přítomnosti nekonal, nezdálo se mi, že by byl někdo ozbrojen a nestalo se mi ani jednou, že bych se cítil v nebezpečí, a to jsem trávil mezi migranty opravdu celé dny. Myslím si, že bychom rozhodně neměli ty lidi démonizovat a portrétovat jako maniaky. Pokud by byl v těchto podmínkách donucen utíkat z vlasti někdo z nás, také bychom po pár týdnech nebo měsících ztráceli snadno nervy. Setkávám se s představami, že uprchlíci mohou být nebezpeční, že mezi nimi mohou být radikální muslimové, nebo zločinci. Teoreticky je samozřejmě vždy možné všechno. Je možné, že se některý z tisíců uprchlíků bude v budoucnu chovat špatně nebo násilně, ale položme si možná otázku, jestli je třeba, co se týče ohrožení společnosti, nebezpečnější syrská rodina s malými dětmi a nebo dva mladíci, etničtí Češi, kteří jen tak pro legraci nedávno v Pardubicích umučili na veřejnosti bezdomovce, zatímco je kolemjdoucí prostě ignorovali. V Česku se podle statistik odehraje zhruba 50 násilných trestných činů denně. Pochybuji, že větší část mají na svědomí nějací přistěhovalci a ne Češi. 

Lidovky.cz: Vy jste ale v Makedonii poznal řadu uprchlíků... Jací byli?
Mezi uprchlíky v Makedonii jsem potkal spoustu dobrých a obyčejných lidí, vzdělaných, hovořících anglicky. Lidé ze Sýrie často tvrdili, že prostě jen nechtějí zabíjet nebo být zabiti některou z válčících stran, že chtějí žít obyčejný život, pracovat a studovat. Na druhou stranu je pravda, že integrace některých uprchlíků, třeba Afghánců, nebo Afričanů bude možná složitější. Nicméně můj názor je ten, že je potřeba jim podat pomocnou ruku, protože v tomto okamžiku trpí. I způsob jakým je přijmeme ovlivní to, jak budou vnímat Evropu a Evropany. Ale že ti lidé přicházejí a je potřeba se k tomu nějak postavit, to je fakt, před kterým Evropa nemůže už zavírat oči.

Lidovky.cz: Pomáhají tamní úřady a vláda klidnit chaos?
Úřady selhávají. Makedonská vláda nepomáhá nijak, uprchlíci prostě pro ni nejsou téma a tamní politici by byli rádi, aby mohli celý problém nějak zamést pod koberec, případně se snaží migranty jen démonizovat. Makedonská společnost je ale k uprchlíkům naladěná relativně vstřícně a soucitně, protože po krizi v Kosovu už jednu uprchlickou vlnu zažila. Navíc stejnou cestou, kterou nyní uprchlíci míří do země prchali také kdysi makedonští uprchlíci z Řecka. Největší ostuda ale je, že selhávají mezinárodní instituce jako je Červený kříž a nebo Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Jejich práci často v Makedonii dělají dobrovolníci a malé místní organizace jako je Legis, které jsou placené ze sbírek a soukromých zdrojů.

Dlouhé „fronty“ na vlak do Evropy.
Do vlaku za každou cenu. Mnozí proto zvolili jiný způsob, jak se dostat dovnitř.

Lidovky.cz: Jak vůbec funguje doprava? Kolabuje?
Doprava funguje opravdu nahodile. Co se týče zpoždění vlaků, tak makedonský dopravce překonává dokonce i České dráhy. Některé vlaky někdy ani vůbec nejedou. Před dvěma měsíci, než se změnila legislativa a uprchlíci dostali možnost být legálně 72 hodin v zemi, museli všichni chodit přes 200 kilometrů pěšky a nebo se nechávat draze ilegálně převážet, takže to, že se mohou dopravovat vlaky, je určité zlepšení, nicméně i přes to, že si kupují lístky, je s nimi jednáno jako s lidmi nižší kategorie, vagony jsou například často zamykány.

Lidovky.cz: Kde uprchlíci berou potraviny a pití pro sebe i své děti? Co je největším problémem - je to hygiena či nedostatek jídla?
Někteří běženci na cestě utrácejí svoje poslední úspory, které měli, ale ještě stále si mohou dovolit si jídlo a pití koupit, nebo platit za některé služby. Někteří už nemají vůbec nic a jsou strašně vděční za jakoukoliv pomoc, nedostává se jim nejen jídlo, ale také hygienické potřeby, léky, ošacení a podobně. Bohužel makedonské humanitární organizace jsou na pokraji svých zdrojů a sil.

Lidovky.cz: Na Vašich fotografiích z místa jsou vidět miminka a děti spící na kartonech. To je běžné? A kde vůbec uprchlíci spí?
Dokud nedostanou dokumenty, jsou z uprchlíků v podstatě nucení bezdomovci, takže ani ti nemnozí, kteří by si třeba mohli s rodinou zaplatit nějaké ubytování, prostě nemohou. Vláda a mezinárodní organizace situaci uprchlíků v Makedonii neřeší adekvátně už měsíce, a třeba vybudovat pro ně přístřeší se nepokusil nikdo, takže uprchlíci prostě nemají jinou možnost než i s dětmi zůstat v podstatě na holé zemi. Někteří mají stany. Ale děti spící jen tak na zemi jsou běžný obrázek. Skupiny dobrovolníků alespoň každý večer rozdávají rodinám kartony a naštěstí je ještě i v noci relativně teplo.

Lidovky.cz: Na ulici jste viděl, jak malý chlapec dostal šok od neoznačeného elektrického vedení. Je to tam pro uprchlíky i životu nebezpečné?
Téměř každý den některý z uprchlíků zkolabuje, často jsou to ženy. Neoznačené vedení na nádraží už přivodilo několik těžkých zranění. I přesto makedonské dráhy ani nikdo jiný kompetentní neučinil ani pokus místo nějak viditelně označit, nebo oddělit, takže se může stát, že se tam třeba děti prostě zatoulají. Sanitka přijíždí na místo často, ale pokud se něco stane večer, tak přesto, že lékař má povinnost být na místě 24 hodin denně, tak se ho navečer nikdo nedovolá.

Lidovky.cz: Jak se Makedonie a Srbsko vypořádává s tím, že u nich možná uvíznou tisíce uprchlíků na cestě do Maďarska?
To netuším, ale myslím, že si to v těchto zemích nikdo nepřipouští a že jsou přesvědčeni, že si uchovají status tranzitních zemí. Nikdo z uprchlíků nechce v Makedonii pochopitelně zůstat, protože i většina mladých Makedonců touží po tom odejít. V zemi je velká nezaměstnanost a špatný sociální systém. Ptal jsem se místních na to, co si myslí o snaze Maďarska uzavřít pro migranty hranice se Srbskem. Většina je přesvědčena, že prostě migranti začnou ze Srbska odcházet přes Chorvatsko a Bosnu, případně i přes Rumunsko.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...