Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Rok průšvihů: maturity, Drábkova reforma, registry a vražedná rallye

Česko

  17:30
PRAHA - Momentů, kdy obyvatelé Česka viděli mžitky před očima nebo si nechápavě ťukali na čelo, bylo v roce 2012 nepřeberno. Server Lidovky.cz vybral ty nejkřiklavější, mezi něž se zařadily státní maturity, nefungující registr za desítky milionů nebo matematické schopnosti na ministerstvu vnitra.

Jaromír Drábek oznámil na tiskové konferenci svoji rezjgnaci na funkci ministra práce a sociálních věcí . foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Drábkova zpackaná reforma

Jako jeden z hlavních cílů po příchodu na ministerstvo práce a sociálních věcí si Jaromír Drábek (TOP 09) vytyčil zlepšení výplat sociální pomoci a tvrdé potírání těch, kteří sociální systém zneužívají. Nakonec ale způsobil unikátní věc - v řadě českých měst musely charitativní organizace rozdávat potravinové balíčky. Nový systém vyplácení sociálních dávek totiž prakticky ihned po lednovém spuštění zkolaboval a bezradní úředníci museli lejstra vyplňovat ručně, dávky se zpožďovaly, někdy přišly dvakrát, někdy vůbec.

ČTĚTE VÍCE DRÁBKOVĚ KONCI

I přes Drábkovo ujištění o nápravě ještě v květnu lidem chodily tři čtvrtiny dávek jen díky starému systému, tlak na ministrovo odstoupení zesílil hlavně po tom, co vyšlo najevo, že smlouva s dodavatelem systému za dvě miliardy, firmou Fujitsu, byla sepsána narychlo a bez soutěže. Jako subdodavatelé na ní vydělaly i firmy napojené na Drábka a jeho náměstka Vladimíra Šišku. Do toho se proti sKartám určeným k vybírání dávek z bankomatu zvedla vlna protestů mezi postiženými, opozicí, ale i koaličními politiky. Drábek ovšem útoky odrážel, skončil až ve chvíli, kdy právě Šišku protikorupční policie obvinila z korupce kolem IT zakázek.  

Registr za 70 milionů fungoval hodinu

Pouhou hodinu v červenci po svém spuštění fungoval nový registr vozidel. Potom se v něm začala ztrácet data, tvořily se nekonečné fronty u přepážek a hněv lidí, z nichž mnozí nemohli odjet na dovolenou, museli krotit policisté. Vinu za šlendrián házelo ministerstvo dopravy na policii, chyba nicméně zjevně vznikla v úřadu ministra Pavla Dobeše (LIDEM), který začal s přípravami ostrého startu příliš pozdě.

Na registrech řidiči čekají i několik hodin.

A nejen to. Ukázalo se, že systém je předražený a ministerstvo jeho dodavatele ATS-Telecom Praha vybralo bez výběrového řízení. Konkurence úřadu nabízela program za 6 milionů korun, ten ho ale nakonec pořídil za 37 milionů a dalších 32 milionů musí zaplatit za devítiměsíční servis. I když Dobeš nejdříve tlak na rezignaci ustál, v listopadu nakonec podlehl, protože systém i nadále nefungoval a o jeho hlavu požádala domovská strana LIDEM.

O PROBLÉMECH REGISTRU ČTĚTE ZDE

Smrt na rallye

Jak dlouho budou diváci podél závodních tratí umírat? Na to zatím nikdo nedokáže  odpovědět. Jisté je, že v roce 2012 v Česku na závodech zemřelo sedm lidí, z toho pět diváků. Smutný vrchol přišel 10. listopadu ve vesnici Lopeník. Auto závodící na RallyShow Uherský Brod se dostalo mimo silnici a smetlo tam čtyři dívky ve věku od sedmi do 20 let. Beáta, Klára, Natálie a Karolína zemřely na místě, další dva lidé skončili v nemocnici.

Nehoda při rallye kolem Uherského Brodu. Zemřely čtyři dívky. Na místě zasahovali i hasiči.

Brněnští právníci bratři Bartončíkovi, kteří seděli za volantem vražedného vozu, se hájí: Nemohli jsme nic dělat. Hledání příčin tragédie může trvat dlouho, pořadatelé RallyShow nicméně ihned vyhlásili, že závod už se nikdy konat nebude. Zbývající dva podniky ze seriálu rallye koordinátoři tour zrušili a radí se, jak zlepšit zabezpečení akcí. Mezi veřejností ale nebývale zesílil názor, že rallye by se nemělo jezdit vůbec.

ČTĚTE VÍCE O TRAGÉDII NA RALLYE

Henychův vzorec

Zatím nejvážnější problém první přímé volby českého prezidenta způsobil sběr podpisů pro kandidáty ucházející se o veřejnou podporu. Ukázalo se, že nasbírat 50 tisíc podpisů nutných pro zařazení do volby není jednoduché, a tak někteří neváhali a za každý podpis slíbili odměnu. Výsledkem je velká chybovost, kvůli níž po odečtení neplatných hlasů museli volbu opustit Tomio Okamura, Vladimír Dlouhý a Jana Bobošíková.

Václav Henych

Korunu všemu nasadil úředník ministerstva vnitra Václav Henych, když přiznal, že jeho tým chybovost počítal nelogicky: procento chyb v kontrolovaných vzorcích sečetl, místo aby je zprůměroval. "My nemůžeme podle zákona dělat vůbec nic,“ reagoval na otázku, zda chybu opraví.

ROZHOVOR S VÁCLAVEM HENYCHEM ČTĚTE ZDE

Maturity: průšvih i napodruhé

Šok z obtížnější verze matematické maturity, která zlomila vaz i jinak suverénním jedničkářům, vystřídal další šok z hodnocení slohových testů: státní maturity se i letos staly velkým rozčarováním. Proti příliš obtížnému matematickému testu se postavil třeba ředitel gymnázia PORG Václav Klaus mladší, podle něhož by ho zvládl jen pánbůh. Pobouření vyvolalo i subjektivní hodnocení slohových prací.

Pavel Zelený, bývalý ředitel společnosti CERMAT

Centrum pro přípravu maturit Cermat nakonec uznalo chybu a hodnocení zmírnilo. Díky redaktorovi Lidových novin Tomáši Němečkovi se nakonec veřejnost dozvěděla i výsledky maturit 1275 gymnázií, odborných škol i učilišť, které ministerstvo školství odmítalo zveřejnit. Šéfa Cermatu Pavla Zeleného nakonec problémy kolem zkoušky stály místo, ministr školství Petr Fiala raději prosadil na roky 2013 a 2014 jedinou úroveň obtížnosti. 

ČTĚTE VÍCE O ZPACKANÝCH MATURITÁCH

Vánoční ministryně Peake

Už nástup Karolíny Peake (LIDEM) do čela ministerstva obrany vyvolal rozpačité reakce. Prezident Václav Klaus třeba uvedl, že "obraně nerozumí a vojáci 'křehkou dívenku' nepřijmou", za což ho premiér Nečas kritizoval. "Křehká dívenka" ale v úřadu předvedla veletoč, jaký velmi dlouho nezažil. Z funkce odvolala prvního náměstka a vojenskou kapacitu Vlastimila Picka, šéfa sekce vyzbrojování Pavla Bulanta a ředitele kabinetu ministra Františka Šulce.

Petr Nečas a Karolína Peake ve sněmovně.

Tím Nečase zvedla ze židle a těsně před Vánocemi ji po osmi dnech za bleskové Klausovy asistence odvolal. Zaskočená Peake se stranou LIDEM pak na desátého ledna ohlásila odchod svých ministrů z vlády, její spolustraník Viktor Paggio řekl, že premiér občanům k Vánocům nadělil levicovou vládu. Po vychladnutí hlav nicméně Peake začíná couvat a naznačuje, že to s Nečasem přece jen ještě zkusí.

O KONCI PEAKE ČTĚTE ZDE

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...