19. dubna 2009 17:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Romská hnutí: pozor na terorismus Čechů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny
PRAHA Hnutí romského odporu vyzvalo k vytvoření romských hlídek a znovu také vybídlo k emigraci do Kanady, pokud na to romské rodiny mají peníze, a k větší jednotě v zájmu vlastní bezpečnosti. Romští aktivisté tak reagují na útok zápalnými lahvemi proti romské rodině ve Vítkově na Opavsku, při němž bylo v noci na dnešek těžce popáleno dvouleté dítě.

"Hnutí romského odporu vyzývá Romy k ostražitosti před teroristickými útoky Čechů," sdělilo hnutí v prohlášení, pod nímž jsou uvedeny organizace Roma Realia - Severní Čechy, Romani Aliance - Západní Čechy a Futurum Roma - Střední Čechy. Podle nich se Romové nemají spoléhat na "selhávající státní aparát". Připomněly také, že žhářské útoky na romská obydlí nejsou v Česku ojedinělá.

Neznámí pachatelé v noci vhodili zápalné láhve do rodinného domu, který obývala romská rodina. Při požáru byli zraněni tři lidé. Útok ostře odsoudili premiér v demisi Mirek Topolánek i prezident Václav Klaus.

"Nenechávejte starce, ženy a děti bez početné ochrany"
Hnutí vyzvalo romské komunity, aby si připravily možné únikové cesty z místa, kde bydlí nebo pobývají. Nemají prý také za žádnou cenu nechávat starce, ženy a děti samotné bez "početné romské ochrany". "Je to jediné, co mohou Romové v rámci svých možnosti učinit," konstatuje hnutí.

K emigraci hnutí již tento týden Romy vyzvalo, když se objevily informace o počtu českých žadatelů o azyl v Kanadě. Ombudsman Otakar Motejl uvedl, že v lednu a únoru požádalo o azyl v této zaoceánské zemi 570 českých občanů, což je výrazně víc než z jiných zemí. Za celý loňský rok o uprchlický statut v Kanadě požádalo 853 Čechů. Před lety byli žadatelé důvodem, proč Kanada pro Čechy zavedla víza.

Kanada prý nemůže teror v ČR přehlížet
Pokud podle hnutí Kanada bude přehlížet "teror páchaný na Romech v ČR", pak se údajně vystavuje riziku porušování mezinárodních dohod. Hnutí také vzkazuje potencionálním kritikům výzvy k emigraci, že nikdo nemá právo držet Romy v místě nebezpečí, kde jsou podle něj možnými terči neonacistů.

Hnutí si všimlo toho, že odstupující vláda v pondělí mimořádně zařadí na svoje jednání postup proti extremismu. Vyjádřilo však kabinetu "naprostou nedůvěru". Kvůli svým obavám se hnutí také hodlá obrátit na amerického prezidenta Baracka Obamu.

ČTK, Lidovky.cz