Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Rozbitá výloha české kultury, nový šéf Českých center rozdává výpovědi

Česko

  7:00
PRAHA - Úspěch je mou jedinou volbou. Právě toto neskromně znějící heslo si dal do záhlaví svého profilu na sociální síti LinkedIn Jan Závěšický, ředitel Českých center. Do čela příspěvkové organizace ministerstva zahraničí se tento prakticky neznámý regionální manažer nečekaně vyhoupl loni v červenci, když nahradil narychlo odvolaného diplomata a překladatele Zdeňka Lyčku.

České centrum na ulici Šolomana Alejcheme v Tel Avivu. foto: Lidovky.cz

Po osmi měsících v čele instituce, která již téměř čtvrt století spravuje síť kulturních ambasád Česka, je Závěšický přesvědčen, že úspěch přichází. „Věci se pomalu začínají narovnávat,“ pochvaluje si s tím, že se centra chovají jako správný hospodář.

Interní zprávy ale dávají jiný obrázek. Místo úspěchu se dostavil spíše chaos. Řada rozdaných výpovědí dlouholetým spolupracovníkům, zaměstnávání spřízněných osob a dusná atmosféra na pracovišti přiměla ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka k tomu, aby si na dnešek Závěšického pozval „na kobereček“.

Česká centra ministerstva zahraničí bude nově řídit Závěšický. Lyčkovi skončilo pověření

Protesty z Paříže

Podle informací LN českého šéfdiplomata, který nad mladším kolegou z ČSSD dosud držel ochrannou ruku, znepokojilo lednové odvolání Jeana-Gasparda Páleníčka, dosavadního ředitele Českého centra v Paříži, který přitom loni svůj post obhájil v konkurzu. Samotné Závěšického rozhodnutí ministr zpočátku hájil – již jen proto, že pražské ústředí Českých center má plnou autonomii. Zaorálek ovšem znejistěl poté, co se na obranu Páleníčka postavilo 226 francouzských akademiků a intelektuálů, kteří svůj protest zaslali do Černínského paláce.

Centra musejí i vydělávat

Závěšický trvá na tom, že důvodem konce populárního propagátora české kultury ve Francii byla nízká efektivita pařížského centra, které se čtyřmi zaměstnanci prý podávalo stejné výkony jako zahraniční zastoupení, kde jsou placení jen dva lidé.

„Nemyslím si, že je to ta nejlepší cesta, ale jsme k tomu nuceni. Příspěvková organizace je tu i od toho, aby vydělávala, získávala od partnerů. A u ostatních center je podíl spolufinancování enormně vyšší,“ řekl Závěšický LN ke kauze pařížského centra. „Ředitelské posty obecně nemohou být doménou lidí, kteří sice milují kulturu, ale jejich manažerské schopnosti nejsou dostačující. V tom hodnotím všechny stejně,“ dodal.

Přeobsazení šéfů se netýká jen Paříže, ale i Vídně a Bruselu. Koncem minulého týdne skončila lhůta pro podání přihlášek do konkurzů. A personální průvan se nekonal pouze v zahraničních kancelářích Českých center, ale také v pražském ústředí organizace, která má za úkol řídit prezentaci české kultury a vědy v zahraničí.