Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Demolice domu na Václaváku? Není to špičkové dílo, říká Lukeš

Design

  14:26
Praze bych přál osvícené investory, špičkové architekty z různých zemí a více mezinárodních soutěží, řekl v on-line rozhovoru serveru Lidovky.cz historik architektury Zdeněk Lukeš.

Spor o knihovnu. foto: Lidové noviny

Zdeňka Lukeše se čtenáři ptali zejména na osud konkrétních staveb. Dále je zajímalo, proč se v hlavním městě narozdíl od ostatních světových metropolí nedaří snoubit staré s novým? "Cesta zpět od totality k demokracii je, jak vidno, dlouhá a klikatá," odpověděl architekt.

Mrzí ho zejména, že zmizela řada industriálních památek. "Přitom lze hledat vhodné využití - ve světě je takových případů mnoho. Než si lidé uvědomí, jakou hodnotu si ničí, zmizí u nás zřejmě ještě řada dalších," říká s povzdechem Lukeš.

Přečtěte si celý on-line rozhovor:

V rozhovoru došla také řeč na magistrálu a tunel Blanka. "Doufám, že magistrála brzy zmizí a město se opět zcelí," odpověděl historik architektury. S tunelem Blanka má ovšem problém. Doufá ale, že se uleví některým tahům - například Milady Horákové - Veletržní. Jinde se podle něj může situace zhoršit nebo se nezmění - případ Korunovační. "Já byl skeptik už od začátku. Nicméně teď už nezbývá nic jiného, než to rychle dostavět," dodal Lukeš.

Václavské náměstí? Dokonalá galerie všech stylů
A co říká demolici domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice? "Myslím si jen, že nejde o nějaké špičkové architektonické dílo. Původní cenný neorenesanční dům byl ve dvacátých letech zbaven dekorace a navýšen o dvě patra. Stavba je zajímavá, ale za památku bych ji neoznačil," tvrdí architekt.

Demonstrace proti demolici domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice

Celou věc nyní řeší ministerstvo kultury. "Pokud dojdou experti k jinému názoru, dům bude chráněn a na místě jistě zůstane. Pokud ne, měl by být nahrazen vysoce kvalitní architekturou, která bude respektovat charakter náměstí," dodává.

Pohled Zdeňka Lukeše:

Václavské náměstí je podle architekta Lukeše dokonalá galerie všech architektonických stylů od baroka přes klasicismus, historismus, secesi, art déco, konstruktivismus a funkcionalismus, sorelu až po současné styly. To je pro něj typické. A docela mu to sluší.

"Snad se dočkáme i revitalizace podle náměstí dle projektu Jakuba Ciglera," uzavírá architekt.

Náměstí pro lidi. Vítězný návrh ateliéru Jakub Cigler – Vincent Marani chce odstranit nejen auta, ale také nesmyslný záhon uprostřed, který náměstí rozděluje. Náměstí by mělo patřit chodcům..

Zdeněk Lukeš:

Zdeněk Lukeš je jedním z největších a nejrespektovanějších teoretiků a historiků architektury v České republice. Po studiích na ČVUT pracoval v archivu architektury Národního technického muzea, působil jako děkan Fakulty architekury na Technické univerzitě v Liberci, jako odborný asistent na VŠUP, přednášel na New York University of Prague. Od začátku 90. let působí na Pražském hradě.

Napsal mnoho knih týkajících se architektury 20. století, například Pražské vily, 100 staveb. Architektura Středočeského kraje, Josip Plečnik – Architekt Pražského hradu, je spoluiniciátorem mnoha výstav a debat.

Kromě Lidových novin spolupracoval s Českým rozhlasem či BBC. Pořádá nepravidelné vzdělávací procházky za architekturou.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...