Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Rozpolcené Kongo jde k volbám

Svět

  13:01
KINSHASA/PRAHA - Pokud budou tyto volby úspěšné, mohou přinést stabilitu velké části Afriky. Obyvatelé Demokratické republiky Kongo, které sousedí s dalšími devíti státy, zítra poprvé od získání nezávislosti v roce 1960 půjdou k demokratickým volbám.

Příznivci Etienna Tshisekediho zapalují billboard Josepha Kabily. foto: AFP

Tato obrovská země v centru Afriky, kde se vyskytuje téměř 50 procent lesního porostu celého kontinentu, je ale skutečným srdcem temnoty, jak se jí také někdy přezdívá. Stále tu bojují rebelové s vládními vojáky, rabují se zde zásoby přírodních zdrojů, dochází k masakrům a znásilňování, mnozí mají po ruce samopal Kalašnikov, který lze pořídit za deset dolarů. Navíc jsou tomu jen tři roky, kdy tu skončila válka označovaná za „Africkou světovou válku“. Do pětiletého konfliktu se totiž zapojilo šest zemí včetně DR Kongo. Obětí byly čtyři miliony.

Divoká kampaň
K násilí ale dochází neustále. Lidé umírají i před volbami. Tisíce pozorovatelů a vojáků z OSN (je to v současnosti největší zahraniční mise organizace) i EU ale opatrně říkají, že se zatím jednalo jen o „jednotlivé incidenty, žádné velké konfrontace“. Napětí je ale citelné. Potvrdila to včerejší tragédie na mítinku prezidentského kandidáta Jeana-Pierra Bemby. Jeho příznivci se pustili do nelítostné bitvy s policií ve chvíli, kdy začal hořet jeden ze stanů strážců Bemby. V ohni uhořely dvě děti.

Během konfliktu, při němž stoupenci strany použili i samopaly, zahynuli dva policisté. Divokou atmosféru mělo přitom přiživit i francouzské bojové letadlo, které nad mítinkem v jedné chvíli nízko přeletělo. Příznivci Bemby si to prý měli vysvětlit jako útok ze strany největšího favorita voleb - Josepha Kabily. Stojí za zmínku, že v polovině šedesátých let minulého století s Josephovým otcem Laurentem bojoval v džunglích Demokratické republiky Kongo i sám revolucionář Ernesto Che Guevara.

Bemba i další kandidáti se domnívají, že Josepha Kabilu dnes podporuje jak OSN, tak především Evropská unie. Obě mise ale něco takového odmítají, podle svých slov se snaží udržet zemi v relativním klidu tak, aby se volby uskutečnily. OSN se například v uplynulé době snažila odzbrojit co největší počet samozvaných milic a rebelských skupin operujících na východě země. Podle BBC se podařilo vybrat 20 000 kusů samopalů. Jiný program se snaží členy milic zapojit do občanského života tím, že jim modré přilby nabízejí jídlo, léky a peníze na to, aby mohli například začít podnikat. Východ země je ale i tak v rukou rebelských band a polovojenských jednotek. Zdejší džungle si například za své útočiště zvolilo i 10 000 členů nechvalně proslulé hutuské rebelské armády FLDR, která se ve Rwandě podílela na genocidě.

Agentura Reuters včera přinesla reportáž z města Walikale na východě země, která dokresluje zdejší děsivou atmosféru.

„Žijeme v neustálém strachu. Tihle lidé (z FLDR) si od nás berou, co chtějí. Když někdo není po vůli, je zabit nebo znásilněn,“ řekla Rita Mikinduová, obyvatelka Walikale. Přesto jsou i zde mnozí lidé odhodláni jít zítra k volebním urnám. Musí ale urazit cestu vedoucí džunglí, kterou kontrolují právě FLDR.

Úspěšnost voleb komplikuje ještě jedna věc. Mocní kněží z arcidiecéze v Kinshase totiž včera podle internetového serveru Digital Congo vyzvali Konžany k bojkotu voleb kvůli údajným podvodům. Server napsal, že výzva může mít efekt bomby.
Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...