Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

‚Tady skončí demokracie v této zemi,‘ říká k rozsudku v kauze Opencard Svoboda

Česko

  12:56aktualizováno  14:06
PRAHA - Bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda uvedl, že čtvrteční rozsudek v kauze Opencard je vzkazem pro všechny komunální politiky a může ohrozit demokracii v Česku. Proti rozhodnutí o své vině i proti uložení 2,5letého podmíněného trestu se na místě odvolal. O tom, zda Svoboda s dalšími třemi radními skutečně neoprávněně zvýhodnil firmu Haguess, tak bude rozhodovat Vrchní soud v Praze.

Bohuslav Svoboda u soudu. foto:  Dan Materna, MAFRA

„Tak to prostě nejde, tady skončí demokracie v této zemi. Víte dobře, že jsem sám požádal Sněmovnu, aby mě vydala. Já toho nelituju, já jsem si myslel, že to ukáže, že v této zemi je spravedlnost. Dámy a pánové, máme ještě pořád hodně proti čemu bojovat. Hodně, až moc,“ řekl novinářům při odchodu z budovy pražského městského soudu.

Upozornil, že soudní senát potrestal jeho a další čtyři obžalované, ačkoliv zároveň připustil, že nic neudělali a nic tím nezískali.

Svoboda už ve své dřívější výpovědi před soudem poukázal na to, že proces se týká principů zastupitelské demokracie a toho, jak má zastupitelská demokracie pracovat. Zdůraznil, že postup radních ohledně nových smluv s firmou vlastnící práva ke kartě Opencard posvětil právník. Smlouvy prý navíc bylo nutné schválit, aby se Praha nemusela vrátit k papírovým jízdenkám.

Hudeček bude bojovat dál

„Kauza Opencard vznikla se zcela zřejmým politickým záměrem, takže ji bylo třeba nějakým způsobem dotáhnout do konce“. Řekl to v reakci na rozsudek Tomáš Hudeček. Nezbývá mu prý nic jiného než bojovat dál. Proti verdiktu, který ho uznal vinným ze zvýhodnění firmy Haguess a uložil mu dvouletý podmíněný trest, se obratem odvolal.

„Byla jakási vnitřní potřeba této skupiny prokázat, že to celé má nějaký smysl. Musím říct, že to, co tady u soudu z úst pana soudce zaznívalo, spíše prokazuje, že to žádný smysl nemá. Na druhou stranu chtít po relativně omezených lidech, aby měli určitý nadhled, je něco, co může být zbožným přáním, ale asi se nestane hned tak,“ konstatoval Hudeček.

Exprimátoři Svoboda a Hudeček jsou vinni v kauze Opencard. Dostali podmínku

Na twitter ještě při čtvrtečním jednání napsal, že za rozsudkem stojí „zájem kdovíkoho a hlavně potřeba soudce nebýt za blbečka po 3,5 letém Kafkově procesu“. Dodal také, že považuje za velmi zásadní to, že o rozsudku rozhodoval právě předseda senátu Alexander Sotolář. Ten totiž uznal vinnými i magistrátní úředníky v první větvi kauzy Opencard. „On svým rozhodnutím potřeboval i trošku dokázat, že předtím postupoval řádně, což všichni ví, že také moc ne,“ poznamenal Hudeček.

Bohuslav Svoboda a Tomáš Hudeček u soudu.
Obžalovaný bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda u Městského soudu v Praze,...

Bývalý primátor při odůvodnění rozsudku často dělal nesouhlasná gesta, v jednom okamžiku se neudržel a směrem k soudci nahlas pronesl „to si děláte srandu, ne?“. Nelíbilo se mu především to, že soudce uznal vinnými čtveřici radních a jednoho úředníka i přes to, že sám připustil, že problém s projektem Opencard nezpůsobili, že ze zvýhodnění firmy Haguess neměli žádný prospěch a že chtěli celou záležitost vyřešit co nejlépe pro Prahu.

Výběr hlavních událostí v kauze Opencard

3. dubna 2012 - Pražští radní, v té době vedení primátorem Bohuslavem Svobodou (ODS), souhlasili s tím, že město uzavře v rámci jednacího řízení bez uveřejnění dvě nové smlouvy za celkem 73,7 milionu korun s firmou Haguess. Ta pro město už předtím zabezpečovala provoz problematické karty Opencard.

26. března 2013 - Policie kvůli zakázce obvinila deset radních z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Obviněn byl i ředitel magistrátního odboru informatiky a čtyři členové výběrové komise. Rada obvinění odmítla. Smluvní vztahy podle ní byly špatně nastaveny už předchozím vedením Prahy.

8. dubna 2013 - Obvinění radní v čele s primátorem Svobodou podali k nejvyššímu státnímu zastupitelství trestní oznámení na policii a státního zástupce, kteří mají na starosti kauzu Opencard, a to kvůli podezření ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby. Domnívají se, že obvinění nebylo dostatečně podloženo. Už předtím podali stížnosti proti zahájení trestního stíhání.

25. července 2013 - Obvinění radní za TOP 09 včetně primátora Tomáše Hudečka (ve funkci v červnu 2013 vystřídal Svobodu) podali ústavní stížnost, v níž žádali o zrušení trestního stíhání. Později k ÚS zamířily i další stížnosti, a to kvůli údajnému porušení práva radních na zákonného soudce. Letos v únoru však Ústavní soud všechny stížnosti odmítl, když je označil za zjevně neopodstatněné.

Listopad 2013 - Policie požádala Sněmovnu o vydání Svobody, který byl krátce předtím zvolen poslancem za ODS, k trestnímu stíhání v kauze Opencard. Poslanci svého kolegu vydali 5. února 20014, sám Svoboda přitom s vydáním souhlasil, ačkoli stíhání označil za nesmyslné a politické.

Březen 2014 - Detektivové z českobudějovického Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) téměř po roce dokončili vyšetřování kauzy.

24. dubna 2014 - Policie pražské radní navrhla obžalovat.

20. června 2014 - Městské státní zastupitelství v Praze podalo v kauze Opencard obžalobu. Koncem prosince 2014 ji ale pražský městský soud vrátil k došetření. Státní zástupce ovšem proti rozhodnutí soudu podal stížnost, které loni v červnu Vrchní soud v Praze vyhověl. Městský soud tak musel nařídil hlavní líčení.

1. září 2015 - Městský soud ze začal zabývat kauzou radních a úředníků, obviněných kvůli Opencard. Úředníci podle obžaloby v březnu 2012 nesprávně stanovili předpokládanou hodnotu veřejné zakázky. Materiál s jednomyslným doporučením přijetí nabídky firmy Haguess pak byl předložen radě hlavního města, která později schválila uzavření smlouvy. Podle obžaloby tím vznikla Praze škoda nejméně 24,9 milionu korun. Všichni úředníci i politici vinu odmítají.

22. srpna 2016 - Státní zástupce navrhl v závěrečné řeči pro bývalé primátory Svobodu a Hudečka, stejně jako pro někdejší radní pro informatiku Evu Vorlíčkovou a někdejšího primátorova náměstka Josefa Noska dvou až tříleté podmínky. Stejné tresty navrhl dvěma úředníkům. Pro dalších devět lidí státní zástupce trest nežádal.

8. září 2016 - Bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) dostal v kauze Opencard podmíněný trest 2,5 roku, další exprimátor Tomáš Hudeček (dříve TOP 09) dvouletou podmínku stejně jako někdejší radní pro dopravu Josef Nosek. Nepodmíněný trest soud neuložil nikomu z obviněných.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...