Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Rozvědky selhaly, Kimova smrt je zaskočila

Svět

  16:04
WASHINGTON - Ještě 48 hodin poté, co v sobotu v 8:30 místního času zemřel Kim Čong-il, oficiální činitelé v Jižní Koreji nic nevěděli. Nemluvě o Washingtonu, kde ministerstvo zahraničí připustilo "tiskové zprávy" o Kimově smrti dlouho poté, co smrt už oficiálně oznámily severokorejské sdělovací prostředky

Kim Čong-il foto: Reuters

Pro jihokorejské a americké špionážní služby, které nezachytily žádné náznaky tohoto významného vývoje - například telefonáty plné paniky mezi vládními činiteli nebo vojáky shromažďující se kolem Kimova vlaku - jde o další důkaz, že se tajnůstkářská KLDR nejen staví proti většině světa, ale také uzavírá způsobem, který odolává i špionáži či satelitům.

Asijské a americké rozvědky už v minulosti nezachytily významné události odehrávající se v KLDR, píše deník New York Times. Pchjongjang vybudoval rozsáhlou továrnu na obohacování uranu, která procházela bez povšimnutí zhruba rok a půl, než ji severokorejští činitelé ukázali koncem roku 2010 americkému jadernému vědci. Severní Korea rovněž pomohla vybudovat jaderný reaktor v Sýrii, aniž by o tom západní špionáž věděla.

V době, kdy jsou USA a jejich spojenci konfrontováni s riskantní mocenskou výměnou v Severní Koreji, která disponuje jadernými zbraněmi, uzavřená podstata této země bude značně komplikovat jejich předpoklady ohledně budoucího vývoje. S nedostatkem informací o Kimově nejmladším synovi a následníkovi Kim Čong-unovi a ještě menší povědomosti o palácových intrikách v severokorejském hlavním městě Pchjongjangu, bude nevyhnutelně většinu z jejich reakce představovat hádání.

OBRAZEM: ŽIVOT DIKTÁTORA NA FOTOGRAFIÍCH

V náručí otce. Malý Kim Čong-il na snímku z roku 1946

"Máme jasné plány, co dělat v případě, že Severní Korea zaútočí, ale ne pro případ, že severokorejský režim padne," řekl listu The New York Times Michael J. Green, bývalý poradce pro Asii za vlády prezidenta George Bushe.

"Pokaždé, když člověk začne připravovat podobné scénáře, jednou z prvních překážek je zjistit, co se děje uvnitř Severní Koreje." V mnoha zemích by to znamenalo odposlouchávat telefonní hovory mezi vládními činiteli nebo špehovat prostřednictvím špionážních satelitů. Dolů samozřejmě shlížejí i americké špionážní letouny a zemi pročesávají satelity. Nesmírně citlivé antény podél hranice mezi Jižní a Severní Koreou chytají elektronické signály. Jihokorejští zaměstnanci špionáže zpovídají tisíce severokorejských uprchlíků, kteří každoročně přeběhnou ze Severu na Jih.

A přitom je toho o vnitřní práci severokorejské vlády známo jen mizivě málo. Pchjongjang, shodují se oficiální činitelé, udržuje citlivé informace jen v úzkém kroužku zasvěcených, kteří o nich nemluví.

ČTĚTE TAKÉ:

"Tohle je společnost, která staví na své neprůhlednosti," řekl listu Christopher R. Hill, bývalý zvláštní vyjednavač USA o severokorejském jaderném programu. "Je velmi spletitá. Pochopit vládnoucí strukturu vyžaduje návrat ke korejské kultuře a pochopení konfuciánských principů," dodal.

V pondělí vláda prezidenta Baracka Obamy vedla naléhavé konzultace se spojenci, ale veřejně toho řekla jen málo o smrti Kim Čong-ila. Vysocí představitelé připustili, že byli převážně jen přihlížejícími; sledovali drama rozehrávající se v KLDR a doufali, že to nevyústí v nějaký akt agrese vůči Jižní Koreji. Žádná z možností zvažovaných americkými činiteli pro Severní Koreu není povzbudivá. Někteří současní a bývalí činitelé soudí, že Kim Čong-un je příliš mladý a neozkoušený, aby s důvěrou nastoupil do šlépějí svého otce.

Někteří spekulují, že by mladý Kim mohl sloužit v jistém druhu regentství, kdy skutečnou moc by měli vojenští činitelé, jako je Kim Čong-ilův pětašedesátiletý švagr a důvěrník Čang Song-tchek. Podobné uspořádání by nijak nezmírnilo utrpení severokorejského lidu, ani nesnížilo napětí kvůli severokorejským jaderným ambicím. Ale bylo by víc žádoucí, než otevřený boj o moc v zemi.

"Špatným scénářem je možnost, že projdou hladkým přechodem a lidé budou dál umírat hlady a země bude dál vyvíjet jaderné zbraně," řekl Jeffrey A. Bader, bývalý asijský poradce prezidenta Obamy. "Ovšem nestabilní přechod, při němž nebude nikdo velet a kontrola jaderného programu bude ještě nevyzpytatelnější, je ještě horším scénářem," dodal.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!