Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Rubio vyhrál nominační boj v Portoriku, v Maine zvítězil Sanders

USA

  7:27aktualizováno  8:04
Marco Rubio vyhrál nedělní souboj kandidátů Republikánské strany o nominaci na prezidenta Spojených států, který se konal v Portoriku. V nominačním souboji Demokratické strany ve státě Maine zvítězil Bernie Sanders nad Hillary Clintonovou.

Předvolební kampaň Marca Rubia. foto: Reuters

Marco Rubio vyhrál nedělní souboj kandidátů Republikánské strany o nominaci na prezidenta Spojených států, který se konal v Portoriku. V nominačním souboji Demokratické strany ve státě Maine zvítězil Bernie Sanders nad Hillary Clintonovou.

Rubio v Portoriku po všech odevzdaných hlasech získal 71 procent hlasů, čímž si zajistil všech 23 delegátů. Celkově však nadále zaostává za rivaly Donaldem Trumpem a Tedem Cruzem, kteří si na tomto nezačleněném území USA nevedli příliš dobře.

Na výsledku z Portorika, které má méně než čtyři miliony obyvatel, se zřejmě podepsala nízká účast voličů. Volebního shromáždění se podle portálu thegreenpapers.com zúčastnilo téměř 39.000 lidí. Za Rubiem, který si získal hlasy asi 27.500 lidí, skončil se 13 procenty Trump. Cruz obdržel 8,6 procenta hlasů a Kasich 1,3 procenta. Zbylé hlasy pak připadly kandidátům, kteří již dříve z nominačního souboje odstoupili.

V klání demokratických kandidátů v Maine po sečtení všech hlasů získal Sanders 64

Clintonová získala Louisianu. Její rival Sanders bodoval ve dvou státech

procent, zatímco Clintonová obdržela 36 procent hlasů. V tomto státě se demokraté ucházeli o celkem 30 delegátů, pět z nich ale patří k takzvaným superdelegátům, kteří se nemusejí řídit výsledkem voleb.

Bez započtení superdelegátů získal Sanders 16 delegegátů a Clintonová devět, po zahrnutí superdelegátů se Sandersův náskok v Maine snížil na 17 ku 12. Podpora posledního superdelegátského hlasu není podle portálu thegreenpapers.com známa.

Ostrá hádka Clintonové a Sanderse kvůli ekonomice

Clintonová a Sanders na sebe v nedělní debatě v michiganském městě Flint ostře útočili, a to například kvůli obchodní politice, automobilovému průmyslu či vztahům k finančnímu sektoru.

Sanders obvinil Clintonovou z podpory obchodní politiky, kvůli které se řada pracovních míst přesunula z Michiganu do zahraničí. Kritizoval ji rovněž kvůli příliš úzkému spojení s firmami z Wall Street. Clintonová zase upozornila, že Sanders se v roce 2009 stavěl proti záchraně automobilového sektoru, bez které by podle ní Michigan přišel o miliony pracovních příležitostí.

„Jsem přesvědčena, že kdyby všichni hlasovali jako on, automobilový průmysl by se zhroutil a s ním by zanikly i čtyři miliony pracovních míst,“ prohlásila Clintonová. Ve státě Michigan stojí město Detroit, které se v minulosti proslavilo jako kolébka a centrum amerického automobilového průmyslu.

Oba kandidáti se během debaty často vzájemně přerušovali, obviňovali se rovněž z překrucování skutečnosti. Střet Clintonové se Sandersem nicméně podle agentury AP nebyl tak agresivní jako čtvrteční debata republikánských kandidátů v Detroitu, která byla plná osobních útoků a urážek.

Clintonová i Sanders během debaty vyjádřili přesvědčení, že by v listopadových prezidentských volbách porazili vedoucího republikánského kandidáta Donalda Trumpa.

Autor: