Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Ruské jaderné reaktory ohrožují jednání o íránském atomovém programu

USA

  6:00
Vztahy mezi Západem a Ruskem během posledního roku citelně ochladly, jednání mezi Teheránem a Moskvou ale mezitím kvetla. Jejich výsledkem je dohoda o výstavbě dvou nových jaderných reaktorů v elektrárně ve městě Búšehr na jihu Íránu.

Moskva a Teherán podepsaly kontrakt o výstavbě dvou nových jaderných reaktorů v elektrárně ve městě Búšehr na jihu Íránu. Na snímku Alí Akbar Sálehí (vlevo), hlava Íránské organizace pro jadernou energii, a Sergej Kirijenko, šéf ruského jaderného monopolu Rosatom. foto: Reuters

Obě strany navíc podepsaly memorandum, na jehož základě by v příštích letech mohly v Íránu vzniknout další čtyři reaktory využívající ruské technologie, informoval server BBC.

K TÉMATU:

K podpisu dohody došlo pouhé dva týdny před zahájením nového kola rozhovorů s Íránem, od kterých si světové velmoci slibují rozřešení sporu o jeho atomový program.

Původním cílem zejména Spojených států přitom bylo íránský atomový program úplně zastavit. Podle Američanů totiž existuje závažné podezření, že Teherán za energetickým programem ukrývá program zbrojní, jehož konečným cílem je konstrukce atomové zbraně. Íránští představitelé tyto domněnky odmítají s tím, že jejich program má striktně civilní a mírový charakter.

Odpor Izraele

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

„Teroristickému režimu v Íránu nesmí být umožněno stát se atomovou mocností. Írán je zatvrzelý a nemoderní stát, který vyzývá k likvidaci Izraele a podporuje světový terorismus,“ provolával izraelský premiér Benjamin Netanjahu pouhý den před oznámením kontraktu.

Izrael sice nepatří mezi šest zemí, které se rozhovorů s Íránem o jeho atomovém programu účastní, i tak je v tuto chvíli těžké určit, jakou bude mít dohoda pro nadcházející jednání dohru. Výsledek jednání přitom může být pro Írán a jeho ekonomiku zcela zásadní, neboť se na jeho základě rozhodne o dalším osudu mezinárodních sankcí uvalených na tuto islámskou republiku. Na začátku tohoto roku došlo k jejich částečnému uvolnění, podepsáním kontraktu s Moskvou však Teherán riskuje jejich opětovné ochlazení.

ČTĚTE TAKÉ:

Samotnou dohodu odmítla komentovat Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), která v minulosti dohlížela na stavbu elektrárny v Búšehru a která má monitorovat i konstrukci nových reaktorů. „MAAE se nevyjadřuje ke komerčním dohodám, ani ke vztahům mezi jednotlivými členy organizace.“ Jak Rusko, tak Írán jsou členy agentury.

Ruská asistence

Podle kontraktu by měly být první čtyři reaktory dodány přímo z Ruska, přičemž u stavby dalších reaktorů budou přinejmenším asistovat ruští technici. Všechny reaktory budou používat ruské palivo, které bude po spotřebování odváženo zpět do Ruska, kde má být zpracováno a uskladněno. To je přitom klíčovou součástí dohody – použité palivo totiž zpravidla obsahuje plutonium, které lze použít právě ke konstrukci bomby.

Deník New York Times cituje Samuela Charapa z Mezinárodního institutu strategických studií (IISS), který se domnívá, že Rusy navržený model sice razantně sníží šance Íránu na sestavení jaderné zbraně, je však v příkrém rozporu s dřívějším prohlášením Spojených států, že íránský atomový program zcela zastaví. Ruský model tudíž nemusí získat jejich podporu a řešení situace se tak octne na mrtvém bodě.

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.