Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Ruské poklady lákají na Pražský hrad

Kultura

  21:57
PRAHA - Je pár minut po poledni, pátek. Za prosklenými dveřmi Císařské konírny na Pražském hradě netrpělivě přešlapuje tak pět desítek lidí. Čekají, až je pořadatelé pustí dovnitř a oni si budou moci prohlédnout unikátní soubor exponátů z moskevského Kremlu.

Poklady kremelské zbrojnice foto: Lidové noviny

Dva roky připravovanou výstavu „Carský dvůr pod žezlem Romanovců“, která přibližuje život v Rusku v 16. a 17. století, už ve čtvrtek oficiálně zahájili ruský prezident Dmitrij Medveděv a jeho český protějšek Václav Klaus.

„Pocházíme ze severní Moravy. V Praze jsme pracovně. Tak jsme toho rovnou využili,“ řekla s úsměvem jednašedesátiletá Helena Kneblová. Tísní se v davu, který pomalu postupuje k pokladně. O tom, že výstava začala už v pátek, se dozvěděla z médií. Na všech oficiálních materiálech totiž stojí, že akce startuje až v pondělí. „Je to matoucí,“ přitakala Kneblová.

Portrét cara Michaila Fjodoroviče Romanova, anonymní autor, olej na plátně 18. století)

Pistole s křesadlovými zámky, Mistr Filip Timofejev (stříbro, ocel, slonovina, 1672-1682)

Správa Pražského hradu „pochybení“ vysvětluje jednoduše. Medveděv, který měl výstavu zahájit, přiletěl do Prahy dříve, než bylo původně dohodnuto.

Ruský národní poklad

Všechny exponáty patří do národního pokladu Ruské federace. I kvůli tomu jsou teď pojištěny na 1,7 miliardy korun. Některé předměty – konkrétně korunovační insignie – navíc do zahraničí vycestovaly úplně poprvé. „Například barmy cara Michaila Fjodoroviče. Jde o náplečníky, které se navlékaly přes ramena na slavnostní roucho. Spolu s řetězem, náprsním křížem, žezlem a jablkem představovaly oficiální atribut moci velkoknížete a cara,“ vysvětlila kunsthistorička ze Slovanského ústavu Akademie věd Julie Jančárková.

PROHLÉDNĚTE SI FOTOGALERII:

Poklady kremelské zbrojnice

Ženy na výstavě asi nejvíce zaujaly dámské střevíce ze safiánu, atlasu a sametu zdobené pozlacenými nitěmi. „Jsou krásné, ale jak se v tom asi chodilo,“ podotkla při pohledu na tradiční obuv ruské šlechty asi třicetiletá návštěvnice.

Hloučky lidí obklopovaly i vitríny s exponáty, které původně sloužily při vojenských ceremoniích. Například vyslanecké sekery z první poloviny 17. století. „Při diplomatických audiencích stála kolem carského trůnu čtveřice tělesných strážců právě s těmito sekyrami. „Ty však plnily spíše reprezentativní funkci,“ upřesnila Jančárková. Carská audience byla podle ní vyvrcholením vyslancova pobytu v Moskvě. „Jeden ze svědků dokonce napsal, že car vyzařoval paprsky světla podobně jako planoucí slunce,“ dodala kunsthistorička.

Finanční pomoc Ruska

Výstava „Carský dvůr pod žezlem Romanovců“ by se podle vedoucího oddělení kultury Správy Pražského hradu Václava Beránka nikdy neuskutečnila bez finanční pomoci Ruska. „Ruská strana hradila transport, pojištění i další náklady. My jsme to celé vlastně jen postavili,“ řekl Beránek.

Výstava potrvá do 4. března. Otevřeno je denně od 10 do 18 hodin. Dospělý člověk za vstupenku zaplatí 160 korun. Na prohlídku může jít najednou maximálně 70 lidí. Rezervace pořadatelé zatím nevyžadují. „Bude se to odvíjet od zájmu o výstavu,“ vysvětlil mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...