Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Ruskem se šíří epidemie HIV. Moskevské parky jsou plné infikovaných jehel

Svět

  7:00
MOSKVA - Rusko a především Moskva se potýkají s epidemií viru HIV. Od roku 2010 vyletěl počet případů téměř na dvojnásobek a momentálně je tak evidován skoro jeden milion nakažených Rusů. Podle neoficiálních odhadů je však situace ještě mnohem horší. Pejskaři v parcích překračují infikované jehly, nakažení se bojí vyhledávat pomoc a vláda? Tu problém příliš nezajímá.

Virus HIV se přenáší tělními tekutinami (ilustrační fotografie). foto: Reuters

Důsledky epidemie HIV, která se šíří Moskvou, si na vlastní kůži zažili dva aktivisté. Ihned poté, co si před jednou moskevskou lékárnou na předměstí rozložili zásoby pro nakažené, k nim přistoupil pohublý muž s rozcuchanými vlasy a ďábelským úšklebkem.

„Máte nějaké masti?“ zeptal se, zatímco si vyhrnoval nohavici. Jeho nohy byly pokryté vrstvou rudých boláků. Aktivisté mu předali masti, obvazy a čisté jehly v plastovém sáčku.

Znám lék na AIDS. Stačí pobít homosexuály, kázal pastor

„Nemám žádnou imunitu a na léky nemám peníze,“ svěřil se muž, který se představil jen jako Pavel, se svými obtížemi. Zdravotními obtíže mu způsobil alkohol a heroin. Proti HIV se prý brání čistými jehlami a kondomy. O kritické situaci přinesl zprávu reportér deníku The Guardian.

Sněženky a pejskaři

Ve čtvrti Marjino jde o běžný obraz. Narkomani se zde scházejí před lékárnami a nakupují kapky do očí na rozšiřování zornic. Ty totiž zesilují účinky levného, ošizeného heroinu, který si jako jediný mohou dovolit. V parku nedaleko lékárny se každý den povaluje nejméně deset použitých jehel, mezi nimiž postarší lidé venčí svá domácí zvířata.

„Říkáme jim sněženky,“ vysvětluje aktivistka Lena Remnyová, zatímco rozdává letáky, nabádající k neodhazování použitých jehel. „Když roztaje sníh, někteří lidé nacházejí sněženky. My nacházíme jehly,“ dodává její kolegyně Asja Sosmínová.

Jak se žije s HIV? Virus je nenápadný, ale zákeřný

Moskva je nyní epicentrem ruské epidemie HIV. Čísla sice nedosahují takových astronomických výšin, jako v subsaharské Africe, jsou však přesto alarmující. Navíc jde o jednu z mála zemí vůbec, kde počet nakažených stoupá. Vláda nakaženým nenabízí žádné oficiální terapie ani se nesnaží o systémové řešení. Nemocní jsou tak odkázáni na neziskové organizace a aktivisty.

Půl milionů nakažených za pět let

Za vše hovoří statistika. Zatímco v roce 2010 bylo evidováno okolo půl milionu nakažených, nyní se číslo blíží jednomu milionu. Skutečný počet je však zřejmě mnohem vyšší. Vadim Pokrovský, vedoucí federálního centra pro AIDS v Moskvě, odhaduje, že do pěti let vystoupá počet registrovaných HIV pozitivních na dva miliony a virus budou přenášet celkem tři miliony lidí.

Pokrovský tvrdí, že za prudkým nárůstem je nedostatečné financování preventivních programů a přístup Kremlu, který se o problém nezajímá. Objem financí sice tento rok vzrostl na dvojnásobek, tedy na 21 miliard rublů (asi 270 milionů euro - pozn. red.), většina však padne na léčbu a ne prevenci. „Na prevenci bychom přitom měli dávat desetkrát tolik,“ komentoval situaci už dříve Pokrovský. „Potřebujeme více zdrojů a politických činů.“

Sex, drogy a HIV

Za epidemií stojí dva hlavní faktory: vpichování drog a sexuální styk bez ochrany. Více než 60% HIV pozitivních Rusů užívá nebo užívalo drogy, hlavním důvodem šíření však zůstává heterosexuální pohlavní styk. Světová zdravotnická organizace považuje za nejlepší způsob léčby užívání drog opiátových náhražek, ty jsou však v Rusku ilegální. Za používání a šíření nejpoužívanějšího opiátu metadonu může jít člověk do vězení až na dvacet let.

Čínská vesnice vyobcovala malého chlapce. Kvůli HIV se ho zřekl i dědeček

To se projevilo především po ruském záboru Krymu. Pro pacienty, které zde doposud metadonem léčili, znamenal jeho zákaz doslova jistou smrt. Vyslanec OSN Michel Kazatchkine přinesl už v lednu zprávu, že osmdesát ze stovky sledovaných pacientů už zemřelo.

Nejlepší sexuální výchovou je ruská literatura

Pokrovský navrhoval zavést na ruských školách sexuální výchovu. Ruský ombudsman pro dětská práva Pavel Astachov však loni v prosinci prohlásil, že „nejlepší sexuální výchovou pro děti je ruská literatura a literatura obecně.“ Navíc dodal, že sexuální výchova se na ruských školách nebude vyučovat nikdy.

„Většina Rusů nežije v manželství, ale ve volných svazcích. Změna partnera pak může velmi snadno vést k infekci,“ podotýká Ilja Lapin, zastánce HIV prevence. „Muž se nakazí, pak nakazí svou partnerku. Problémem je nedostatek informací a vzdělávacích programů. Přitom prevence je vždy snadnější než následná léčba,“ dodává.

Namísto prevence sází ruská vláda na rehabilitaci ve státních zařízeních. Pravidla jsou však tak přísná a s nimi spojená byrokracie tak nabobtnalá, že v nich déle než měsíc vydrží zhruba jen 10-15% pacientů. Většina tak nedokončí ani detoxikační proceduru. Právě to motivuje nejrůznější organizace a aktivisty, aby šli do ulic a bojovali s virem „guerillovou“ metodou.

Pět dnů v týdnu pak rozdávají obvazy, testy na HIV a žloutenku, osvětové letáky, příručky a drogu naloxone, která může zvrátit účinky předávkování.

Skončit s fetováním nestačí

„Naše vláda si myslí, že se stačí zbavit závislosti a všechno bude jako předtím,“ zlobí se Maksim Malyšev, vyléčený narkoman, který nyní působí jako koordinátor v protidrogovém centru Ryklova nadace. „Ale my tady jsme realisté. Hodně z nás pochází z drogových subkultur. Víme, že jen přestat s fetováním nestačí. Proto postupujeme jinak.“

Genitální bradavice či virus HIV. Stačí jediná vášnivá noc

Dvě hodiny před zavírací dobou lékárny, kde se prodávají kapky na roztažení zornic, si 12 mužů a žen odnáší balíčky s lékařskými zásobami. V rychlosti si ještě vyslechnou několik rad aktivistů. Vzápětí se však objeví ochranka a obviňuje aktivisty z pomáhání narkomanům. Odchází až poté, co jim aktivisté vysvětlí, že lékárna sama prodává drogy.

S propíchanou rukou mi sem nelez

Mnoho narkomanů si je moc dobře vědomo společenského stigmatu, které na nich ulpívá. Proto se často štítí vyhledávat pomoc. „Když se lidé podívají na mou propíchanou ruku, říkají mi, abych vypadla,“ tvrdí Světa Jesejevová, která heroin užívá přes deset let. S diskriminací se prý setkává každý den. Práci nedostane, je totiž na seznamu uživatelů drog.

Mnoho z těch, kteří s drogami přestali, uvádí, že o metodách prevence HIV věděli, ale nemohli si je dovolit. Čisté jehly a léky jsou pro narkomany luxusem. „Snažíme se používat čisté jehly a nesdílet je s cizími lidmi. Jen s těmi, kteří nejsou nakažení,“ vysvětluje muž, který se představil jako Seregej. Přiznává však, že jednomu z jeho přátel bylo nedávno diagnostikováno AIDS.

Aktivisté doufají, že prezident Vladimir Putin brzy pochopí vážnost situace a přijme progresivnější kroky k prevenci HIV. „Organizace jako je ta naše ho informují, posílají mu údaje a statistiky. Máme vlastní expertní posudky a sledujeme zahraniční vývoj,“ tvrdí aktivista Ilja Lapin. „Mluvíme o tom, jenom nás nikdo neposlouchá.“ 

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!