Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Rusko odmítá spekulace, že by jeho loď pašovala zbraně

Svět

  14:58
MOSKVA - Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes odmítl spekulace médií, že záhadně unesená loď Arctic Sea s ruskou posádkou pašovala nejmodernější ruské protiletadlové rakety systému S-300 pro Írán.

Arctic Sea foto: Reprofoto

Tyto spekulace se nedávno objevily v rakouském deníku Salzburger Nachrichten, ministr to ale dnes označil za fámy. Ruští vyšetřovatelé, kteří loď prohledávají, podle dnešní zprávy agentury AFP také uvedli, že na palubě žádné zbraně nenašli.

"Je to naprostá nepravda. Jsou to neopodstatněné fámy," prohlásil Lavrov na tiskové konferenci se svým slovenským protějškem Miroslavem Lajčákem.

Přislíbil, že k vyšetřování na palubě lodi pozve ruská strana i zahraniční odborníky ze země, pod jejíž vlajkou se plavila. Podle agentury AFP našli řuští vyšetřovatelé na palubě lodi jen dřevo, které plavidlo podle oficiální verze ruských činitelů přepravovalo.

Podle listu Salzburger Nachrichten, jenž se odvolával na dobře informované izraelské zdroje a na zdroje spolupracující se západními rozvědkami, celou akci s údajným únosem zorganizovala ruská tajná služba FSB, aby zakryla obchod s raketami mezi ruskou mafií a Íránem.

Aféra začala před dvěma měsíci, když loď Arctic Sea kotvila kvůli opravám v Kaliningradu, ruské enklávě na Baltu mezi Polskem a Litvou. Tam do ní údajně ruská mafie ukryla hluboko do podpalubí zcela nové rakety S-300.

Skrýš pak byla překryta dodávkou finského dřeva pro Alžírsko.

Írán se podle listu obrátil na jistou ruskou mafiánskou skupinu zajišťující nelegální kontrakty, aby za příslušnou odměnu dodala systém S-300. Jistá západní rozvědka se to ale přes své agenty dozvěděla a informovala o mafiánském "kšeftíku" ruskou FSB, která nic netušila. V důsledku toho se Moskva rozhodla loď na volném moři unést.

To by podle Salzburger Nachrichten vysvětlovalo také některé otevřené otázky, jako proč proti lodi nezasáhly západní rozvědky, proč Rusko loď obsadilo až tak dlouho po jejím "únosu" a proč byla loď objevena údajně až u Kapverdských ostrovů, ačkoli NATO znalo její pozici průběžně. Také by to vysvětlovalo, proč se "únosci" zmocnili lodi s relativně levným nákladem dřeva - to mělo údajně tržní hodnotu necelých 1,5 milionu eur (asi 38 milionů korun).

Do této koncepce zapadá podle listu i skutečnost, že Rusko zmobilizovalo kromě lodí i dálkové obří letouny, aby dopravily domů 14 členů posádky "unesené" lodě a osm údajných pirátů. Další okolností potvrzující tuto verzi je i blesková návštěva izraelského prezidenta Šimona Perese v Rusku 19. srpna, během níž podle izraelského ministerstva zahraničí "předložil konkrétní důkazy, že Írán a Sýrie vyzbrojují palestinská islamistická hnutí Hamas a Hizballáh".

Rusko před lety podepsalo s Íránem kontrakt o prodeji protiletadlových raket systému S-300, s jejich dodáním ale zatím otálí. Západ a především Izrael totiž proti takové dodávce vehementně protestují a Moskva slíbila, že realizaci kontraktu "ještě důkladně zváží". Peres, který o problému jednal 19. srpna s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem v Soči, jej údajně přesvědčoval, že dodáním raketového systému S-300 Teheránu by narušil křehkou rovnováhu sil na Blízkém východě.

Autoři: ,