Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Rusko potřebuje opravdové vlastence, řekl Chodorkovskij u soudu

Svět

  16:12
MOSKVA - Někdejší ropný magnát Michail Chodorkovskij (47), který si nyní odpykává předchozí osmiletý trest vězení, před moskevským soudem dal najevo, že nevěří v osvobozující rozsudek na závěr svého druhého procesu. Verdikt má soud začít vynášet 15. prosince a jeho čtení nejspíše potrvá několik dnů.

Michail Chodorkovskij přichází k soudu foto: ČTK

Chodorkovskij býval nejbohatším Rusem, než byl zatčen a odsouzen za daňové úniky; jeho ropná společnost Jukos mezitím pod tlakem státu zbankrotovala.

Opozice považuje Chodorkovského za politického vězně a oběť někdejšího prezidenta a nyní premiéra Vladimira Putina, kterého si prý znepřátelil vlastními ambicemi. Ještě před odpykáním předchozího trestu, který má skončit v říjnu 2011, byl znovu obviněn. Za údajné rozsáhlé zpronevěry mu nyní hrozí, že na svobodu vyjde až v roce 2017.

Chodorkovskij u soudu řekl:

Lidé doufají, že se země stane svobodnou a že práva občanů přestanou záviset na vůli cara, a že naopak moc začne záviset na občanech, soud na zákonech a Bohu či svědomí. Věřím, že se tak stane.

Chodorkovského společník v podnikání i na lavici obžalovaných Platon Lebeděv se dnes posledního slova zřekl. "Jako každý člověk nechci žít ve vězení, ani nechci zemřít. Ale jestli to bude nezbytné, jsem (k tomu) připraven, má víra stojí za život," prohlásil Chodorkovskij ve svém závěrečném projevu.

"Jsou lidé, kteří nás chtějí nechat ve vězení navždy a ani se tím netají. Zatím dosáhli pravého opaku - udělali z nás, z obyčejných lidí, symboly boje se svévolí. Ale i tak potřebují odsuzující rozsudek, aby se nestali obětními beránky," řekl ve zjevné narážce na prokurátora, který ve své řeči obvinil obžalované i ze snahy rozvracet stát za pomoci médií.

Čtěte také:

Chodorkovskij nicméně apeloval na soud, aby tlak ustál. "Proces sledují miliony očí... Lidé doufají, že se země stane svobodnou a že práva občanů přestanou záviset na vůli cara, a že naopak moc začne záviset na občanech, soud na zákonech a Bohu či svědomí. Věřím, že se tak stane," prohlásil.

Podle obžalovaného se současná stabilita Ruska podobá stagnaci. Ale naděje prý stále žije, i když reformy nového prezidenta Dmitrije Medveděva jsou pokrytecky sabotovány lidmi, kteří "svou čest mění za výsady a almužny". Ale zemi sotva zmodernizují prokurátoři, policisté či agenti tajné služby, jimž "chorý stát" jedině důvěřuje. Rusko potřebuje opravdové vlastence, "tisíce Sacharovů", dodal Chodorkovskij s narážkou na otce sovětské vodíkové bomby Andreje Sacharova, který se posléze stal nejslavnějším sovětským disidentem.

Ve vězení je od roku 2003
"Mé přiznání nikdo vážně nečeká, sotva by mi někdo uvěřil, kdybych dnes řekl, že jsem ukradl veškerou ropu, kterou vytěžila má společnost. Ale nikdo ani nevěří, že u moskevského soudu je možný osvobozující rozsudek," dodal. Nicméně přesto apeloval na soudce Viktora Danilkina, aby projevil odvahu; verdikt se nebude týkat jen dvou obžalovaných, ale celé země, tvrdí Chodorkovskij.

Jeho závěrečná slova provázel potlesk v soudním sále a zatímco dozorci odváděli obžalované zpět do cely, ozvalo se od přítomných skandování "Svobodu!". Obžaloba původně požadovala pro Chodorkovského dalších 22,5 roku vězení, ale nakonec se vyslovila pro 14 let se započtením stávajícího trestu.

Michail Chodorkovskij

Mezitím totiž prezident Medveděv prosadil liberalizaci trestního práva a také žalobci o třetinu snížili množství ropy, které si obžalovaní prý přivlastnili, z 350 milionů tun na 218 milionů. Podle obžaloby si tak přišli na stamiliardy rublů. Ve vězení je bývalý magnát od konce roku 2003, v květnu 2005 byl spolu s Lebeděvem odsouzen k devíti letům vězení za neplacení daní. Po odvolání byl trest o rok snížen.

Dopis za Chodorovského

Chodorkovského v otevřeném dopisu prezidentovi Dmitriji Medveděvovi podpořily přední osobnosti ruské kultury a politiky. Žádají hlavu státu, aby nepřipustila pronásledování bývalého podnikatele "s ohledem na skutečnost, že dosavadní proces neodhalil žádné nové přečiny". Podle autorů dopisu je pro ruskou demokracii očekávaný verdikt soudu "osudový". Mezi desítkami podpisů nechybí jména opozičních politiků a občanských aktivistů Borise Němcova a Ljudmily Alexejevové, ale i známých ruských
spisovatelů Daniila Granina a Borise Strugackého nebo režiséra Eldara Rjazanova.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!