Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Rusko předalo Polsku záznamy o havarovaném prezidentském letounu

Svět

  17:05
MOSKVA - Rusko předalo polským vyšetřovatelům kopie záznamů z takzvaných černých skříněk z polského vládního letounu, který 10. dubna havaroval u západoruského Smolenska.

Ve Smolensku vyšetřují příčiny nehody polského vládního speciálu. foto: ČTK

V troskách letounu zahynul polský prezident Lech Kaczyński, jeho manželka a dalších 94 lidí na palubě. Záznamy byly zkopírovány za přítomnosti prokurátorů, novinářů a ruského vicepremiéra Sergeje Ivanova. Ještě dříve v sídle ruské vlády ministr dopravy Igor Levitin, šéfka Mezistátního leteckého výboru Taťjana Anodinová a polský ministr vnitra Jerzy Miller podepsali dohodu, umožňující předání záznamů.

Ty je Varšava odhodlána zveřejnit, aby seznámila veřejnost s okolnostmi smrti hlavy státu a aby skoncovala se spekulacemi o údajném spiknutí. Nehoda patří k tématům kampaně před červnovými předčasnými prezidentskými volbami v Polsku. "Řeklo se už tolik unáhlených slov, že je třeba k nim připojit fakta. A ta jsou nahrána na palubních záznamnících," vysvětloval Miller, proč polská strana přikládá takovou váhu zveřejnění záznamů.

Podle mluvčího polské vlády Pawla Graśe se o dalším postupu s předanými údaji má rozhodnout v úterý. "Nevylučuji, že po ukončení vyšetřování bude v budoucnu možné předat autentické záznamy, originály," řekl dnes vicepremiér Ivanov. Podobně by mohly být předány i další materiály z vyšetřování. "Jsme připraveni bezprecedentně přistupovat k bezprecedentní katastrofě. Rusko je neméně než Polsko zainteresováno na objektivním, všestranném a úplném vyšetření. Uděláme vše, abychom je dotáhli do logického konce," ujistil vicepremiér.

Vyšetřování nehody nadále pokračuje, závěrečná zpráva dosud nebyla vypracována. Až se tak stane, bude se závěry podle Anodinové seznámena i veřejnost. Podle předběžných závěrů, zveřejněných před deseti dny, vyšetřování vyloučilo teroristický útok, výbuch, požár či poruchu letadla. Šéf polské státní komise pro vyšetřování leteckých nehod Edmund Klich připustil chybu posádky, jež ignorovala varování výstražných systémů a riskovala. K této verzi se již dříve přikláněli ruští experti, pozastavující se nad tím, že se piloti navzdory varováním pokusili přistát v husté mlze.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Před pádem polského vládního letounu byl v kokpitu šéf vzdušných sil

Potvrzeno je také to, že do posledního okamžiku před havárií prezidentského speciálu Tu-154 byl v kabině pilotů velitel polských vzdušných sil Andrzej Blasik. Neumlkají tak spekulace, že piloti letadla s prezidentem Kaczyńským a desítkami osobností veřejného života na palubě byli pod tlakem. Více jasna by do této otázky měly vnést právě záznamy z černých skříněk, registrujících průběh letu a konverzaci v kokpitu. Před Blasikem do pilotní kabiny vstoupil ještě jiný člověk, zatím ale není jasné, o koho šlo.

Polská delegace v čele s prezidentem Kaczyńským 10. dubna do Smolenska letěla na připomínkové akce k 70. výročí katyňského masakru, při němž tajná sovětská policie NKVD zavraždila tisíce polských důstojníků. Prezidentský speciál ve Smolensku přistával i přes to, že nad tamním letištěm ležela hustá mlha a před špatným počasím posádku varovali dispečeři z kontrolní věže i piloti jiného polského letadla, které tam dorazilo již dříve toho dne.

Autor: