Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Rusko přiznalo své vojáky v Sýrii. Pomáhají Asadovi se zbraněmi, tvrdí

Vladimír Putin

  11:36aktualizováno  13:38
MOSKVA - Ruské ministerstvo zahraničí ve středu potvrdilo, že v Sýrii působí ruští vojenští experti. „Je to první oficiální potvrzení přítomnosti ruských vojáků v Sýrii, po týdnech rostoucích dohadů, že Moskva může zvyšovat jejich přítomnost,“ poznamenala agentura Reuters. Syrský režim ovšem mezitím utrpěl porážku: jeho armáda se ve středu musela zcela stáhnout z provincie Idlíb, kde džihádisté dobyli poslední klíčovou vojenskou základnu.

Nejsurovější byli ozbrojenci hlásící se k Islámskému státu či Frontě an-Nusra, vzpomíná dobrovolník z Kosova. Na snímku bojovník an-Nusry v syrské provincii Idlíb. foto: Reuters

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová uvedla, že experti pomáhají s dodávkami ruských zbraní Damašku. Moskva tyto dodávky zdůvodňuje bojem proti terorismu.

„Nikdy jsme netajili vojenskou spolupráci se Sýrií. Dlouho dodáváme Sýrii zbraně a vojenskou techniku, v souladu s dvoustrannými dohodami,“ řekla mluvčí s tím, že vše odpovídá mezinárodnímu právu. „Mohu potvrdit to, co se mnohokrát říkalo po celá dlouhá léta, že v Sýrii jsou ruští vojenští specialisté, kteří pomáhají se zvládnutím dodávané techniky,“ zdůraznila.

Rusko k intervenci v Sýrii: Dodáváme zbraně Asadovi, není to tajemství

Upozornila, že z těchto známých skutečností se dělají senzace, přestože všichni dobře vědí, že Rusko má svou námořní základnu v syrském přístavu Tartus.

Reuters s odvoláním na představitele syrské armády dodal, že ruští experti byli v Sýrii vždy, ale loni jich bylo víc.

Ruští experti podle listu Vedomosti dospěli k názoru, že dodávky ruských zbraní, munice a dalšího vojenského materiálu do Sýrie skutečně od začátku srpna vzrostly. Ale až dosud prý nevidí známky potvrzující, že v Sýrii ruští vojáci opravdu bojují. Podobná obvinění v médiích jsou prý způsobem nátlaku na Moskvu. Někteří experti nevylučují, že navzdory rozdílným názorům Moskvy a Washingtonu na režim Bašára Asada by se obě velmoci mohly spojit v boji proti Islámskému státu.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov v sobotním telefonátu se svým americkým protějškem Johnem Kerrym upozornil na vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina, že „hovořit o ruské účasti v boji je zatím předčasné“.

Ztráta provincie Idlíb

Aktivisté Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) oznámili, že syrská armáda byla donucena zcela opustit provincii Idlib na severozápadě Sýrie. Radikálové z Fronty an-Nusra, která se hlásí k teroristické síti al-Káida, a jejich islamističtí spojenci tam dobyli poslední klíčovou leteckou základnu, již dva roky obléhali.

Ozbrojenec z al-kaidistické Fronty an-Nusra s roztrhanou syrskou vlajkou.
Bojovník radikální syrské Fronty an-Nusra zaujímá pozici v provincii Idlíb.

Členové místních provládních milic stále kontrolují dvě šíitské vesnice v provincii, syrští vojáci se nicméně z celé provincie stáhli, citovala agentura Reuters šéfa SOHR Ramího Abdara Rahmána. O stažení armády ze strategické základny informovala i syrská státní televize s tím, že vládní jednotky „opustily své pozice a přesunuly se na jiné místo“.

Na sociálních sítích se již objevily snímky bojovníků z An-Nusry, kteří stojí před vojenskými letouny na základně. Podle Ramího Abdara Rahmána radikálům při dobývání vládních pozic pomohla rozsáhlá písečná bouře, se kterou se nyní Blízký východ potýká a která přinesla sníženou viditelnost.

Radikálové z hnutí An-Nusra dosáhli od května spolu s dalšími ozbrojenými skupinami významných územních zisků: obsadili město Idlib, Džisr aš-Šughúr a přiblížili se k pobřežním oblastem severně od Damašku, které zatím stále kontroluje režim prezidenta Bašára Asada.

Idlib je druhou ze 14 syrských provincií, kterou musely opustit veškeré vládní jednotky. Ozbrojenci z hnutí Islámský stát kontrolují i provincii Rakka na severu země.

Autor: