26. dubna 2010 8:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusko vydalo nové vládě Kyrgyzstánu svrženého ministra vnitra

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: ČTK
BIŠKEK Z Moskvy do metropole středoasijského Kyrgyzstánu Biškeku byl ráno dopraven bývalý ministr vnitra svržené kyrgyzské vlády Moldomusa Kongantijev. Politika, jehož fyzickým napadením počátkem dubna začaly nepokoje vedoucí k pádu vlády, eskortovaly podle středoasijské agentury CAnews ruské úřady.

Kongantijeva v Moskvě podle ruského tisku zadržela ruská tajná policie a úřady ho obratem vydaly Kyrgyzstánu. Ministr vnitra byl v předvečer převratu 6. dubna napaden davem v severokyrgyzském Talasu a ubit téměř k smrti. Pouliční násilnosti přerostly v rozsáhlé nepokoje, které o den později vyvrcholily převratem.

Zraněného Kongantijeva do Moskvy tajně přes sousední Kazachstán dopravila na léčení jeho rodina. Po nuceném návratu do Biškeku byl umístěn do vyšetřovací vazby. Kyrgyzské úřady hned po převratu na bývalého ministra vnitra vydaly zatykač, stejně jako na bývalého premiéra Danijara Usenova a na Džanybeka Bakijeva, bratra svrženého prezidenta Kurmanbeka Bakijeva.

Vydáním Kongantijeva Moskva potvrdila své sympatie kyrgyzské prozatímní vládě. Sousední Bělorusko zvolilo opačný postup, když svrženého prezidenta Bakijeva, který se uchýlil do běloruské metropole Minsku, odmítlo kyrgyzským úřadům vydat a okázale mu poskytlo azyl.

V samotném Kyrgyzstánu vyvolala zpráva o nuceném návratu svrženého šéfa policie nové napětí. V Biškeku se dnes u parlamentní budovy shromáždili stoupenci Kongantijeva k protestní demonstraci, podle kyrgyzských médií přívrženci bývalého ministra zablokovali silnici spojující dvě největší města země Biškek a Oš.

ČTK, Lidovky.cz


On-line reportáž

Den po útoku v Londýně
13:46
Kardinál Vincent Nichols poslal z Vatikánu dopis westminsterskému arcibiskupovi. „Jeho Svatost František vyjadřuje svou solidaritu s modlitbou směřující ke všem, které tato tragédie postihla,“ napsal v dopise. Zmínil, že Papež František posílá k truchlícím rodinám božskou sílu a klid, napsalo BBC.
13:42
Britští poslanci, média i veřejnost vzdávají hold policistovi Keithu Palmerovi. Ve středu odpoledne jej smrtelně pobodal útočník, který se přiřítil k britskému parlamentu. Policista je v zemi označován za hrdinu. Osmačtyřicetiletý Palmer byl při své službě před Westminsterským palácem neozbrojen, přesto se snažil zastavit útočníka, který autem nejdříve srazil několik desítek lidí na Westminsterském mostě. Nemohl ale vzdorovat muži ozbrojenému dvěma velkými noži. VÍCE
13:37
Britská královna Alžběta II. po středečním teroristickém útoku v Londýně odložila dnešní slavnostní otevření nového ústředí metropolitní policie Scotland Yardu. V omluvném dopise adresovaném policejními řediteli uvedla, že myslí na oběti i přeživší. Při středečním útoku, při kterém policie pachatele zabila, zahynuli dva chodci a policista, dalších 40 lidí bylo zraněno. "Mé myšlenky, modlitby a nejhlubší sympatie jsou s těmi, kdo byli včerejším hrozivým násilím postiženi," uvedla Alžběta II. v dopise úřadujícímu řediteli metropolitní policie Craigu Mackeymu. "Vím, že hovořím za všechny, když vyjádřím neskonalé díky a obdiv členům Metropolitní policejní služby a všem, kteří pracují s obětavostí, aby pomáhali a chránili ostatní," dodala.


Najdete na Lidovky.cz