Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ruské nálety v Sýrii? Bombardují umírněnou opozici, tvrdí Francouzi

USA

  16:07aktualizováno  21:47
MOSKVA - Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že Moskva zahájila letecké údery proti pozicím radikálů z organizace Islámský stát v Sýrii. Útoky jsou podle Rusů vedeny na vojenská zařízení, sklady zbraní a paliva a rovněž na komunikační sítě. Američané tvrdí, že nálety jsou kontraproduktivní. Podle francouzského diplomatického zdroje jsou ale letecké útoky namířeny podle všeho proti umírněné syrské opozici.

Ruský bombardér Suchoj Su-24M. foto: Wikimedia

Ruské nálety v Sýrii podle francouzského diplomatického zdroje míří podle všeho na umírněnou opozici proti režimu Bašára Asada, a ne proti Islámskému státu (IS). Ministr zahraničí Laurent Fabius pak prohlásil, že jeho země je připravena spolupracovat s Ruskem a dalšími zeměmi v boji proti IS, ale za tří podmínek, které zahrnují ukončení násilí páchaného na syrských civilistech a Asadovu rezignaci.

Jednomyslné ano. Ruský parlament dal zelenou vojenské intervenci v Sýrii

Zdroj, který si nepřál být jmenován, sdělil agentuře Reuters, že pokud jsou útoky namířeny na oblast města Homs, pak cílem není IS, ale jiné opoziční skupiny. To podle něho potvrzuje, že cílem ruské intervence je hlavně podpora Asadova režimu než boj proti IS.

Reuters s odvoláním na syrské aktivisty a povstalce uvádí, že v oblasti Homsu působí několik povstaleckých skupin, včetně těch, které operují pod praporem Svobodné syrské armády, která zastupuje umírněnou exilovou opozici. Bojovníci IS tam ale neoperují. Agentuře totéž potvrdil bývalý důstojník syrské armády Džamil Sálih, který opustil provládní síly v roce 2012. Nálety v severní oblasti provincie Hamá zranily prý osm příslušníků Svobodné syrské armády.

Nálety jsou kontraproduktivní, řekl Kerry

Fabius ve středu v Radě bezpečnosti OSN řekl, že kolektivní cesta vpřed musí zahrnovat jednání zaměřené na politickou transformaci, která nevede k tomu, aby se udržel u moci „syrský kat“. Francouzský ministr zmínil jako další podmínku pro spolupráci s ostatními státy „absolutní jasno“ v tom, proti komu země bojují. Rusko nicméně dává najevo, že počítá s Asadovým setrváním v čele země.

Čeští ministři hodnotí situaci:

  • Ruský zásah do bojů v Sýrii by mohl podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) situaci vyhrotit a přimět další Syřany k emigraci.
  • Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) naopak prohlásil, že rozumný člověk by měl cokoli, co může přispět ke zklidnění situace, přivítat.

Ani podle USA neútočí ruská letadla na území ovládané v Sýrii radikály z organizace Islámský stát (IS). „Zdá se, že (ruské nálety) byly v místech, kde podle všeho žádné síly IS nejsou,“ řekl americký ministr obrany Ash Carter. Mluvčí ministerstva zahraničí USA prohlásil, že Washington bude i po varování Moskvy pokračovat ve vlastních leteckých úderech. Americký ministr zahraničí John Kerry si stěžoval u svého ruského kolegy Sergeje Lavrova, že ruské nálety v Sýrii jsou kontraproduktivní.

Ruské stroje podle Cartera prováděly údery poblíž města Homs v místech, která nejsou pod kontrolou IS, a mohou je rozšířit i do dalších oblastí. Moskva přitom oznámila, že cílí právě na pozice IS.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

„Všechny nálety se odehrály po vzdušném průzkumu a upřesnění údajů od syrské armády,“ řekl mluvčí ruského ministerstva obrany. Ruské letouny podle něj vykonaly dvě desítky letů a přesnými údery zasáhly osm cílů, mimo jiné jiné úplně zničily velitelská stanoviště IS v horské oblasti. Generál Igor Konašenkov zdůraznil, že cílem nebyly civilní objekty a že ruské letouny nebombardovaly ani jejich okolí.

Rusko podle ministerstva zahraničí informovalo Spojené státy o zahájení akce prostřednictvím americké ambasády v Bagdádu. Informace prý přišla hodinu předem a Rusko rovněž vyzvalo USA a jejich spojence, aby vyklidili vzdušný prostor nad Sýrií. Na to však Washington nehodlá přistoupit. „Koalice vedená USA bude podle plánu pokračovat v leteckých akcích nad Irákem a Sýrií a podporovat tak mezinárodní misi k oslabení a zničení IS,“ uvedl mluvčí ministerstva zahraničí John Kirby.

Jednejte s Rusy

Americký ministr obrany Ash Carter svým podřízeným dal pokyn, aby s ruskými činiteli jednali o tom, jak předejít tomu, aby spolu kolidovaly letecké operace koalice pod vedením USA s ruskou vzdušnou operací. Podle mluvčího Pentagonu Petera Cooka zatím není jasné, kdy tato jednání začnou a kdo se zúčastní.

OSN jedná o Sýrii. Je chyba, že nespolupracujeme s Asadem, řekl Putin

Americký prezident Barack Obama a jeho ruský protějšek Vladimir Putin se během pondělní schůzky v OSN v New Yorku podle diplomatických zdrojů shodli, že by jejich armády měly své zásahy koordinovat s cílem předejít možnému vzájemnému konfliktu. Kerry ovšem v telefonickém rozhovoru s Lavrovem vyjádřil názor, že ruský záměr podnikat nálety je v rozporu s úsilím o to, aby se předešlo incidentům mezi leteckými silami různých zemí.

Syrští aktivisté podle agentury DPA uvedli, že při ruském bombardování různých míst položených severně od města Homs zahynulo nejméně 27 lidí, exilová organizace SOHR, jež dění v Sýrii dlouhodobě sleduje, informovala o 35 mrtvých, mezi nimiž jsou ženy a děti. Syrská opozice hlásí celkem 36 obětí, mezi nimi i civilisty včetně žen a dětí. Nezemřel prý žádný islamistický bojovník. Moskva tyto námitky odmítla jako „nepravdivé informace“. Tuto oblast prý ovládají různé umírněné povstalecké skupiny, nejsou v ní aktivní ani bojovníci Islámského státu, ani teroristické sítě Al-Káida.

Abú Rafík, radikál bojující za džihádistickou Frontu an-Nusrá, prosí o finační...
Vladimir Putin s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem.

„Iniciativu ruského prezidenta Vladimira Putina vítáme a děkujeme za ni,“ řekl v OSN syrský ministr zahraničí Valíd Mualim. Tvrdil také, že Spojené státy - na rozdíl od toho, co říkají - ve skutečnosti nebojují proti IS.

„Se syrskou armádou v zákonném boji“

Ruské vojenské letectvo bude podle prezidenta Vladimira Putina podporovat syrskou armádu na žádost syrského vůdce Bašára Asada v boji proti terorismu. Nasazení ruské armády v Sýrii ve středu na žádost Putina oficiálně schválila horní komora ruského parlamentu.

„Pochopitelně se nemíníme pohroužit do tohoto konfliktu bezhlavě. Naše akce se budou odehrávat v přísně zadaném rámci,“ řekl ruský vůdce během porady s členy vlády ve své rezidenci za Moskvou. „Budeme podporovat syrskou armádu výlučně v jejím zákonném boji, konkrétně s teroristickými uskupeními. Podpora se bude uskutečňovat ze vzduchu, bez účasti v pozemních operacích. Tato podpora bude časově omezena po dobu útočných operací syrské armády,“ dodal.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!