Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Ruský pogrom vyhnal Čečence

Svět

  8:53
MOSKVA/PRAHA - Sedmatřicetitisícové město Kondopoga v ruské Karélii u finských hranic nebylo až do minulého víkendu ničím zajímavé. Za zmínku stála jen místní celulózka, jinak se tu život podle slov jednoho místního obyvatele točil jako v jiných ruských městech kolem tří věcí - „práce, televize, vodka“.

Čečenské volby foto: AFP

Vodka stála i na začátku příběhu, díky kterému je město známé nejen po celém Rusku, ale i za hranicemi. V noci ze středy na úterý minulého týdne oslavovalo v jednom z místních barů Čajka několik Rusů návrat z kriminálu. Chovali se tak hlučně, že je majitel požádal, aby se zklidnili.

Když odmítli, přišel majitel za chvíli se skupinou mužů. Strhla se rvačka a na jejím konci byli dva mrtví. Obyčejný kriminální příběh - kdyby majitelem baru nebyl Čečenec, jeho „pomocníci“ Čečenci a jiní „Kavkazané“ a mrtví Rusové.

Do Kondopogy se začali sjíždět ruští neonacisté, především z xenofobního „Hnutí proti nezákonné imigraci“. Na hlavním náměstí se konala masová shromáždění, na nichž obyvatelé žádali očištění města od „Kavkazanů“, a ta přerostla do pogromů proti neruským obyvatelům.

Napětí se neuklidnilo ani poté, co byl v Kodopoze vyhlášen výjimečný stav, nasazeny speciální jednotky, sto padesát násilníků zatčeno a čečenská komunita vydala policii údajné viníky smrti dvou Rusů. I v noci z neděle na pondělí útoky pokračovaly. Neonacisté podpalovali auta, rozbíjeli okna bytů Čečenců.

„Sousedé nejen nebránili pogromům proti našim krajanům, ale naopak jim ukazovali, v kterých bytech žijí,“ uvedl Basim Alid Bardvil, šéf Islámské společnosti Karélie. Na čečenskou restauraci Čajka zaútočili v noci na včerejšek útočníci již poněkolikáté molotovovými koktejly, požár se však podařilo uhasit.

Vyděšené rodiny Čečenců a Azerů a dalších „Kavkazanů“ utekly z města a uchýlily se k příbuzným do nedalekého Petrozavodsku nebo se o ně postarala tamní muslimská komunita.

S protestem proti dění v Kondopoze vystoupil i promoskevský čečenský prezident Ramzan Kadyrov. „Masové nepokoje přerostly v konflikt na etnickém základě s antičečenským a antikavkazským charakterem,“ prohlásil Kadyrov, který vyzval vedení Karelské republiky, aby proti pogromům zakročilo.

Moskva se ale vyhýbá tomu označit události v severoruském městě za etnický konflikt a hovoří o kriminálních živlech. Hlava Republiky Karelie Sergej Katanangov se však osobně zaručil, že státní orgány budou chránit občany před násilníky bez ohledu na jejich národnost.

Autoři: