Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Rusnokova vláda je kompletní. Bude lepší než Nečasova?

Česko

  13:50
PRAHA - Vláda Jiřího Rusnoka je kompletní. Poslední volné místo v ní obsadil Jan Fischer, který povede ministerstvo financí; zároveň bude vicepremiérem. Celou vládu jmenuje prezident Miloš Zeman ve středu dopoledne. Ve stejný den se také uskuteční první zasedání nového kabinetu. Podívejte se na profily jednotlivých ministrů.

Jiří Rusnok foto: ČTK

Mnozí z nastupujících ministrů otevřeně podporovali při prezidentské volbě Miloše Zemana, jiní jsou  úzce spojeni s ČSSD. Její předseda Bohuslav Sobotka, vyzval ty člen vlády, kteří jsou zároveň ministry nového kabinetu, aby ze strany vystoupili.

U některých ministrů je možné, že budou v příštích parlamentních volbách dokonce kandidovat za stranu SPOZ (Strana práv občanů - Zemanovci), jejíž je Miloše Zeman čestným předsedou. Ministr financí v demisi Miroslav Kalousek aktuálně se rodící vládu nazval Vládou přátel Miloše Zemana.

MINISTŘI RUSNOKOVY VLÁDY

  • ministerstvo financí: JAN FISCHER
  • ministerstvo vnitra: MARTIN PECINA
  • ministerstvo spravedlnosti: MARIE BENEŠOVÁ
  • ministerstvo kultury: JIŘÍ BALVÍN
  • ministerstvo zemědělství: MIROSLAV TOMAN
  • ministerstvo zdravotnictví: MARTIN HOLCÁT
  • ministerstvo školství: DALIBOR ŠTYS
  • ministerstvo zahraničí: JAN KOHOUT
  • ministerstvo práce a sociálních věcí: FRANTIŠEK KONÍČEK
  • ministerstvo pro místní rozvoj: FRANTIŠEK LUKL
  • ministerstvo průmyslu: JIŘÍ CIENCIALA
  • ministerstvo dopravy: ZDENĚK ŽÁK
  • ministerstvo obrany: VLASTIMIL PICEK
  • ministerstvo životního prostředí TOMÁŠ PODIVÍNSKÝ

Ministr financí Jan Fischer

Jan Fischer

Jan Fischer byl v letech 2009 až 2010 předsedou úřednické vlády. Neúspěšně kandidoval v první přímé volbě hlavy státu. Průzkumy Fischera označovaly favorita, ale skončil už v prvním kole na třetím místě se 16,35% hlasy za Milošem Zemanem a Karlem Schwarzenbergem. Po kampani Fischerovi zůstaly mnohamilionové dluhy.

Jan Fischer vystudoval Vysokou školu ekonomickou a v osmdesátých letech vstoupil kvůli kariérnímu postupu na Federálním statistickém úřadu do Komunistické strany Československa. Po Sametové revoluci z ní vystoupil. Od roku 2003 působil jako předseda Českého statistického úřadu, v letech 2010-2012 byl viceprezidentem Evropské banky pro obnovu a rozvoj. Místa se však vzdal kvůli kandidatuře na prezidenta ČR.

Ministr zemědělství Miroslav Toman

Miroslav Toman

Je synem potravinářského velkopodnikatele Miroslava Tomana staršího, bývalého komunistického politika, ministra zemědělství a výživy. Od roku 2007 je předsedou Potravinářské komory ČR. Je také členem dozorčí rady Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. Dříve byl náměstkem ministra zemědělství, kam ho přivedl Jaroslav Palas z ČSSD. Pracoval ve firmě svého otce Agrotrade, která působí v oblasti zemědělství a potravinářství.

Rodina Tomanových, Zdeněk a Miroslav, stojí ve vedení firmy Agrotrade spolu s Ivanem Kozlem. Tito tři pánové poslali celkem téměř půl milionu korun na transparentní účet Miloše Zemana v jeho prezidentské kampani.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová

Marie Benešová na sjezdu ČSSD.

Vystudovala Právnickou fakultu v Praze. Od roku 1999 do roku 2005 byla nejvyšší státní zástupkyní, mezi léty 2006 a 2010 byla na ministerstvu spravedlnosti jako stínová ministryně (ČSSD). Od května roku 2013 je také stínovou mluvčí ČSSD pro boj s korupcí.

Do března tohoto roku byla místopředsedkyní strany ČSSD, nyní čelí výzvám ze své strany, aby opustila její řady. V prezidentské kampani veřejně podporovala Miloše Zemana, přestože za ČSSD kandidoval Jiří Dientsbier. Po volbách se stala členkou Zemanova poradního týmu.

Rusnokův kabinet má vést advokát Karel Štogl

Šéfem kabinetu premiéra Jiřího Rusnoka se podle deníku Insider stane advokát Karel Štogl. Povede tak úřad, v jehož čele za vlády Petra Nečase (ODS) stála Jana Nagyová. Právě její kauzy nezákonného sledování a údajné politické korupce byly příčinou pádu Nečasova kabinetu.

Ministr vnitra Martin Pecina

Martin Pecina ve volebním štábu ČSSD.

Rezort ministerstva vnitra řídil již v období od května 2009 do července 2010 v úřednické vládě Jana Fischera. Nyní řídí firmu Vítkovice Power Engineering, součást strojírenského holdingu Vítkovice. V letech 1993 - 1997 byl členem ODS, v letech 2001 - 2005 ČSSD. Poté byl předsedou antimonopolního úřadu.

V roce 2010 se vrátil do ČSSD, letos v lednu z ní opět vystoupil v souvislosti s prezidentskými volbami. Vadilo mu, že ČSSD nepodporovala již od začátku voleb Miloše Zemana. Vyjádřil záměr vstoupit do SPOZ, spekuluje se o tom, že bude jejím lídrem v Moravskoslezském kraji v nadcházejících volbách. Tuto informaci Martin Pecina nevyvrátil.

Ministr zahraničí Jan Kohout

Ministr zahraničí Jan Kohout.

V letech 1986 - 1989 byl členem komunistické strany, v roce 1995 vstoupil do ČSSD. Byl ministrem zahraničí ve vládě Jana Fischera (2009 - 2010). Zastupoval Českou republiku mimo jiné při OSN, Evropské unii a OBSE. Od listopadu 2010 byl členem dozorčí rady ČEZ. Před druhým kolem prezidentských voleb vyslovil podporu Miloši Zemanovi.

Ministr kultury Jiří Balvín

JIří Balvín

Povede v nové vládě rezort kultury. Je nestraníkem. Studoval produkci na Filmové a televizní fakultě AMU. Přes 25 let pracoval v Československé televizi, v letech 1992 - 1997 byl šéfproducentem v České televizi. V letech 2001 - 2002 postoupil na pozici generálního ředitele České televize a poté od roku 2003 do roku 2012 se stal ředitelem hudební televize Óčko. Dnes je manažerem speciálních projektů televize Óčko. Také pracoval jako ředitel marketingové společnosti Českého tenisového svazu a učil na FAMU.

Během prezidentské kampaně radil Miloši Zemanovi s mediálním vystupováním. Podle jeho vlastních slov je jeho vztah s prezidentem přátelský. "Bylo to takové opravdu kamarádské", říká o spolupráci během kampaně.

Anketa

Je pro vás lepší Rusnokova vláda, nebo kabinet Petra Nečase?

Rusnokova vláda bude lepší 1883
Nečasově vládě jsem věřil víc 4789
Obě vlády jsou zhruba stejné 223
Nedokážu posoudit 116

Ministr práce a sociálních věcí František Koníček

František Koníček

Bude mít na starosti ministerstvo práce a sociálních věcí. Podnikatel, bývalý ředitel Lesů ČR je exposlancem ČSSD, do sněmovny usedl v roce 2005 jako náhradník za zesnulou kolegyni a v roce 2006 na mandát rezignoval.

Kritika se na něj snesla především z řad tehdejší opozice. Byly mu vyčítány silné vazby na ČSSD a minimální zkušenost s oborem lesnictví. Den před jeho odstoupením z Lesů ČR, jak dokazují záznamy z policejních odposlechů, si telefonoval lobbista Roman Janoušek s tehdejším primátorem Prahy Pavlem Bémem. V záznamu padla dvě hesla - "kauza Pařez" a "Mrtvý kůň". Po Koníčkově odstoupení z podniku nastoupil na jeho místo Jiří Holický s přezdívkou Pařez.

Ministr zdravotnictví Martin Holcát

Martin Holcát

Je náměstkem v léčebně preventivní péče ve Fakultní nemocnici Motol. Od března 1999 do února 2000 byl prvním náměstkem ministra zdravotnictví (Ivana Davida a poté Vladimíra Špidly jako pověřeného šéfa resortu). Otolaryngolog, v roce 1996 se stal náměstkem ředitele ve Všeobecné fakultní nemocnici, od března 1997 do listopadu 2003 byl jejím ředitelem. V letech 1999 a 2000 byl náměstkem Ivana Davida ve vládě Miloše Zemana. Poté vedl Koordinační středisko transplantací, patřící pod ministerstvo zdravotnictví, a od roku 2006 je náměstkem v motolské nemocnici. Byl také šéfem koncilia, které se staralo o bývalého prezidenta Václava Havla. 

Ministr školství Dalibor Štys

Dalibor Štys

Přírodovědec, od loňského roku ředitel odboru výzkumu a vývoje na ministerstvu školství. Předtím pracoval pro Jihočeskou univerzitu v Českých Budějovicích, kde v roce 2002 založil Ústav fyzikální biologie v Nových Hradech. Jeho ředitelem byl do konce roku 2011, poté se stal proděkanem Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity.

Ministr obrany Vlastimil Picek

Vlastimil Picek

Jako jediný ministr z Nečasova kabinetu v demisi bude pokračovat v úřadě. Od letošního března je ministrem obrany, předtím první náměstek ministra. Absolvoval Vojenskou akademii v Brně a postgraduální studium na Českém vysokém učení technickém v Praze a na brněnské vojenské akademii. Jako kariérní voják prošel řadou funkcí, byl mj. náčelníkem Vojenské kanceláře prezidenta republiky Václava Klause (2003 až 2007) a od března 2007 do června 2012 náčelníkem generálního štábu.

Ministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala

Jiří Cienciala

Je rektorem soukromé Vysoké školy podnikání v Ostravě (od února 2012), do roku 2011 byl 14 let generálním ředitelem Třineckých železáren, nyní zasedá v dozorčí radě společnosti. Studoval elektrotechnickou fakultu Vysokého učení technického v Brně, promoval na Vysoké škole báňské v Ostravě (1974), kde později externě vyučoval. V 80.letech vedl oddělení robotiky Třineckých železáren, od roku 1991 byl v podniku šest let ředitelem pro vývoj a obchod ve strojírenské divizi. V roce 2008 vyhrál anketu Manažer roku.

Ministr dopravy Zdeněk Žák

Zdeněk Žák

Zdeňěk Žák od roku 2001 působil jako Generální inspektor Českých drah. V letech 2003 do roku 2006 byl šéfem inspektorů Drážní inspekce. Od ledna do dubna 2009 působil jako náměstek ministra dopravy. V úřadu ministra dopravy se chce zaměřit na kontrolu hospodaření v Českých drahách, změny tarifů výkonného mýtného pro kamiony a prevenci v dopravě. V minulosti radil v oblasti dopravy tehdejšímu premiérovi, dnes současnému prezidentovi Miloši Zemanovi.

Ministr životního prostředí Tomáš Podivínský

Tomáš Podivínský

Tomáš Podivínský je současným náměstkem ministra životního prostředí v demisi Tomáše Chalupy. Vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd UK (1992) a Diplomatickou akademii (2004) v Praze. Začínal jako novinář v deníku Rovnost, poté pracoval jako manažer ve společnosti Janka Radotín (1993 - 1995). V roce 1996 nastoupil na ministerstvo zahraničí, dále působil například jako tiskový mluvčí na ambasádě ve Vídni nebo jako generální konzul v Drážďanech. V letech 2003 - 2005 vedl kabinet ministra Cyrila Svobody. Od loňského října je náměstkem ministra životního prostředí.

Ministr pro místní rozvoj František Lukl

František Lukl

Místostarosta Svazu měst a obcí ČR a kyjovský starosta se stane novým ministrem pro místní rozvoj. Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, v diplomové práci se věnoval problematice Evropského soudního dvora. Není členem žádné politické strany, do obecního zastupitelstva kandidoval za sdružení nezávislých kandidátů Sedmadvacítka nezávislých. V čele Kyjova je od roku 2005. Loni jako lídr Sdružení nestraníků neúspěšně usiloval o funkci jihomoravského hejtmana.

V prezidentských volbách otevřeně podporoval Miloše Zemana. "Mým favoritem je člověk, který v minulosti již něco dokázal, je čitelný, prošel různými pozicemi a v žádné jsem nezaznamenal jeho selhání. Tím člověkem je Miloš Zeman", řekl serveru Parlamentní listy.

Autoři: ,

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...