Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Ruští okupanti ze srpna 68 veterány? Ptejte se novinářky Petry Procházkové

Srpen 1968. Vojáci ze Sovětského svazu na Václavském náměstí.

PRÁVĚ MŮŽETE POKLÁDAT SVÉ OTÁZKY

Trojice ruských komunistických poslanců předložila v ruské Státní dumě návrh přiznat sovětským účastníkům okupace Československa v roce 1968 status válečných veteránů. Cílem "vojensko-strategické operace Dunaj" bylo podle nich potlačení převratu v ČSSR, který s podporou západních zemí připravovala československá opozice. Návrh kritizují čeští politici i historici a považují jej za „zkreslování historie“ a „ostudnou falsifikaci“ událostí. Je vůbec možné hovořit o skutečných bojích? Může navrhovaný zákon ruskou dumou projít? Ptejte se zkušené novinářky z zpravodajky LN Petry Procházkové, čtenářům serveru Lidovky.cz odpoví ve středu ve 14 hodin.

položených otázek: 12 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (8.6.2016 11:21) Tazatel
Sdílí ruský pohled na okupaci ČSSR i některé bývalé státy Sovětského svazu? Pokud ano, proč?
Petra Procházková: (8.6.2016 15:20)
Ano. Řada států bývalého SSSR má podobný názor, jako část ruské veřejnosti, tedy že nás přišly zachránit před okupací Západu a vlastně tak zabránily světové válce. Mezi těmi 240 tisící vojáky, které k nám tehdy Moskva poslala, nebyli jen etničtí Rusové, ale i obyvatelé středoasijských republik, Kavkazu atd. Tam, kde přetrvává propaganda v bolševickém stylu a kde si vedení země nechce přiznat jakékoliv pochybění v minulosti, kde existuje nostalgie po velkém, mocném a všeobjímajícím Sovětském svazu, tam mají lidé i podobný pohled na operaci Dunaj-1968. Například ale v Pobaltí moc dobře vědí, jak taková sovětská okupace vypadá a tak se dívají i na 68. rok u nás. Na Ukrajině to je ale různé. I tam narazíte na lidi, kteří vám se slzami v očích budou vypravovat, jak nás přijeli zachránit. Hlavní problém je v nevyřešeném vyrovnání se s vlastní minulostí. Jedna věc je otevřít archivy a jednou okupaci odsoudit, druhá věc je systematicky seznamovat veřejnost s tím, co se skutečně dělo, vyvracet mýty a vysvětlovat události v kontextu. V ruské televizi nikdy neuvidíte film o válce v Afghánistánu nebo okupaci Československa, ve kterém by sovětský voják nebyl hrdina, na kterého útočí zákeřný nepřítel. Rusové nejsou prostě zatím schopni s ena vlastní historii dívat kriticky. Asi to moc bolí.
OTÁZKA (8.6.2016 12:55) Stanislav Poláček
Vážná paní Procházková, víte něco bližšího o tom, jak se v Rusku chovají k navrátilcům z Donbasu, ruským "dobrovolníkům"? Dosáhl už něčeho spolek zorganizovaný na podzim Alexandrem Borodajem? Co oni a status veterána, poskytuje jim někdo, ať už vláda nebo kdokoli jiný, finanční či jinou podporu?
Petra Procházková: (8.6.2016 15:16)
Tak na závěr a na rozloučenou: Je řada zpráv o tom, co se děje s dobrovolníky, kteří s evrací z Ukrajiny do Ruska. Existuje už i Svaz dobrovolníků Donbasu, který s eprávě o tyto lidi má starat. Šéfem toho svazu je Alexandr Borodaj, který slibuje, že se o všechny dobrovolníky postará. On je ale velký rozdíl mezi těmi, kteří se skutečně nechali naverbovat a vojáky, kteří byli na Ukrajinu posláni svým velitelem. Ti nejspíš nedostanou nic. Ostatní - a podle Borodaje to je až 30 tisíc lidí (nevím, zda se mu ale dá věřit!!!) Borodaj s epro ne sanží vybojovat nějaké peníze, ale to s emu dařilo, když byl konflikt na vrcholu a bylo potřeba co nejvíc lidí dostat na frontu. Teď má s financováním velké potíže. O přesných částkách, které se platily ruským dobrovolníkům na Donbase, je řada zpráv - údajně byla průměrná odměna v loňském roce 80-120 tisíc rublů měsíčně. Děkuji za pozornost i zajímavé otázky petra procházková
OTÁZKA (8.6.2016 13:17) Tomáš
Jak je možné, že Rusové jsou stále přesvědčeni, že se do Československa chystalo v létě 1968 vstoupit NATO?
Petra Procházková: (8.6.2016 15:04)
Obrovské množství archivních materiálů týkajících se nejen okupace Československa, ale i jiných událostí, bylo zveřejněno. Archivy se z velké části v 90. letech minulého století otevřely. Přesto si ruská veřejnost například nechce připustit, že polské důstojníky v Katyni nezavraždili nacisti, ale příslušníci sovětské NKVD. Je to známo, Moskva to oficiálně přiznala, ale lidé si to nechtějí připustit. Podobné to je s okupací Československa. Osobně si myslím, že na vině jsou dvě věci - jednak jakási psychologická bariéra, která brání člověku přiznat si, že se on či národ, kterého je příslušníkem, dopouštěl opakovaně zločinů, křivd, nespravedlností. Je to fakt těžké, však s tím máme také zkušenost - kolik Čechů nechce o odsunu Němců po válce raději nic slyšet! Druhým důvodem je, že zveřejnit pravdivý údaj, archivní materiál... to nestačí. Je třeba učit děti ve školách pravdivému pohledu na vlastní dějiny - a to s ev Rusku neděje. Je třeba natáčet umělecké filmy o dějinných událostech a ty filmy dávat v hlavním vysílacím čase na státní televizi. Nic takového se v Rusku neděje. Je třeba o tom vísd diskuse, besedy v televizi, psát knížky... dostat nový pohled na historické události opředené bolševickými mýty do povědomí široké veřejnosti. Jenže v Rusku i u vrcholných politických představitelů panuje nostalgie po SSSR, Lenin stále leží v Mauzoleu na Rudém náměstí, o tom, že kromě osvobozování se sovětští vojáci na své cestě Evropou dopouštěli i zločinů je zakázáno mluvit. Veřejné mínění s enezmění jednou omluvou prezidenta Putina.
OTÁZKA (8.6.2016 12:50) Tereza
Dobrý den, předkladatel návrhu Sinělščikov jej zdůvodnil současnou ekonomickou krizí v Rusku - lidé prý zkouší různé zákonné cesty, aby si finančně přilepšili. Co si o jeho slovech myslíte? Děkuji za odpověď.
Petra Procházková: (8.6.2016 14:57)
Myslím, že ekonomická motivace je tou hlavní. Ona by se ta změna zákona nakonec týkala asi jen 4 tisíc osob. Všichni ostatní už nějaké výhody mají, buď bojovali i v jiných konfliktech, nebo mají příplatky a slevy z jiných důvodů. Takže ty 4 tisíce lidí chtějí slevu na bydlení, komunální služby a měsíční příplatek k penzi ve výši 2 400 rublů. Protože životní úroveň v Rusku v posledním roce klesá, každý si chce přilepšit, jak může.Poslanci ovšem celou otázku pojali ideologicky a odůvodnili nutnost změny zákona naprosto nepřípustným způsobem. Kdyby bez zbytečných chvalozpěvů na invazi prostě zkusili těch pár tisíc lidí zařadit na seznam veteránů, možná by to prošlo. Tohle byl spíš předvolební tah, než snaha pomoci bývalým vojákům.
OTÁZKA (8.6.2016 13:45) Ruda
Je opravdu možné, že by byť podobný, zákon, prošel dumou? Jak se na věc dívá Putin? Může jej na konec vetovat?
Petra Procházková: (8.6.2016 14:52)
Vladimir Putin například v roce 2007 na společné tiskové konferenci s tehdejším českým prezidentem Václavem Klausem prohlásil: "Ruská federace je formálně následnicí SSSR, ale současné Rusko - je zcela jiný stát s ohledem na podstatu svého politického systému. My nejen odsuzujeme negativní jevy, které s eodehrály v minulosti - mám na mysli události roku 1968, ale rovněž se za to cítíme být morálně zodpovědní". Takže pokud od tohoto svého postoje neustoupil, ten zákon nemá žádnou šanci. V Rusku neprojde nic, s čím by Kreml nesouhlasil.
OTÁZKA (8.6.2016 12:37) Jiří Poděbradský
Návrh tří komunistických poslanců má stejnou váhu jako návrhy Štětiny! Ale co není návrh, ale realita, je zákon na Ukrajině ! úplně tabu je to, že stejný zákon, dávající vojákům, kteří se zúčastnili invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 statut válečných veteránů, platí na Ukrajině již od února 2004. Budete tedy popotahovat Ukrajinu????
Petra Procházková: (8.6.2016 14:39)
Ale já si vůbec nemyslím, že bychom měli protestovat proti tomu, aby si Rusové přidali vojákům, které kdysi sovětské vedení poslalo do Československa. Stejný status mají i ti, kdo v sovětských uniformách bojovali v Afghánistánu, Alžíru, Angole, Vietnamu, Laosu, Kambodži, Tádžikistánu, Čečensku, v Jižní Osetii a Abcházii, v Jemenu... Negativní reakci vyvolalo odůvodnění předkladatelů té novely, které bylo opravdu nepřípustné a nakonec i odporuje oficiálnímu stanovisku Ruské federace. Že budou mít ti, kdo sloužili v řadách sovětské armády mj. i v Československu slevu na bydlení a telefon, to je mně osobně jedno, neboť ve srovnání s Afghánistánem okupace Československa byla procházkou růžovým sadem... Přesto obě operace byly mezinárodním zločinem a je za ně zodpovědná sovětská bolševická vláda. Vojáci k nám byli posláni a těžko se mohli rozkazu protivit. Nejde přece o to, že dostanou právo jezdit zadarmo MHD, ale jak byl ten zákon odůvodněn.
OTÁZKA (8.6.2016 12:20) Blahomír Skoupý, Ing.
Osobní zkušenost: sovětští vojáci 21. srpna vůbec nevěděli, kde jsou, někteří trdili, že "v zapadnoj Germanii". Podle tehdejší sovětské propagandy (noviny, televize..) tady byly v srpnu 1968 horší, zuřivější boje než v roce 1956 v Maďarsku. Rodiny vojáků dostávaly dopisy: "Váš syn padl hrdinnou smrtí při obraně socializmu v Československu." Otázka: myslíte, že by bylo možno (po 48 letech) ze sovětských (ruských) archivů zjistit, kolik sovětských vojáků tehdy u nás takto "padlo hrdinnou smrtí"? Podle mého úsudku se nemohl vrátit žádný voják z té první vlny (byla vyměněna po cca týdnu; ta druhá várka přišla již do "vybojovaného" klidu), protože by popřeli tu masívní, šílenou propagandu.
Petra Procházková: (8.6.2016 14:33)
Oficiální údaje hovoří o asi stovce padlých od 21. srpna do konce listopadu 1968. Většina z těchto vojáků ale nezemřela v boji, nýbrž při různých nehodách, haváriích, nebo neopatrně zacházeli s vlastní zbraní. Patří sem i oběti havárie vrtulníku v Teplicích, kde mj. zahynuli dva sovětští novináři. To jsou oficiální údaje. Nemyslím si, že by se vojáci, kteří k nám přišli v první vlně, nesměli vrátit domů - osobně několik takových znám a nakonec i jeden z navrhovatelů zákona k nám byl poslán se svou jednotkou z NDR, kde sloužil. Musíme si uvědomit, že tehdy šíření informací bylo ve srovnání s dneškem velmi pomalé. Nebyl internet, mobilní telefony... Vojáci byli ze všech koutů SSSR... sovětská propaganda byla velmi účinná, takže veřejné mínění bylo náležitě zpracováno myslím velmi dobře a účinně.
OTÁZKA (8.6.2016 11:38) Mard
Dobr den, odhadněte prosím, kolik % Rusů ví o jejich invazi do Československa v roce 1968? A kolik % Rusů je ochotno připustit, že za vysoký počet mrtvých vojáků Rudé armády může také Stalin?
Petra Procházková: (8.6.2016 14:27)
To je strašně těžké. Dá se trochu něco usuzovat podle sociologických šetření, která sledují oblibu vojevůdce Stalina. Je stále velice populární nejen v Rusku, ale v řadě jiných republik bývalého SSSR. O tom, že Rusko přišlo za války o 20 až 30 miliónů občanů se otevřeně mluví, ovšem že na tom má podíl Stalin už ne všichni chtějí slyšet. Asi polovina Rusů ho stále pokládá za nejvlivnější osobnost v dějinách a to s kladným znaménkem. O invazi do Československa ví v Rusku prakticky každý, ale ne každý ji nazývá invazí. Ovšem v roce 2008 prováděl ruský fond Veřejné mínění šetření a zjistilo se, že asi 30 procent lidí slyší o té operaci poprvé v životě. Když se lidí ptali, zda to bylo správné rozhodnutí poslat k nám armádu, 15 procent odpovědělo, že ano, 20 procent, že ne. Zbytek - a myslím, že to je opravdu nejrozšířenější názor - si myslí, že to je věc politiků a lidi na nic nemají vliv - poslali je někam, tak šli. Sovětský voják přece vždy plnil rozkaz, když ho poslali bránit Evropu...
OTÁZKA (8.6.2016 11:33) Zdenek Hampl
Co na to soudruh Zeman? Jak to vlastne asi prozival, zeje takovej, jakej je? Zdenek.
Petra Procházková: (8.6.2016 14:17)
Jestli myslíte pana prezidenta, tak to opravdu nevím, otázku musíte směřovat na pana Ovčáčka jako mluvčího.
OTÁZKA (8.6.2016 11:20) Eva Kittnarová
Je to šílené, ale obávám se, že zákon by projít mohl. Co si o tom myslíte Vy?
Petra Procházková: (8.6.2016 14:10)
Projekt zákona hodnotí negativně i ruská vláda. V jejím komentáři k té iniciativě se doslova praví: "Podle informací ministerstva obrany RF... vojáci, kteří byli vysláni do Československa v roce 1968 jako součást vojsk států - členů Varšavské smlouvy, se bojů neúčastnili." Nakonec I prezident Vladimir Putin svého času okupaci Československa odsoudil. Nicméně, samotný fakt, že účastníci té operace dostanou slevy na bydlení, kterých využívají všichni ostatní bývalí sovětští vojáci, kteří v minulosti bojovali na příkaz vrchního velitele, tedy generálního tajemníka, později prezidenta, v různých okupačních válkách, mne nijak nevzrušuje. Smutné je mínění velké části občanů Ruska, kteří si dodnes myslí, že nás zachránili před Američany, a to, jak je ten zákon hanebně zdůvodněn.
OTÁZKA (8.6.2016 11:16) Marek Vojtíšek
Je možné, aby vůbec něco takového v Rusku prošlo?
Petra Procházková: (8.6.2016 14:02)
Dobrý den, myslím si, že změna zákona O veteránech tak, jak ji navrhují komunističtí poslanci neprojde. Ovšem je třeba rozlišovat dvě věci - uznání účastníků operace Dunaj-68 válečnými veterány se vším, co z toho vyplývá, a interpretaci těch událostí poslanci navrhovateli. Osobně si myslím, že když jsou za veterány považování účastníci jiných okupačních operací SSSR, proč by nemohli finančních výhod využívat i ti, co okupovali nás. Jakým způsobem ale byla změna zákona zdůvodněna - a tedy že tehdy sovětští vojáci bránili socialistický tábor před imperialisty a NATO a že na ně bylo u nás zákeřně útočeno atd., tak to je naprosto nepřijatelné. Proti zákonu se už vyslovili někteří poslanci a nakonec i vláda a generální štáb.