Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Rýsuje se prý politická shoda - změna ústavy a volby později

Česko

  21:37aktualizováno  7. září 0:07
PRAHA - Většina předsedů šesti politických stran, kteří se v neděli sešli v Senátu kvůli ústavní krizi, je pro trvalou ústavní změnu a volby na počátku listopadu, liší se však v detailech plánu označovaného jako "varianta jedna". Novinářům to po jednání šestky s předsedy obou komor českého parlamentu řekl předseda ODS Mirek Topolánek. Předseda ČSSD Jiří Paroubek uvedl, že volby by se v takovém případě mohly konat ještě do konce října.

Politici u kulatého stolu foto: ČTK

Předsedové stran nyní nechají den na práci expertní komisi, pokračovat v jednání budou dnes večer ve sněmovně, oznámili lídři po více než dvou hodinách schůzky, kterou hostil předseda Senátu Přemysl Sobotka.

Politici dávají jasně najevo, že ideálním řešením by z jejich pohledu bylo, kdyby Ústavní soud ve čtvrtek shodil ze stolu ústavní stížnost poslance Miloše Melčáka, zrušil své předběžné pozastavení prezidentského rozhodnutí o termínu voleb, a nechal tak občany vybrat novou sněmovnu v původně určeném termínu 9. a 10. října.

Pokud soud rozhodne jinak, kloní se většina účastníků jednání k první ze dvou variant připravených pro dnešní schůzku expertní komisí. Plán počítá s tím, že ústavní většina poslanců by mohla rozpustit sněmovnu či požádat prezidenta o její rozpuštění. Hlava státu by pak vypsala nové volby. Při všech zkrácených termínech je prvním datem, kdy by se takto daly volby stihnout, pátek a sobota 30. a 31. října. "Lišíme se v detailech... ty souvisí s termínem konání voleb a podobně," podotkl Topolánek. Experti totiž doporučují týden rezervy a hovořili o volbách o týden později, tedy 6. a 7. listopadu.

Paroubek zopakoval, že ČSSD dává přednost tomu, aby se volby konaly 9. a 10. října. Naznačil ale, že by se sociální demokracie za určitých podmínek smířila i s návrhem ODS, podle nějž by se volby odložily o několik týdnů.

Komunisté by raději říjnový termín
"My dáváme přednost tomu, aby se volby uskutečnily v řádném termínu 9. a 10. října. Pokud ovšem bude vzata za základ ta varianta číslo jedna, pak je zřejmé, že toto řešení nebude prakticky k tomu 9. a 10. říjnu možné, ale pak bychom dávali přednost tomu, aby volby byly uspořádány do konce měsíce," řekl Paroubek. ČSSD šla na jednání s tím, že chce prosazovat takovou změnu Ústavy, která by umožnila uspořádat předčasné volby v původním termínu 9. a 10. října.

Také předseda komunistů Vojtěch Filip zdůraznil, že KSČM udělá vše, co bude možné, pro to, aby se dodržel původní termín voleb. I on ale připustil, že je možné jednat i o variantě, která volby posune na konec října či počátek listopadu. "Pokud se chceme přiklonit k variantě číslo jedna, znamená to, že volby nebudou 9. a 10. října, ale přesto tento text bude dále posuzován," řekl.

Komunisté na dnešním jednání přišli také se zcela novým návrhem, jak se k předčasným volbám dostat. Využít by se podle nich dalo současné znění Ústavy. Šéf KDU-ČSL Cyril Svoboda podpořil variantu, kterou prosazuje ODS. Míní ale, že ani tato cesta není ústavně úplně čistá. "Určitě ta varianta jedna, zatím se zdá, má v sobě nejméně rizik, ale není bez rizik. Jsme ve velmi špatné situaci. Hledáme řešení ústavní a obecné. Nemůže to být řešení jen pro jeden den," řekl.

"Také se kloníme k takzvané variantě jedna, protože se nám zdá, že tam je nejméně rizik, aby byl znovu zpochybněn postup volby," řekl lídr TOP 09 Karel Schwarzenberg. Má prý ale důvěru v Ústavní soud, že rozhodne 10. září tak, aby měli politici základní problémy kolem cesty k předčasným volbám vyřešeny.

Předseda zelených Ondřej Liška zdůraznil, že jeho strana na rozdíl od ostatních nechce podnikat další kroky, dokud o problému nerozhodne Ústavní soud. "Jsme přesvědčeni o tom, že by sněmovna měla rozhodnout o řešení současné situace až poté, co bude známo finální stanovisko Ústavního soudu, protože do té doby všechny varianty, které se diskutují, přinášejí větší či menší rizika," řekl. SZ proto podle něj až do rozhodnutí soudu nebude ve sněmovně hlasovat pro žádné změny Ústavy.

Topolánek zdůraznil, že političtí lídři se dnes dotkli i tématu státního rozpočtu a hrozby rozpočtového provizoria. Rozpočet v nynější ekonomické krizi totiž připravuje úřednická vláda premiéra Jana Fischera, která nemá politický mandát navrhovat výrazné škrty nutné k udržení schodku na úrovni přibližně 170 miliard korun.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!