Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Saakašvili uznal porážku, Gruzii povládne strana miliardáře

Svět

  18:00
TBILISI - Gruzínský prezident Michail Saakašvili uznal porážku své Sjednocené národní strany v pondělních parlamentních volbách. V televizním projevu k národu oznámil, že strana, která měla dosud v gruzínském parlamentu ústavní většinu, odchází do opozice.

Souboj mocného prezidenta a bohatého mecenáše vyzněl pro druhého z nich. foto: ČTK

OBSE označila volby za svobodné "Jako lídr Sjednocené národní strany (UNM) oznamuji, že naše strana odchází do opozice," řekl Saakašvili voličům. "Jako opoziční síla budeme mít na zřeteli budoucnost země a budeme usilovat o to, aby vše, čeho bylo v minulých letech při rozvoji Gruzie dosaženo, zůstalo zachováno," konstatoval prezident a dodal, že je připraven napomoci formování nové vlády.

Saakašvili uznal volební porážku po zhruba 30 procentech sečtených hlasů v obvodech s poměrným systémem hlasování. Z výsledků vyplývá, že opoziční Gruzínský sen má 53,11 procenta hlasů, zatímco UNM 41,57 procenta hlasů.

Pro zvětšení klikněte na obrázek

O vítězství opozice zřejmě ale rozhodlo hlavně hlasování v jednomandátových obvodech, kde Saakašvili očekával převahu nad svými soupeři. Podle dosavadních výsledků ale Gruzínský sen zatím i tam vede: má převahu ve 28 ze 73 jednomandátových obvodů, zatímco UNM jen ve 24.

Sčítání hlasů značně zaostává za časovými plány, což vyvolalo protesty vedení vítězné koalice. Podle jejích představitelů "zdržovací taktika" volebních komisařů vyvolává podezření z machinací. Mluvčí komise Eka Azarašviliová oponovala, že zdržení způsobil útok hackerů na volební servery.

Čtěte také:

Průběh voleb i sčítání hlasů, které provázely bouřlivé oslavy opozice v tbiliských ulicích, vyvolávaly obavy mezinárodních pozorovatelů z provokací a nepokojů. Podle dosavadních zpráv ale k incidentům nedošlo a Saakašvili tak "dostál pověsti prozápadního vůdce, který v Gruzii během devíti let své vlády zavedl demokratická pravidla".

Gruzie složila zkoušku z demokracie
Volby ocenil šéf pozorovatelské mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Tonino Picula. Hlasování podle něj "potvrdilo zdravou úctu k základním svobodám přímo uprostřed demokratických voleb". Na tiskové konferenci v Tbilisi Picula řekl, že "Gruzie složila zkoušku z demokracie".

Mise OBSE v oficiální zprávě uvedla, že volby byly svobodné, odehrály se v atmosféře poctivé soutěže a za aktivní účasti voličů. Přesto ale pozorovatelé upozornili, že ve volebním systému země přetrvává řada nedostatků. Vládní strana využívala v kampani neoprávněně státní prostředky, opozice zase těžila ze "soukromých finančních zdrojů", uvedla mise v narážce na miliardový majetek Ivanišviliho.

Vůdci koalice Gruzínský sen Bidzinovi Ivanišvilimu už podle televize Rustavi blahopřál k volebnímu vítězství americký velvyslanec Richard Norland. Vyjádřil naději, že i po změně politické situace v Gruzii bude úzká spolupráce obou zemí pokračovat.

Tbilisi, hlavní město Gruzie

Tbilisi, hlavní město Gruzie

Kreml vývoj v Gruzii oficiálně zatím nekomentoval, ale do Tbilisi vyslal nový vzkaz. Šéfka horní parlamentní komory Valentina Matvijenková, formálně druhá osoba ve státě, státní agentuře ITAR-TASS řekla, že Rusko mělo vždy zájem na zlepšení vztahů s "bratrským" gruzínským národem.

"Doufáme, že změny, k nimž v Gruzii dochází, pozitivně ovlivní rusko-gruzínské vztahy," řekla předsedkyně ruské Rady federace. Zpravodajská agentura Gruzia online informaci o jejím projevu nadepsala titulkem "Rusko si mne své špinavé ruce v naději na Ivanišviliho".

Autoři: ,