Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Sandy zabila na sto lidí, v New Yorku stoupá nervozita

USA

  9:39aktualizováno  18:37
NEW YORK - Počet obětí bouře ve Spojených státech stoupl na 102a podle V postižených oblastech mezi newyorským Staten Islandem a přímořskými letovisky se šíří nervozita a stížnosti na nedostatečnou pomoc. Mnoho obyvatel vylidněného jižního Manhattanu se uchýlilo na sever, kde vznikají problémy.

Hádka ve frontě na benzín v newyorském Qeensu. foto: Reuters

Američtí záchranáři operující v rozlehlém území mezi newyorským Staten Islandem a přímořskými letovisky na pobřeží New Jersey postupně odhalují obrovské škody, které v minulých dnech způsobil milionům Američanů hurikán Sandy. Čísla odhadující výši škod a dokumentující počty mrtvých jsou stále vyšší, v New Yorku sílí odpor proti pořádání tradičního maratonu. Doprava vázne, benzínu je málo a proud se do poškozeného vedení vrací jen pomalu.

Podle záchranářů je mrtvých už 102. Jen v New Yorku zemřelo čtyřicet lidí, z toho polovina na Staten Islandu. Široké publicity se dostalo tragickému případu rodiny z této části města, kterou prudký nápor vody uvěznil v automobilu. Vlna prý doslova vyrvala z náručí matky dvě malé děti, jejichž mrtvá těla později našli policisté. V sousedním státě New Jersey zahynulo 13 a v Pensylvánii 14 lidí.

Čtěte také:

Na Staten Islandu, kde žije půl milionu většinou nepříliš zámožných lidí, se šíří nespokojenost s postupem úřadů. Obvod New Yorku, tradičně považovaný za venkovskou výspu pulzující metropole, podle místních obyvatel záchranáři ignorují, přestože právě tam bouře zasáhla nejsilněji.

Právě tady má přitom být v neděli odstartován tradiční newyorský maraton za účasti 40.000 běžců. Rozhodnutí starosty Michaela Bloomberga ale vyvolává stále víc stížností v situaci, kdy ve městě vládne chaos a lidé jsou bez základních životních potřeb.

Starosta prohlašuje, že náklady spojené s maratonem nebudou vynaloženy na úkor pomoci postiženým. K termínu startu by měla být na dolním Manhattanu obnovena dodávka proudu, ve městě jsou už nejen běžci, ale i tisíce návštěvníků, kteří oživí obchod a služby. Podle statistik běh městem, největší svého druhu na světě, přináší městu 340 milionů dolarů. Podle komentářů na webových stránkách města je ale většina obyvatel proti.

"Spíš než běhat po ulicích by měli přijít pomáhat," soudí Patricia Profitaová, učitelka ze Staten Islandu. "Je to mimořádně špatný nápad, zdroje města by měly být využity k úplně jiným účelům," dodává obyvatel Manhattanu Dana Donadio.

Nervozita stoupá i v jiných částech New Yorku. Přispívá k ní hon na benzin - jeho ceny se zvyšují, ale fronty před čerpacími stanicemi jsou stále delší. V Queensu byl obviněn muž, který souseda ve frontě na benzin ohrožoval puškou. Na Coney Islandu v Brooklynu si majitelé pump stěžují, že na ně rozezlení zákazníci plivají, ve frontách troubí a nadávají.

Trpělivost dochází obyvatelům newyorských čtvrtí i na autobusových stanicích. V Brooklynu u jedné z nich napočítal zpravodaj agentury AP tisíc čekajících lidí. Když autobus přijel, lidé se rvali o místo, bušili na okna vozidla a spílali sedícím. Bez proudu je na severovýchodě USA ještě 3,8 milionu domácností a firem. Bezprostředně po úderu bouře jich bylo 8,5 milionu. V New Jersey je bez elektřiny 1,7 milionu domácností a o benzin a naftu se ve frontách u čerpadel bojuje i tam.

Prohlédněte si velkou fotogalerii

Městečko Tuckerton ve státě New Jersey se ocitlo pod vodou.

Ulehčit situaci v New Yorku chce železniční společnost Amtrak, která dnes hodlá zprovoznit koridor spojující milionová města na severovýchodním pobřeží. Obnovení provozu na trati, která je nejfrekventovanější v USA, by mělo vést i k oživení hospodářského života, protože tisíce lidí se dosud kvůli nefungující dopravě nemohly dostat do práce.

Na Manhattanu zůstává bez proudu rozsáhlá oblast jižně od Empire State Building, která se z velké části vylidnila. Vstřícnost, s níž šťastnější obyvatelé severnějších obytných bloků přijali "uprchlíky" z jihu, se podle očitých svědků pomalu mění v nervozitu a rozpaky. Sever Manhattanu je přelidněný, obvykle klidné restaurace překypují hlukem, doprava kolabuje a nervozita z nečekaných přesídlenců stoupá dokonce i v nejluxusnějších ulicích v sousedství Central parku.

Na pobřeží New Jersey měli dnes první lidé možnost zjistit na místě rozsah škod na svém majetku, ale mnozí z nich svá obydlí vůbec nenašli. Guvernér státu Chris Christie po prohlídce postižených oblastí prohlásil, že je "čas jednat, nikoli plakat". V celém postiženém regionu se záchranáři strachují hlavně o osud starších a nemocných lidí, které bouře uvěznila ve vyšších patrech obytných domů.

Výtahy často kvůli výpadkům proudu nefungují, lidé mají strach vyjít ven, zásoby potravin a léků jim docházejí. Na dolním Manhattanu skupiny dobrovolníků procházejí obytné domy, aby poskytli potřebnou pomoc lidem neschopným postarat se v nouzi sami o sebe. V horských oblastech státu Západní Virginie zase vrtulníky hledají lidi odříznuté záplavami sněhu.

Meteorologové varují, že severovýchod USA by mohla asi za šest dní postihnout další bouře, která sem tentokrát směřuje z vnitrozemí. Na rozdíl od Sandy to není tropická, ale zimní bouře a nebyla by zdaleka tak ničivá. Nicméně by mohla přinést řadu nepříjemností - déšť, nízké teploty, sněžení a silný vítr - v oblastech, které se sotva vzpamatovávají z úderu Sandy.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,