Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Sankce nejsou možné a Zaorálek blufuje, píše ruský list

USA

  22:58aktualizováno  22:59
Západ hospodářsky potřebuje Rusko daleko více, než Rusko Západ, napsal ruský internetový deník gazeta.ru o nemožnosti uvalit skutečné sankce na Moskvu kvůli okupaci Krymu pod záminkou ochrany tamních Rusů. Komentátor polemizoval i se šéfem české diplomacie Lubomírem Zaorálkem, který pohrozil omezit přistěhovalectví z Ruska, které by se prý mohlo stát záminkou k ruské invazi.

Lubomír Zaorálek vystřídal v úřadu ministra zahraničí Jana Kohouta, foto: ČTK

"Hned jsem si vzpomněl na poslední cestu do Česka. V nové pražské čtvrti Zličín mi realitní agentka vyprávěla o tom, že 80 procent obytné plochy v sympatických šestipodlažních domech zakoupili ruští investoři. Někteří si kupují hned deset či 20 bytů a pak je pronajímají Čechům. V Karlových Varech, hlavních českých lázních, zhruba polovičku nákupů nemovitostí připadá na Rusy. Kromě toho Česko loni navštívilo 750.000 turistů z Ruska. Podle nejskromnějších odhadů tu utratili 400 milionů dolarů (zhruba osm miliard korun). Proto mám dvě možnosti, jak si Zaorálkova slova vyložit. První zní, že se narodil v (západoukrajinském) Lvově či ve Vinnycji. Anebo, což je daleko pravděpodobnější, ministr prostě blufuje," usoudil autor.

Zaorálek v tom ale není sám. I vysoce postavení představitelé Evropské unie a USA se snaží postrašit Moskvu děsivými a neodvratnými hospodářskými sankcemi, poznamenal list a dodal, že ultimáta následují jedno po druhém: buď stažení vojsk z Krymu, anebo... Ono "anebo" ale většinou zůstane viset ve vzduchu, podotkl.

Zatímco v EU většinou vyhrožují eurokrati, tedy "lidé bez jakékoliv odpovědnosti a pohlcení vlastní kariérou", Američané s "hollywoodským patosem" načrtávají nepřekročitelné "červené čáry", ale neustále pokukují po spojencích a tvrdí, že bez Evropy nebudou mít sankce smysl. Mezitím se v britského tisku objevil vládní dokument, podle kterého se Londýn v případě, že se EU na nějaké sankce zmůže, připojí jen symbolicky, aby neutrpěly britské zájmy.

"Stejné nálady převládají ve většině evropských metropolí, snad s výjimkou Varšavy či Vilniusu (...) Ve skutečnosti EU nemá chuť vést válku, a to ani obchodní," usoudil ruský deník.

Problém prý netkví jen v evropské závislosti na dodávkách ruských surovin, ale i v nestabilní situaci evropských ekonomik, kdy "libovolný vnější podnět" by mohl ohrozit celý systém. A také všem náramně vyhovuje dosavadní stav, kdy Rusko každým rokem prodá Západu suroviny za 400 miliard dolarů, ale 100 miliard se legálně i nelegálně vrací zpět na Západ jako ruské investice a dalších 200 miliard Rusové utratí za dovoz zařízení a potravin.

Tento systém také umožňuje mít pod kontrolou tu část ruské elity, která má své jmění uloženo na Západě. Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč měl všechny nástroje, aby rozehnal demonstrace, ale strach, aby nepřišel o četná konta, mu tak svázal ruce, že přišel o všechnu iniciativu. O takový "řídící pult" se Západ tvrdými sankcemi proti ruským oligarchům sotva připraví, odhadl server a dodal, že izolace části světového trhu novou železnou oponou by byla "tím nejhrůznějším, co si dokáže představit současný kapitalismus", založený na neustálém rozšiřování trhu.

Autoři: ,