Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Sarkozy chce, aby se věci hýbaly podle jeho rytmu!

Evropa

  10:28
BRUSEL - Francouzský prezident žárlí, že už neřídí unii, říká v rozhovoru pro LN Pierre Avril, bruselský zpravodaj pravicového deníku Le Figaro.

Český premiér Mirek Topolánek, jeho britský protějšek Gordon Brown, německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nikolas Sarkozy foto: Michal Doležal, ČTK

Co říkáte tomu, že Nicolas Sarkozy nepodal českému premiérovi v Berlíně ruku?
Jestli je to pravda, tak je to ze strany Sarkozyho velký úlet.

Jsme svědky „války“ mezi Sarkozym a Topolánkem?
Přes dementi z Paříže a z Prahy to tak vypadá. Možná ne válka, ale konflikt, napětí, tenze, vzájemná iritace... To určitě ano.

Jde o personální věc, nebo ideový rozpor?
Hodně to souvisí s osobností Nicolase Sarkozyho. Je hyperaktivní a chce, aby se věci hýbaly. Ale aby se hýbaly podle jeho rytmu! Chtěl, aby se české předsednictví chovalo stejně jako francouzské, což je nesmysl. Z jeho strany jde i o určitou žárlivost; těžko se smiřuje s tím, že už nevládne Evropě. A má v tomhle za sebou veřejnost: Francouzům se líbilo, jak řídil unii.

Takže to není, nebo minimálně na začátku nebylo spojeno s osobností Topolánka?
Vůbec ne. Naopak. Sarkozy několikrát jasně odlišil mezi Topolánkem a Václavem Klausem. Řekl, že s českým premiérem si umí představit debatu, kdežto s eurofobním prezidentem ne. Vztahy mezi Sarkozym a Topolánkem vyostřila až přestřelka o přesunu automobilek.

Kde tu názorově stojí obyčejní Francouzi?
Neviděl jsem průzkumy veřejného mínění, ale překvapilo by mě, kdyby Francouzi nestáli za Sarkozym. Francie je protekcionistická země. „Stát-ochranitel“ prochází celou naší historií. Topolánkově kritice lidé nerozumí. Nechápou, bez ohledu na své politické vymezení, jak někdo může dostat dotaci, a stejně pak propouštět, nechápou, proč za státní peníze nepodporovat francouzské fabriky. Konceptu liberálního vnitřního trhu nerozumí stejně jako Češi a další. Konkurenční prostředí vidí jako zelenou pro pád všech pravidel, chaos, pro to, aby si firmy dělaly, co chtějí, a nechaly všechny ve štychu.

Jsou tedy lidé naštvaní na Topolánka?
Pravicoví voliči si asi řeknou, že pravdu má Sarkozy, a levičáci ho zkritizují za to, že jeho spor s šéfem EU diskredituje Francii. Klasika. Jinak ale Topolánka neřeší. Smějí se karikování obou politiků, jak to dělají naši gumáci, a neuvědomují si, že spor o protekcionismus odráží dvě protichůdné ideologie, dva přístupy k vnitřnímu trhu. To je pro ně příliš abstraktní. Topolánek není moc rozebíraný ani v tisku. Pohled na Česko se co do osobností pořád hodně zužuje na Klause. Hodnotíte napětí mezi oběma muži jako vážné?

 Nemyslím si, že v zákulisí, mimo dohled médií, je to něco extrémně vážného, co by mohlo vést až k politické krizi mezi oběma státy. Jsem přesvědčen, že v hloubi duše mají oba zájem nevracet se k přestřelce a normálně spolupracovat. Dlouhodobě by byl konflikt neudržitelný, a hlavně by ani jednomu nepomohl.