Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Sarkozy chce vládu EU pro ekonomiku

Svět

  16:19
ŠTRASBURK - Francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který volá po silnější roli státu v ekonomice, požaduje kvůli krizi vznik hospodářské vlády v rámci unie. Šéf země, která společenství nyní předsedá, také navrhuje, aby evropské státy měly vlastní suverénní fondy. Mohly by tak své firmy chránit před stejnými fondy třetích zemí, hlavně bohatých na nerostné suroviny, které do nich ukládají nadbytečné finance a investují je po celém světě.

Nicolas Sarkozy při projevu. foto: DOMINIQUE FAGET AFP

"Řada klíčových podniků totiž kvůli současné krizi na burzách výrazně ztratila na hodnotě a mohla by se stát snadnou kořistí," řekl Sarkozy po vystoupení v Evropském parlamentu.

"Nechci, aby se Evropané za několik měsíců probudili a zjistili, že evropské firmy patří neevropskému kapitálu, který nakoupil akcie za nejnižší cenu," uvedl Sarkozy. Všechny státy by podle něj proto měly zvážit vytvoření suverénních fondů, kterými by tuto - podle něj - hrozbu mohly odvrátit. "Pokud by fondy vznikly, mohly by dokonce koordinovat reakci firem na krizi," míní francouzský prezident.

Uvozovky dolníProč to (zřízení evropského regulátora) neuděláme hned? Protože si některé země, které brání své národní regulátory, myslí, že brání svou národní identituUvozovky horní

Nápad na vznik evropských suverénních fondů je podle analytika firmy Patria Finance Davida Marka zajímavý, ale nejsou na něj peníze. EU jako celek má veřejné rozpočty v deficitu a samotný původce nápadu patří mezi nejméně zodpovědné v oblasti rozpočtové disciplíny. Francie v posledním desetiletí neměla ani jednou vyrovnaný rozpočet a její veřejný dluh se zvýšil z 59 na 64 procent hrubého domácího produktu.

Suverénní fondy z Číny a Ruska již před krizí často investovaly do evropských společností. Evropské státy se tak již dříve obávaly, že ztratí vliv na některá strategická odvětví. Celosvětově se jmění fondů odhaduje na 2,5 bilionu dolarů, tedy asi 47,5 bilionu korun. Nejbohatším suverénním fondem je zřejmě fond Spojených arabských emirátů, jehož aktiva se odhadují na 850 miliard dolarů.

Sarkozy návrhem vzniku státních evropských suverénních fondů pokračoval ve svém volání po silnější roli státu v hospodářství jako řešení současné finanční krize. Minulý týden na summitu Evropské unie požadoval větší regulaci finančních firem. Podle něj jí v Evropské unii nesmí žádná uniknout. Zároveň prosazoval vysokou podporu pro evropský automobilový průmysl, jejž by krize mohla ohrozit.

Sarkozy také patří mezi zastánce celoevropského bankovního regulátora, který by částečně převzal pravomoci národních regulátorů, jako je Česká národní banka. Takové myšlence se ale brání některé menší státy, včetně České republiky. "Proč to (zřízení evropského regulátora) neuděláme hned? Protože si některé země, které brání své národní regulátory, myslí, že brání svou národní identitu," řekl v narážce na to Sarkozy.

Změnu podle něj potřebuje také eurozóna, tedy společenství zemí EU, které platí eurem. "Finanční krize prokázala, že vedle Evropské centrální banky musí vzniknout hospodářská vláda, kterou by tvořili šéfové členských států eurozóny," míní Sarkozy. Dosud se scházeli zejména ministři financí eurozóny, takzvaná euroskupina.

V neposlední řadě pak francouzský prezident nepřímo vyzval k rychlému přijetí lisabonské smlouvy, kterou v červnu odmítli irští voliči. Podle něj není možné, aby se "všechno" v Evropské unii měnilo každých šest měsíců. Jde o narážku na předsednictví EU, které každých šest měsíců drží jiná členská země. V současnosti je to Francie, od 1. ledna 2009 bude unii předsedat Česká republika.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...