Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Sarkozy přivezl z Čadu část Evropanů

Svět

  7:30
PRAHA - Už podruhé v průběhu několika měsíců se Francie stává „zachráncem“ Evropanů držených v africkém vězení. V červenci se za propuštění bulharských zdravotníků zasazovala nyní už bývalá manželka francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho Cécilia. A včera sám Sarkozy přiletěl do bývalé francouzské kolonie Čadu, aby s sebou zpět do Evropy přivezl tři francouzské novináře a čtyři španělské letušky poté, co byli propuštěni z vazby.

Nicolase Sarkozy

Na letišti v čadské metropoli Ndjameně přivítal Sarkozyho včera odpoledne prezident Idriss Déby. O necelé tři hodiny později už sedm propuštěných odlétalo na palubě speciálu Airbus A-319 spolu se Sarkozym. Ten po jednání s čadským prezidentem prohlásil, že věří, že zbývajících šest zadržovaných francouzských dobrovolníků z nadace Zoeina archa bude vydáno k soudnímu procesu do Francie. Připustil také, že „se tato organizace chovala špatně“.

Celkem 17 Evropanů bylo před deseti dny v Čadu zadrženo a nyní čelí obvinění z únosu nezletilých a z podvodu či z napomáhání těmto činům. Devět Francouzů, sedm Španělů a jeden Belgičan byli zatčeni spolu se čtyřmi Čaďany, když se chystali letecky přepravit 103 afrických dětí z Čadu do Francie k pěstounským rodinám. Humanitární pracovníci z francouzské nadace Zoeina archa, která celou akci organizovala, tvrdili, že se jedná o sirotky z násilím sužovaného súdánského regionu Dárfúr. Po jejich zatčení však vyšlo najevo, že většina z dětí má své rodiče a že žily na čadské straně hranice. Organizace přesto nadále tvrdí, že jejich převezení do Francie by bylo podle mezinárodního práva v pořádku.

Obvinění v sobotu podstoupili dvanáctihodinový výslech. Část z nich pak soud včera osvobodil -podle agentury AFP proto, že popřeli svá obvinění a jejich nevinu zároveň potvrdil při sobotním výslechu ředitel Zoeiny archy Eric Breteau.  „Jsou šťastní, že byli osvobozeni,“ řekl jejich čadský advokát Jean-Bernard Padare.

 Šest členů Zoeiny archy a tři další Španělé, členové posádky letadla a také belgický pilot zůstávají nadále ve vazbě. Jak uvedl v prohlášení Elysejský palác, Nicolas Sarkozy s čadským prezidentem jednali o jejich příštím osudu a „situaci dalších Evropanů stíhaných v Čadu“. Sarkozy před odletem o případu telefonoval se španělským premiérem Josém Luisem Zapaterem, jehož vláda Sarkozyho cestu do Čadu přivítala.

Idriss Déby původně Zoeinu archu v emotivním prohlášení na vládních internetových stránkách obvinil z úmyslu „prodávat děti pedofilním neziskovým organizacím“ a z toho, že je hodlají „zabít a prodat jejich orgány“. Později ale nasadil smířlivější tón a ve čtvrtek večer předeslal, že novináři a posádka letadla budou brzy propuštěni. Podobný vývoj včera předvídala i francouzská média.

 Posádka letadla, které mělo děti přepravit do Francie, byla obviněna z napomáhání k únosu, stejně jako pětasedmdesátiletý belgický pilot, jenž děti přepravil ze súdánské hranice do východočadského města Abéché. Obviněným hrozí odsouzení k pěti až dvaceti letům nucených prací.
 Hrozilo, že případ poškodí dobré vztahy Čadu s bývalou koloniální velmocí Francií právě v době, kdy se Paříž chystá na vyslání mírových jednotek na čadsko-súdánskou hranici, aby zde chránily uprchlíky z Dárfúru. Sarkozy ale včera ujistil, že případ Zoeiny archy tuto misi nijak neovlivní.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!