Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Sarkozy v projevu sliboval, Medveděv se potýkal s časovými pásmy

Svět

  12:39aktualizováno  14:27
MOSKVA - S jakými novoročními projevy letos vystoupili evropští státníci?Ruský prezident Dmitrij Medveděv či spíše jeho novoroční pozdrav občanům narazil na problém jedenácti časových pásem, které dělí Rusko. Příchod Nového roku totiž na Kamčatce vítali už v době, kdy v Moskvě byly teprve tři hodiny odpoledne, a tak si místní obyvatelé také mohli vyslechnout prezidentovo poselství v předstihu.

Nicolas Sarkozy během svého novoročního projevu foto: Reuters

Vzápětí se však projev ocitl i na internetu, jakkoli podle blogerů servery patřící státním firmám "předčasně" zveřejněný projev hned odstraňovaly.

Sám Medveděv ještě v listopadu v parlamentu vyzval ke snížení počtu časových pásem, aby se usnadnilo řízení rozlehlé země, a tento nápad se stal zřejmě nejdiskutovanějším z celého dlouhého prezidentova projevu.Dmitrij Medveděv během svého novoročního projevu

Novoroční zdravice, natočená na pozadí Kremlu, trvala sotva dvě minuty. Prezident připustil, že uplynulý rok nebyl jednoduchý, a poděkoval občanům, že "dokázali snést úder a překonat potíže". To podle hlavy státu slibuje, že dokážou vybudovat "silný a moderní stát" a "chytrou ekonomiku", zajišťující všem pohodlnou a bezpečnou existenci. Úspěch země však závisí na každém občanovi.

KLDR vyzvala k ukončení nepřátelství s USA
Severní Korea vyzvala v novoročním projevu k ukončení nepřátelských vztahů se Spojenými státy. Je to podle ní zásadní pro mír a stabilitu Korejského poloostrova. Dosáhnout trvalého míru a bezjaderného regionu chce dialogem.

Sarkozy slíbil v roce 2010 důchodovou reformu
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy v tradičním silvestrovském projevu označil za svoje hlavní úkoly v příštím roce změny v důchodovém systému, který je na konci s dechem, a snižování výdajů státu.

V přímém vystoupení, které vysílaly hlavní televizní stanice a které bylo k vidění na internetu a poprvé i v inteligentních mobilních telefonech, Sarkozy prohlásil, že rok 2009 byl obzvláště tvrdý. Vyzdvihl ale zároveň, že francouzský sociální systém je nastaven tak, že ekonomickou krizi prožívají i ti nejchudší z Francouzů lépe než v "okolních zemích".

Reformy, které se nezbytně ale dotknou peněženek obyvatel země, označil za nezbytné. Nejvážnější je podle něj otázka penzijního systému - starost o nejstarší občany bude prý nejbolestnějším problémem, kterému budou francouzské rodiny čelit v následujících desetiletích.

Projevy Merkelové a Browna jsou o krizi i Afghánistánu
Boj s hospodářskou krizí a ochrana klimatu se staly hlavními tématy novoročního projevu německé kancléřky Angely Merkelové. V něm neopomněla zmínit ani 20 let od pádu berlínské zdi a poděkovat německým vojákům v zahraničních misích, a to především v Afghánistánu. Hospodářskou recesi v novoročním poselství zmínil také britský premiér Gordon Brown. Brity v něm nepřímo upozornil také na nadcházející parlamentní volby. Angela Merkelová během svého novoročního projevu

V novém roce se podle kancléřky Merkelové rozhodne, jak Německo z krize vyjde. "Nemůžeme očekávat, že hospodářské zhroucení znovu rychle pomine. Mnohé se právě v novém roce ještě zhorší, než bude moci být znovu lépe," uvedla Merkelová. Přislíbila přijetí nových pravidel pro finanční trhy či zajištění pracovních míst.

Ukrajinský prezident sliboval EU a NATO
Ukrajinský prezident Viktor Juščenko ujišťoval své krajany, že budou jednou žít v Evropské unii a NATO.  "Jsme Evropané. Budeme v EU a NATO. Budeme žít v bezpečném, chráněném a prosperujícím státě," slíbila hlava ukrajinského státu v televizním novoročním projevu v noci na dnešek.

Juščenkovi však průzkumy před prvním kolem prezidentských voleb, které se na Ukrajině uskuteční 17. ledna, nedávají šanci sliby naplnit. Navíc více než polovina Ukrajinců, zejména z východu země, je proti členství v Severoatlantické alianci, a mnozí další jsou zklamaní, že slibované reformy ustrnuly v ustavičných svárech na politické scéně.

Gašparovič vyzval Slováky k solidaritě
Slovenský prezident Ivan Gašparovič vyzval Slováky k solidaritě. "Její dosah je zvlášť významný teď, v době světové hospodářské krize. Vždyť nás zasáhla nelítostně, hlavně ty slabší a nejslabší," řekl. Ke krizi podle něho přispěla snaha dosahovat zisků bez ohledu na dopady na velkou část lidí.

Za dobré zprávy uplynulého roku označil zavedení eura na Slovensku a přijetí lisabonské smlouvy k reformě Evropské unie. Ocenil také posun ve výstavbě silnic a přiblížení samosprávy k občanovi. Slovensko ale podle něho zaostávalo v rozvoji vědy a kultury.

Autor: