7. července 2015 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Scenárista Kanceláře Blaník
chystá sci-fi z Marsu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Zleva producent Zdeněk Janáček, herečky Tereza Novotná a Petra Nesvačilová,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zleva producent Zdeněk Janáček, herečky Tereza Novotná a Petra Nesvačilová,... | foto: ČTK
KARLOVY VARY Jeden z duchovních otců satirického seriálu Kancelář Blaník, scenárista a režisér Benjamin Tuček, natáčel se svým štábem 20 dní na základně vesmírné stanice Mars Desert Research Station. „Byl to až meditativní zážitek,“ říká Tuček o natáčení v omezených podmínkách stanice. Komediálně laděná sci-fi s názvem Mars, ve které se objeví například Halka Třešňáková, Jiří Havelka nebo Petra Nesvačilová, by měla mít premiéru na jaře příštího roku. Ukázku z připravovaného filmu představil tým v pondělí na karlovarském festivalu.

Natáčení proběhlo díky projektu, který vypisuje od roku 1998 americká nevládní organizace Mars Society. Jde o soutěž, ve které se zájemci z celého světa ucházejí o možnost pobytu na vesmírné stanici Mars Desert Research Station v poušti amerického Utahu. V září 2014 byl český námět Mars vybrán jako vůbec první filmový projekt do užšího kola soutěže, v únoru byl potvrzen 2015 a už na jaře proběhlo natáčení. 

Herci (zleva) Jiří Havelka, Halka Třešňáková, Tomáš Jeřábek, Petr Prokop a Petra Nesvačilová .

Herci (zleva) Jiří Havelka, Halka Třešňáková, Tomáš Jeřábek, Petr Prokop a Petra Nesvačilová .

Film, na jehož scénáři se podílela také herečka a režisérka Tereza Nvotová a producentem je Zdeněk Janáček, bude netradiční tím, že v něm nebudou k vidění žádné triky typické pro sci-fi žánr. „Jediné triky budou ty, co vznikly v kameře,“ řekl kameraman David Čálek. Podmínky natáčení byly pro všechny poněkud netypické - natáčet se muselo pouze v prostorách vesmírné stanice, malý štáb často plnil více rolí. „Asistenty kamery byli vlastně všichni,“ prohlásil producent Janáček. Na stanici, která simulovala pobyt na Marsu, byl mimo jiné i omezený přísun vody: sprchování bylo možné jednou za tři dny. Omezený byl i přísun čerstvých potravin.  

Samotný příběh filmu začíná podle autorů v okamžiku, kdy je Mars ohrožen pachovou bouří a ohrožena je i vesmírná stanice, kterou zde vybudovali první astronauti. Protože byl ale program osídlení Marsu kvůli rozpočtům zrušen,  stanici hrozí zánik. Zbylí astronauti vidí jedinou naději v soukromých prostředcích. Ty se objeví v podobě východoevropského miliardáře, který si vybral Mars jako místo svatby.  

Z připravovaného filmu Mars (režie: Benjamin Tuček).

Z připravovaného filmu Mars (režie: Benjamin Tuček).

Lidovky.cz: Kde vznikl nápad natočit film ve vesmírné stanici?
Benjamin Tuček: Impuls vzešel od Ondřeje Douleho, což je architekt, který se zabývá navrhováním staveb ve stavu beztíže, a producenta Zdeňka Janáčka. Touha byla natočit v tom existujícím habitatu, simulátoru, nějaký film. Nejdřív nikdo nevěděl o čem, a my jsme dali dohromady skupinu lidí ochotných do toho jít. Během půl roku jsme zkoušeli a dali dohromady scénář, který jsme tam pak odjeli natočit. Vlastně jsme to do poslední chvíli i modifikovali na místě.

Lidovky.cz: Žánr je tedy sci-fi?
Sci-fi, a snad i komedie. To se uvidí.

Lidovky.cz: V čem bylo náročné natáčení v uzavřeném prostoru, omezených podmínkách?
Byla to výzva, protože to bylo velmi intenzivní, pracovali jsme prakticky 34 hodin denně, abychom to stihli. Dobré bylo, že to byla koncentrace času, místa a prostoru. Takže jsme to snad využili naplno. Když se třináct lidí pohybuje na jednom malém prostoru, bez možnosti utéct, protože všude kolem je poušť, tak to samozřejmě je zajímavý zážitek a svým způsobem až meditativní.

Lidovky.cz: Z ukázky se zdálo, že šlo trochu i o dokureality.
Určitě, s linií dokureality ve filmu vědomě pracujeme. Ale nechtěli jsme to omezit jen na tuhle nabízející se jednu formu výkladu, protože nás lákala především stylizace do žánru sci-fi.

Lidovky.cz: Čím?
Byla tady hlavně možnost vyzkoušet si něco, co si možná už nikdy nevyzkouším. Protože sci-fi je většinou spojená s obrovskými investovanými prostředky a tady najednou vznikla možnost točit to v krajině, která je úplně neuvěřitelná, s posádkou, která je taky dost neuvěřitelná. Takže ta kombinace mě dost fascinuje, a to byl jeden z důvodů.

Lidovky.cz: Jaký byl váš nejzajímavější zážitek z celého prostoru, kde se natáčelo?
Byl to spíš shluk nebo komplex. Začne se měnit vnímání času. Když je člověk odstřižen od mobilu, od wifiny, tak velice rychle ztratíte pojem o čase v tom smyslu, že je úplně jedno, jestli je pondělí nebo čtvrtek. Jde jen o to, co je potřeba natočit, jestli se to stihlo nebo ne, jaké je počasí, zda bude svítit sluníčko, nebo ne… a tomu se muselo přizpůsobit natáčení. To bylo zajímavé. Bylo to takové oproštění se od vnějších vlivů a úplné ponoření se do práce.

Lidovky.cz: Neměli jste ponorku?
Nebylo to zas tak dlouho, a všichni jsme se znali dávno, takže to měli vyřešené.

hepHedvika Petrželková
Dětská kosmetika, po které se vaše dítě neoprudí
Dětská kosmetika, po které se vaše dítě neoprudí

Recenze si přečtěte na eMimino.cz.