Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Schumpeter nežije. Gore ano

Svět

  8:35
WASHINGTON/PRAHA - Obhájcem co nejméně regulovaného tržního hospodářství, člověkem pochybujícím o ekologických hrozbách a aktivním účastníkem odstraňování komunismu. Tím vším se český prezident Václav Klaus stal během přednášky, kterou pronesl na středeční výroční večeři v americkém Competitive Enterprise Institute.

Václav Klaus foto: Jaroslav RichterČTK

Na půdě této nevládní, necelé čtvrtstoletí staré libertariánské organizace mluvil o odkazu ekonoma a politologa Josefa Schumpetera. Zatímco Schumpeter - myslitel narozený v moravské části tehdejšího Rakouska-Uherska a později působící v USA - byl skeptický ohledně budoucnosti kapitalismu, Klaus nabízel světlejší výhled: „Kapitalismus, tedy tržní hospodářství založené na soukromém vlastnictví, nejen existuje, ale i vzkvétá,“ uvedl český prezident podle textu projevu zveřejněného na jeho internetových stránkách.

 Schumpeter viděl jako hrozbu pro kapitalismus jeho vlastní úspěch, který povede k mechanizaci společnosti. Klaus vidí nebezpečí tržní ekonomiky v ideologiích -dříve v socialismu, nyní v ekologismu. A na závěr neopomněl zmínit ani svého „zeleného“ názorového souputníka - bývalého amerického viceprezidenta Ala Gorea. „Schumpeter se ve svých předpovědích, tedy doufejme, mýlil. Navíc je již téměř šedesát let po smrti. Al Gore je ovšem plný života,“ dodal Klaus.

 Byť se český prezident během několikadenního pobytu v USA setkal i s americkým viceprezidentem Dickem Cheneym, hlavní náplň pobytu tvořilo představení jeho knihy Modrá, nikoli zelená planeta, která v anglické mutaci vychází pod mírně upraveným názvem Blue Planet in Green Shackles (Modrá planeta v zelených okovech). V USA se jejím vydavatelem stal právě Competitive Enterprise Institute (CEI), názory jehož představitelů s těmi Klausovými téměř dokonale souzní.

Kritici s oblibou citují například výrok zakladatele CEI Freda Smithe z roku 1992, v němž o globálním oteplování tvrdil: „Většina náznaků (změn klimatu) vypadá dobře. Jsou teplejší zimy, teplejší noci...směřujeme k laskavější planetě.“ Klaus se ve své přednášce ovšem neomezil pouze na obhajování tržního hospodářství a zpochybňování klimatických změn. Mluvil i o sobě jako o člověku, který „se ve své zemi aktivně účastnil odstraňování komunismu a budování svobodné společnosti“. A přiznal, že vzhledem k nedostatku času „není učencem, ale jen pokornou hlavou státu“.

 Včera, na závěr čtyřdenního pobytu, měl Klaus na programu schůzku s šéfem liberálněji - tedy v americkém pojetí levicověji - orientovaného Brookings Institution Strobem Talbottem, který působil v administrativě prezidenta Clintona.

Autor: