Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Afghánské učebnice z USA: Když zabiju pět nevěřících, kolik mi zůstane?

Afghánistán

  13:00
V afghánských školách učitelé stále využívají americké učebnice z 80. let, které měly za cíl podporovat Afghánce v nábožensky motivované agresivitě vůči Sovětskému svazu. Formulace jako „když z deseti zabiju pět nevěřících, kolik mi zůstane?“ jsou v nich běžným zjevem. Situace se v současnosti mění k lepšímu, učebnice jsou však stále v oběhu.

I v Pákistánu a dalších muslimských zemích se děti učí Korán zpaměti. foto: Reuters

„M jako mudžáhid. Můj bratr je mudžáhid. Účastníme se spolu džihádu proti nevěřícím.“ Tato a podobné fráze se stále nacházejí v afghánských školách, kde se podle nich učí tamní děti. V 80. letech je tam ve velkém dodávala americká armáda, která tehdy džihádisty podporovala v jejich boji proti sovětské invazi. Za 30 let se situace zcela obrátila, učebnice, do kterých tehdejší vláda investovala miliony dolarů, však zůstávají.

Učebnice přitom pokrývají široké spektrum učebních osnov. Ve slabikáři se například u osmi písmen z jednačtyřiceti objevují vysvětlení navázaná na džihád. Písmeno „T“ je vysvětleno na slově „topak“, což znamená puška. Jako příklad použití ve větě je uvedeno následující: „Můj strýček má pušku. S puškou dělá džihád.“ U písmena, kterým začíná v afghánštině džihád, je uvedeno „džihád je naše povinnost.“

10 nevěřících - 5 nevěřících = 5 nevěřících.

Zřejmě nejbizarnější jsou matematické příručky. Server Newsrescue, který do učebnic nahlédnul, v nich našel tyto formulace:

Máte 10 nevěřících. Pokud jeden muslim zabije pět z nich, kolik jich zůstane naživu?

"5 pušek + 5 pušek = 10 pušek.“

"15 nábojů - 10 nábojů = 5 nábojů.“

Jako vydavatel učebnice je uvedena univerzita v Nebrasce, respektive její centrum pro afghánská studia.

V učebnicích se často mísí příklady každodenních situací s násilnými frázemi. Server Culture24, který měl možnost nahlédnout do jedné takové učebnice v britském vojenském muzeu, uvádí jako příklad větu „V zimě venku mrzne,“ následovanou „Jsem nepřítel Ruska.“ Jinde se zase děti učí počítat následovně: „Jeden kalašnikov, dva nože, tři pistole, čtyři deštníky.“

Džihádistická učebnice matematiky. Zdroj: National Army Musem

Džihádistická učebnice matematiky. Zdroj: National Army Musem

Z učebnic je patrné, že v 80. letech byly pušky stejně každodenní záležitostí, jako propisky. U toho však knihy nekončí. Podle nové publikace Schools for Conflict or for Peace in Afghanistan (“Slouží afghánské školy míru, nebo konfliktu?“ - pozn. red.), která se jimi zabývá, se v nich objevují kapitoly jako „Jak se má chovat mudžáhid“ nebo pasáže o vyhánění cizinců ze země.

Džihádistická učebnice matematiky. Zdroj: National Army Musem

Proti Sovětskému svazu

Autorka Dana Burde v rozhovoru pro americkou rozhlasovou stanici NPR uvedla, že cílem USA tehdy bylo přesvědčit Afghánce o nutnosti vést svatou válku proti sovětským nevěřícím. „Představte si, že žijete v 80. letech. Zabránit sovětské expanzi bylo ústředním cílem a hlavní snahou Spojených států a celého Západu. (...) Součástí těchto snah bylo i vytvořit v hlavách dětí spojení mezi násilím a náboženskou povinností,“ tvrdí autorka.

ČTĚTE TAKÉ:

Washington Post už v roce 2002 informoval o tom, že americké učebnice používá i Taliban, jen v souladu s islámskou vírou vyškrabává ilustracím obličeje. Zástupci Agentury pro mezinárodní rozvoj, která měla učebnice na starosti, tehdy prohlásili, že afghánští učitelé by nejspíš učebnice bez silného promuslimského vyznění nepřijali.

Děti, váš život patří Alláhovi

Jeden pracovník tehdy prolistoval stostránkovou knihu a našel násilné formulace téměř na každé druhé straně. Jeden obrázek tak například zobrazuje mudžáhida s kalašnikovem přes rameno. Jeho hlavu islámští cenzoři vyškrábali. Nad ním se skví nápis z Koránu, který poučuje děti o tom, že jejich život patří Alláhovi a že povinností všech mudžáhidů je obětovat mu své bohatství a položit za něj život.

V současnosti se USA podle Postu snaží afghánský systém modernizovat, otevírat ho například dívkám a měnit učební osnovy. Staré protisovětské učebnice jim komplikují situaci, Dana Burde však tvrdí, že situace se mění k lepšímu.

Vznikají například komunitní školy, které mají učební osnovy pod větší kontrolou a mohou v nich výchovu k džihádu potlačovat. Podle Burke se školy těší poměrně velké oblibě. I kvůli jejich zvýšené bezpečnosti. „Školy, které nesídlí ve státních budovách, ale například v rodinném domě nebo mešitě, jsou méně náchylné k útokům. Vesnice si je totiž chrání samy,“ řekla pro Al Jazeeru.

Jejich budoucnost je však se současným stahováním zahraničích ozbrojených sil ze země nejistá.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!