Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Sedm hříchů české kuchyně

Jídlo

  11:25
Hanka Michopulu sestavila porotu šesti odborníků, aby odhalili největší prohřešky našeho stravování a současně přidali rozhřešení pro útěchu. Bůh s námi.

Hříchy české kuchyně foto: Lidové noviny

1. Laura Baranik, recenzentka restaurací: Zakrývání chuti. Jeden z největších problémů je přeplácávání. Na talíř se toho dává nesmyslně mnoho: omáčky, pěny, oblohy, přílohy a mnoho dalších chutí. Lidé si asi myslí, že když si zaplatí jídlo v restauraci, měli by dostat co nejvíc muziky. Ale hlavní surovina, kterou by ty ostatní měly jen doplňovat a vyzdvihovat, se pak úplně ztrácí. Když si objednáte rybu, chcete přece cítit hlavně rybu!

Moje rada: Když vaříte, obstarejte si dobrou čerstvou základní surovinu, ať už je to maso či zelenina. Pak se ujistěte, že ostatní suroviny pomáhají dostat z té hlavní to nejlepší.

2. Ilona Chovancová Henry, autorka kuchařek publikující v Česku a ve Francii: Přílohy jako pro dřevorubce. K masu kopec brambor, těstovin nebo rýže - to ale není pro člověka 21. století. Moučná složka má v příloze tvořit tak jednu pětinu, zbytek by měla doplnit zelenina, kterou jako přílohu či samostatné jídlo hrubě podceňujeme.

Moje rada: Zkuste někdy vaši oblíbenou klobásku nebo párek nesníst jen tak s hořčicí a chlebem, ale nakrájejte je na kolečka a smíchejte s (trochou!) vařených či pečených brambor, zelenými fazolkami, několika rajčaty, popřípadě s hrstí listového salátu.

3. Zdeněk Pohlreich, šéfkuchař restaurací Café Imperial a Divinis: Náhražkování. Rozčiluje mě nahrazování ingrediencí daleko horšími. Drží se nás to z dob komunismu jako svrab. Jsme založením kutilové, takže recepty okamžitě přestavíme, aniž víme, jak mají správně chutnat.

Moje rada: Mějme v sobě víc pokory ke světovým vynálezům, jako je camembert, majonéza či rajčatová omáčka. Až zjistíte, jak OPRAVDU chutnají, můžete slevovat z jejich chuti. Ne dřív a nejraději vůbec.

4. Klára Kollárová, sommeliérka restaurace La Dégustation Boheme Bourgeoise: Teplé víno v nesprávném skle. To je pořád strašně rozšířené. Jenže sebelepší víno se stane nepitelným, když nemá správnou teplotu. Mám na mysli především červená vína, která stojí často otevřená na baru u zářivek, kde je přes 25 °C.

Moje rada: Nebojte se v restauracích špatně vychlazené víno vrátit (červené by mělo mít 15 °C). A klidně si řekněte o pořádně velkou sklenici. Správně by totiž měla být naplněna jen do třetiny, abyste s ní mohli pohodlně zakroužit a cítit vůni, jež se uvolňuje. Vůně a teplota tvoří zásadní část vašeho požitku, který si platíte. Nenechte se o něj připravit.

5. Kateřina Fornůsková, šéfcukrářka Café Imperial: Instantní cukrařina. Děsí mě, že u nás se cukrář rovná skoro chemik. Místo normálních surovin se používají umělé pudinkové krémy a ztužovadla. Přitom rozklepnout vejce nezabere víc času než smíchat umělé přísady z pytlíku. Ale musí se to samozřejmě umět.

Moje rada: Pečte doma. Suroviny jsou důležitější než to, jak dort vypadá. A když už jdete do cukrárny, ptejte se, z čeho je co uděláno. Správný cukrář to musí přesně vědět.

6. Roman Vaněk, Pražský kulinářský institut: Bojíme se si jídlo užít. A bojíme se žádat v restauracích kvalitu. Necháme si tím pádem líbit pseudočeskou gastronomii, ty špatně připravené plátky masa na milion způsobů s „americkými bramborami“ a nekorespondující oblohou, jen aby byl talíř plný.

Moje rada: Přestaňte k amatérům chodit. Vzpomeňte si, jak chutnala kuchyně našich babiček, jak nám chutná v obyčejných restauracích v Rakousku, Itálii, Německu... Myslím, že spousta restaurací bude muset zavřít nebo změnit koncept.

7. Hanka Michopulu, autorka článku: Rozpuštěná niva. Celkově se zlepšujeme, ale stále se dopouštíme zločinů, jako je přidávání nivy do libovolného pokrmu - lidé jsou schopni ji dát i do slepičího vývaru nebo číny.

Moje rada: Vyzkoušejte sýry smodrou plísní v kombinacích, které jejich chuť podpoří, ale neničí: s hruškou, jemně nahořklým salátem, na tenko nakrájeným fenyklem, čekankou, vlašskými ořechy či sladším polosuchým bílým vínem. Dejte třeba do talíře plátek rokfóru, zasypte horkými těstovinami a přidejte půlku pokrájené hrušky. Pokud dáváte „blue cheese“ do rajčatové omáčky na těstoviny, nepřidávejte žádné další suroviny. Rajčata s nivou už k sobě nikoho dalšího nepustí bez toho, aby došlo k bitce o chuť.

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...