Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Šéf protikorupční policie: Z předražení zakázek se stala norma

Právo

  18:51
Elitní jednotku pro vyšetřování ekonomických zločinů vede Tomáš Martinec od března. Dal si pro letošek dobře měřitelný cíl: zvýšit sumu zajištěného majetku. A říká, že už teď je splněn.

Bývalý ředitel protikorupční policie Tomáš Martinec foto:  František Vlček, Lidové noviny

LN Říkali jste, že do konce listopadu bude jasno v případu armádních tatrovek, kde proti tehdejšímu náměstkovi Martinu Bartákovi svědčí bývalý americký velvyslanec. Jak to vypadá?
Podle informace od vedoucího vyšetřovacího týmu budou konkrétní výsledky do 30. listopadu.

LN Bude někdo obviněn?
Státní zástupce si vymínil, že bude výsledky prezentovat sám.

LN Před kongresem ODS deník Aktuálně.cz napsal s odvoláním na anonymní zdroj, že do konce listopadu přijde znalecký posudek v případu ProMoPro, na jehož základě bude obviněno „zhruba deset osob“. Bude?
Vůbec nevím, kde ta informace vznikla. Nebudu říkat žádné počty ani předpovídat další vývoj. V úterý jsem se účastnil jednání o vývoji této kauzy, kde jsme konzultovali postup a stanovili si další úkoly. Není tam žádný termín, kdy to bude ukončeno, žádný počet osob, žádná předem jasná škoda. Jen vám můžu garantovat, že policisté, kteří se případu věnují, nemají na starosti už nic dalšího, aby soustředili síly. Zrovna tato kauza je výjimečná obrovským řetězením převodů mezi různými bankami.

Tomáš Martinec

Narodil se 22. září 1966. K policii nastoupil v roce 1986, na kriminálku ve Žďáru nad Sázavou. V roce 1996 odešel na odbor ochrany dětí okresního úřadu ve Žďáru. Vystudoval Pedagogickou fakultu MU. V roce 1999 se vrátil k policii (protidrogová centrála, finanční policie). Letos v březnu se stal šéfem Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality. Nebyl v KSČ (na konci 80. let byl kandidátem členství). Je ženatý, má tři děti.

LN Co Vít Bárta? Tady nepotřebujete žádnou spolupráci se zahraničím. Výpovědi o poskytnutých penězích jsou jasné, sněmovna ho vydala - tak kde je návrh na podání obžaloby? Tohle je přece jednoduchý případ.
Není to složité, ale v každé fázi trestního řízení se mohou předkládat materiály ve prospěch i v neprospěch obviněného a my se musíme se všemi vypořádat. Nedovolím si věštit, kdy a jak to skončí.

LN A případ Pavla Drobila, který původně státní zastupitelství proti vaší vůli odložilo, ale tento týden ho Nejvyšší státní zastupitelství nařídilo znovu otevřít?
Budeme vázáni pokyny státního zástupce. On je tím, kdo pak obžalobu podá a musí si za ní stát. Zajištěné výnosy: 1,5 miliardy

LN Jak jste uspěl s plány na zajišťování majetku z trestné činnosti? Když jste v březnu nastupoval, chtěl jste zvýšit zajištěnou sumu z 1,3 na 2 miliardy korun.
Za celou policii. Měl jsem to při nástupu jako jednu z priorit a čísla jsou za náš útvar jednoznačná: v roce 2009 zajistil výnosy z trestné činnosti za 519 307 000 korun, loni to bylo 492 263 000 a letos ke konci října je to 1 449 000 000. Za ty dva měsíce do konce roku čekám, že by to mohlo být 1,5 miliardy, možná 1,7 miliardy. Za celou policii to vypadá, že hranici dvou miliard přesáhneme. Sledujeme i případné stížnosti proti usnesení státního zástupce, kolikrát se majetek vrací zpět, a je to velmi malé procento.

LN Předpokládám, že hlavně obstavujete konta a nemovitosti, případně auta. Nebo i akcie? Kdo se pak o ně stará?
Hlavně peníze na účtech i v hotovosti. I nemovitosti: není to tak složité, dáme plombu do katastru. Auta taky, pokud mají hodnotu v řádu statisíců nebo milionů. Kromě toho, co jste říkal, jsou to i pohonné hmoty: třeba když při vyšetřování daňových úniků zajistíme náklaďák s plnou cisternou. Většinou se o majetek stará Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, někdy policie. Jen velmi zřídka zajišťujeme akcie: pokud by soud došel k závěru, že zajištění nebylo oprávněné, a musely by se vracet, druhá strana může vyvolat spor o ztrátu hodnoty. Takže když do toho jdeme, musíme si být stoprocentně jisti. Když se snižuje hodnota auta nebo se kazí zajištěné zboží, je to jednodušší. Můžeme se s majitelem domluvit na zpeněžení a výnos uložíme na speciálním účtu.

LN Kdo se zasloužil o ten skok v sumě zajištěného majetku? Najal jste nějaké specialisty?
Na každé expozituře máme vyčleněné pracovníky, kteří se nezabývají ničím jiným než dohledáváním výnosů z trestné činnosti.

LN To jsou noví lidé?
Ne, byli tu už předtím, ale měli i jinou náplň práce. Já jsem se rozhodl je vyčlenit jen na tuto problematiku a oprostit je od jiných spisů. Navíc už moji předchůdci zařídili, že oddělení proti praní špinavých peněz a legalizaci výnosů z trestné činnosti posílilo na 21 policistů -z předchozích, tuším, sedmi.

LN Tu miliardu tvoří pár velkých případů, nebo množství malých?
Je to několik velkých kauz, třeba armádní zakázky, ale úplně jednotlivě to specifikovat nechci.

ČTĚTE TAKÉ:

LN Náměstek ministra spravedlnosti Filip Melzer říká, že asi nefungovala spolupráce s Vrchním státním zastupitelstvím v Praze. Tamní odbor, který řeší korupci a velké zločiny, dostal od vás za první pololetí sedm kauz s 21 lidmi, kdežto obdobný odbor v Olomouci devět kauz s 33 osobami.
Sedm versus devět, to se mi nezdá jako podstatný rozdíl.

LN Ale v Praze by takových případů mělo být mnohem víc, sídlí tu centrální úřady a velké firmy.
To je pravda. Nevím přesně, jak máme případy rozděleny mezi Čechy a Moravu. Z dnešních 546 případů, které zpracováváme, je asi necelá stovka v dozorové pravomoci vrchních státních zastupitelství v Praze a v Olomouci. Je fakt, že na Moravě asi spolupráce funguje líp: brněnská či ostravská expozitura je totiž i fyzicky blíž vrchnímu státnímu zastupitelství, které má pobočky v Brně a v Ostravě. Kdežto v Čechách, když případ zpracovává expozitura v Budějovicích, Plzni, Hradci, komunikuje s Vrchním státním zastupitelstvím v Praze. Neděláme flašky pro lékaře

LN Váš slovenský protějšek, ředitel Úřadu boje proti korupci Peter Kovařík, prohlásil v časopise Týždeň, že „politici nejsou jeho oblíbená sorta“ a že věří jen ministrovi vnitra. Protože zná pozadí spousty případů, má skeptičtější názor na politiku než jiní lidé. Zažil jste podobnou deziluzi?
Mně se moc nelíbí nálada, kdy se každý politik považuje za možného pachatele trestného činu. Je pravda, že kdekoli zkoumáme veřejné zakázky, všude nacházíme i jinou motivaci než společenský prospěch. Ve společnosti jako by se stalo normou, že se hledá, jak zakázku předražit a co půjde bokem -nikdo nepočítá, že by také měla splnit nějaký veřejný účel. Ale vina nemusí být u zadavatelů. Naše expozitura v Českých Budějovicích otevřela případy falešných losovaček a ukazuje se, že zadavatel mnohdy ani neví, že na konci řetězce je někdo, kdo byl vybrán podvodným softwarem. Zadavatel měl dobrý úmysl, ale nabalí se na to skupina lidí, kteří z toho chtějí za každou cenu zisky pro sebe.

LN Kovařík se vědomě rozhodl zaměřit na velké případy. Říká: Dřív jsme vyšetřovali i lékaře, který bral flašky za operaci, k tomu obvinili desítky lidí, co mu je dali, a hned jsme měli desítky čárek za případy. Ale to může dělat kriminálka, na to nepotřebuji Úřad boje proti korupci.
Přesně. Řeknu statistiku: v roce 2009 činila prošetřovaná škoda v souvislosti s korupcí dvě miliardy, loni 562 milionů a v letošním roce 7,7 miliardy. Takže flašky pro lékaře fakt neděláme, věnujeme se kauzám celostátního významu. Říká se nám protikorupční policie, což není přesné, z našich 400 policistů se přímo korupcí zabývá asi 40, daleko víc máme daňových případů nebo kauz veřejných zakázek. Nicméně: i když se podíváte na korupční věci, rychle roste počet obviněných osob - předloni 18, loni 37 a letos ke konci října 72 osob. To je přece obrovský nárůst.

LN Teď jde o to, jestli se i reálně dotáhnou až k soudu.
Souhlasím. Předloni jsme u korupce měli 8 návrhů na podání obžaloby, loni 11, letos za prvních deset měsíců 23. Obdobně rostl i počet osob, kterých se návrh na obžalobu týkal: předloni 10, loni 17, letos 102.

LN Udělal jste si v té záplavě případů nějakou osobní hierarchii, například podle výše škody?
Je jasné, že mezi těmi 546 případy lze na prstech jedné ruky spočítat ty, na něž jsme nejvíc dotazováni. Ale já se snažím z toho nedělat ligový žebříček. Dám příklad. Aktuálně se všichni ptají na Mosteckou uhelnou, kde jde o 12 miliard korun a kauza se šetří od roku 1999. Když jsem v březnu nastoupil, zjistil jsem, že se tím zabývá jeden zpracovatel. Já jsem si to vyhodnotil tak, že takovou kauzu - bez toho, že bych jí dával nálepku priorita č. 1 - musí dělat víc lidí, jinak se to dál povleče bez závěru. Takže dneska je jich šest.

LN Žádný výsledek nicméně zatím vidět není.
Já vím, že veřejnosti to připadá, že je to hrozně dlouhá doba a nic se neděje. Ale v těchto kauzách - ať jsou to pandury, armádní tatrovky, ProMoPro - je zahraniční prvek. A to nikoli z jednoho státu, ale z několika, kde se třeba dohledávají finanční toky přes různé banky. Na první pohled je třeba konstrukce činu jasná a zřejmá, ale aby policejní orgán mohl přijít s návrhem na obžalobu, musí znát detaily co nejpřesněji. A jak si asi umíte představit, u těch složitých kauz jsou právně kované smlouvy, za transakcemi stojí sofistikovaní lidé, účty se různě řetězí, částky se rozdrobují, převádějí přes účty v daňových rájích... Nikoli že by si někdo rovnou převedl peníze do české banky a šel je vybrat k přepážce, kde ho natočí kamera. Kdo vydrží ve firmě 25 let?

LN Když jste jako policista v roce 1986 začínal, čemu jste věřil? Jste z policajtské rodiny?
Ne, vůbec. Po skončení gymnázia mě zajímal hlavně sport, hrál jsem závodně basketbal a studovat vysokou školu se mi tehdy nechtělo. V té době byla policie povolání, které se mi zdálo perspektivní a rozumně finančně ohodnocené. Šel jsem na hospodářskou kriminálku ve Žďáru, měl jsem na starosti třeba uranové doly v Dolní Rožínce nebo stavební podnik ve Žďáru.

LN Ministr vnitra Kubice se v minulém Respektu pozastavil nad fluktuací v protikorupční policii: deset let trvá, než vychováte špičkového profesionála, a po patnácti letech odcházejí. Kdy se vám podaří dostat se na úroveň normální firemní fluktuace?
Já nevím, co je normální firemní úroveň, ale strašně mi vadí, že se to tak personifikuje. Z celkového počtu lidí v útvarů - přes 400 - se mluví o čtyřech či pěti osobách: Zahálka, Krömer, Ondráček, Vincenc, můj náměstek Veselý.

LN Ale to jsou lidé ve vysokých funkcích, dělali důležité případy: pandury, tatrovky, Opencard...
Ale ano, odchod každého takového policisty je citelný. Na druhou stranu bych byl špatný manažer, kdyby útvar finanční kriminality stál a padal s pěti lidmi. V září byla obrovská odchodová vlna z celé policie: tuším nejméně 1600 lidí, možná víc. A do ní patří 11 policistů od nás z útvaru, z nichž pět šlo do starobního důchodu. Někdo končí po 25 letech služby, jako dva policisté z Ústí nad Labem. Ale kdo v běžném civilním životě dělá ve stejné firmě 25 let? Pokud se někdo po čtvrtstoletí rozhodne změnit práci, považuji to za normální. Ti lidé jsou v produktivním věku kolem 40 let, mají odslouženo dvacet let u policie, jsou třeba otráveni ze změn, snižování platů, nejistoty, už je nebaví vyšetřování, a tak se rozhodnou hledat jinou práci, dokud se mohou na trhu uplatnit. To může být případ kolegy Zahálky, kolegy Vincence nebo mého náměstka Veselého. Loni z tohoto útvaru odešlo 27 lidí, předloni 38 lidí. Považuji to spíš za běžnou míru odchodů, nikoli za hromadný úprk.

LN Vaši policisté jsou na tom finančně tak špatně? Myslel jsem, že si tady i s odměnami přijdou tak na 40 tisíc.
Je to tak: průměr policistů na našem útvaru je 40 tisíc hrubého. To je v celostátním měřítku, myslím, slušný příjem. Ale jsme v roce, kdy se snižovaly platy - tarifní o 10 %, někde se to vynahradilo, ale celkový reálný pokles byl 7,5 %. Naši lidé jsou odborníci - často právníci, ekonomové, mají specializační kurzy, umějí jazyky. Různé velké podniky, které mají svá bezpečnostní oddělení, jsou schopny je přeplatit až dvojnásobně, nabídnou jim 70 až 80 tisíc. Navíc policista odchází s příspěvkem za službu, což může být 10 až 20 tisíc měsíčně: i kdyby někam přestoupil za stejný plat jako tady, bude k němu navíc brát výsluhový příspěvek. Zkušenost je ale taková, že policisté, kteří nastoupí v soukromé firmě, tam mívají krátkou životnost.

LN Proč?
Změní se třeba vlastník nebo je nutné šetřit - a škrtá se v bezpečnostním odboru.

LN Berete je zpátky, nebo se na ně díváte jako na „zrádce“?
Nene, v žádném případě, nemám problém vzít někoho z civilu zpátky. Sám jsem v roce 1996 ze služebního poměru odešel a dělal jsem na okresním úřadu v odboru sociálněprávní ochrany dětí a mládeže. Od března, co jsem ve funkci, se chtěli z civilu vrátit tři nebo čtyři lidé. Jenže je stop stav, takže si přijímání nemůžeme dovolit.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...