Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Šéf Unicornu ukázal údajné důkazy o korupci v tendru ČSÚ

Česko

  19:28
PRAHA - Vladimír Kovář ze softwarové firmy Unicorn, která skončila druhá ve výběrovém řízení na informační technologie pro příští sčítání lidu, předložil údajné důkazy o tom, že tendr provázela korupce. Kovář už dříve uvedl, že dostal nabídku koupit si za 20 milionů korun dva hlasy výběrové komise.

Zleva nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká, ministr vnitra Martin Pecina a majitel a předseda představenstva firmy Unicorn Vladimír Kovář. foto: ČTK

V Otázkách Václava Moravce v ČT Kovář předložil ofotografované stránky nabídky vítězné firmy Hewlett-Packard (HP), které mu prý někdo poslal mailem. Ze snímků lze podle něho vyčíst, že byly zhotoveny téměř dva týdny poté, kdy HP svou nabídku odevzdala.

Český statistický úřad (ČSÚ) jako zadavatel ve čtvrtek informoval o tom, že podle vnitřního auditu postupoval v případě půlmiliardové zakázky podle zákona i podle vnitřních směrnic úřadu. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže na žádost ČSÚ zahájil tento týden správní řízení, v jehož rámci o přezkoumá kroky úřadu související se zakázkou.

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká uvedla, že tendr na informační technologie pro příští sčítání lidu byl naprosto neprůhledný a možná i zmanipulovaný. Více se k případu nechtěla vyjadřovat, protože předpokládá, že bude možná projednáván v oblasti trestního řízení.

HP se prý nedržela pravidel soutěže

Kovář prohlásil, že společnost HP navíc nedodržela podmínku, podle níž měla nabídku předložit v elektronické podobě. Přesto z tendru nebyla vyřazena. Kovář uvedl, že jeho důkazy nejsou zcela průkazné, protože by jeho tvrzení musel potvrdit někdo z výběrové komise.

Případem se zabývá protikorupční policie. Podle Kováře za ním přišli dva policisté s tím, že mail s údajnou korupční nabídkou zajistí, zatím to prý ale neudělali.

Podle ředitele české pobočky Transparency International (TIC) Davida Ondráčky se v Česku u veřejných zakázek velice podivně vnímá otázka průhlednosti. Něco se sice zveřejní na webu, veřejnost se ale už nedozví například to, kdo je členem výběrové komise a kdo jakým způsobem hlasoval.

Utajeně = neprůhledně

Problém je podle něj také v tom, že přípravná fáze, v níž se řeší, čeho se vlastně zakázka bude konkrétně týkat, se uskutečňuje naprosto utajeně, přičemž se v ní celá věc velmi často předem rozhodne. "Potom může celý proces klidně probíhat velmi průhledně a standardně, ale pokud už je ta nabídka vypsaná pro nějakého konkrétního dodavatele, tak je hotovo a věc je naprosto ztracená," řekl Ondráčka v ČT.

Drtivá většina případů veřejných zakázek, ve kterých TIC podává trestní oznámení, bývá podle něj zastavena nebo odložena. Vyšetřování podobných kauz podle Ondráčky nefungují.

Výběrové řízení na dodávku technologie pro sčítání lidu v roce 2011 vyhlásil ČSÚ. Tendr vyhrála společnost HP s nabídkou o 144.995 korun nižší, než byl úředníky ČSÚ spočítaný odhad nákladů 550 milionů korun. Kovářova firma Unicorn skončila druhá, ačkoliv nabídla ještě o 109 milionů méně. Ostatní firmy odradily přísné podmínky tendru.

Autoři: ,