Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Šéfem pražské ODS se stal Šťastný. Černochová odešla předčasně

Česko

  15:42aktualizováno  25. června 6:50
PRAHA - Novým předsedou pražské ODS byl ve dvě hodiny ráno po mnohahodinovém jednání zvolen poslanec Boris Šťastný. Hlas mu dalo 75 ze 101 delegátů sněmu. Porazil tak soupeřku Aleksandru Udženiji z Prahy 2. Před jednáním byla favoritkou Jana Černochová. Ta ovšem sněm předčasně opustila. Tvrdila, že volba byla předem domluvená.

Nový šéf pražské ODS Boris Šťastný. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Čtyřicetiletý Šťastný ve funkci nahradí primátora Pavla Béma, který rezignoval po sněmovních volbách. V nich pražská ODS utrpěla porážku od TOP 09. Sněm současně zkrátil dvouleté funkční období celého vedení do 15. prosince letošního roku.

"Vážím si toho. Myslím, že 75 hlasů je dostatečně silný mandát," řekl po volbě Šťastný. V kandidátském projevu připomněl, že Praha byla v minulých letech pro ODS nejúspěšnějším regionem a pražský primátor patřil k nejoblíbenějším politikům. "Lidé nám přestali věřit. Přestáváme věřit i sami sobě. (...) Nemůžeme si dovolit chybovat," konstatoval. Podle něj musí jít nyní osobní ambice jednotlivců stranou.

Šťastný delegátům řekl, že je připraven komunikovat s nově zvoleným vedením celorepublikové ODS. Na víkendovém kongresu ODS neuspěl pražský kandidát David Vodrážka, nominovaný na prvního místopředsedu strany, a Praha tak nemá ve vedení ODS nyní svého zástupce.

V návaznosti na dřívější diskusi o obměně celé pražské ODS Šťastný navrhl současným místopředsedům, aby si zkrátili mandát do konce letošního roku.

Jana Černochová na sněmu pražské ODS.

Udženija pouze poděkovala za důvěru a za hlasy, které jí delegáti dali už při sestavování kandidátek pro volby do zastupitelstva hlavního města.

Černochová sněm předčasně opustila
Část delegátů podporovala na funkci předsedkyně pražské ODS poslankyni Janu Černochovou. Sázeli na její popularitu mezi voliči. Černochová však sněm před půlnocí předčasně opustila. Prohlásila, že volba kandidátů do podzimních voleb je předem domluvená a ona se na ní nebude podílet. Od častí straníků pak sklidila kritiku za to, že vyvolává umělé problémy.

Pražská TOP 09 sestavila kandidátku

Pražská TOP 09 sestavila  kandidátku do podzimních komunálních voleb. Svého lídra a případného kandidáta na primátora zatím nepředstavila, chce tak učinit v červenci. Novinářům to po zasedání regionálního sněmu řekl předseda pražské organizace František Laudát.

Strana představila lídry, které postaví do boje v jednotlivých volebních obvodech. Kdo který obvod povede, určí teprve krajský výbor. Většina z kandidátů, které TOP 09 do voleb pošle, jsou méně známí lidé bez výrazné politické minulosti.

O zastupitelská křesla v hlavním městě se z prvního místa bude ucházet vysokoškolský učitel Martin Dlouhý, podnikatelka Eva Vorlíčková, speciální pedagožka Nataša Šturmová, kurátor soukromé sbírky Albert Kubišta, živnostník Jiří Liška a odborný asistent Univerzity Karlovy Tomáš Hudeček.

Sněm na čtvrtečním jednání volil kandidáty pro volby do pražského zastupitelstva. Jako lídry sedmi obvodů zvolili delegáti náměstky primátora Marii Kousalíkovou, Rudolfa Blažka, Pavla Klegu, starosty Petra Hánu, Josefa Noska a Andreu Vlásenkovou a radní Prahy 2 Aleksandru Udženiji. O tom, kdo bude kandidovat ve kterém obvodu, rozhodne později regionální rada. Z těchto sedmi představitelů bude také zřejmě vybrán kandidát na funkci primátora za ODS.

Na dalších místech kandidátek do zastupitelstva se umístili mimo jiné náměstek primátora Milan Richter, starosta Prahy 1 Filip Dvořák, starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský či radní Prahy 10 Bohumil Zoufalík. Celkem bude na sedmi kandidátkách 63 nominovaných.

Pražská ODS je delší dobu rozdělená na dvě skupiny. Do první se řadí příznivci primátora Béma, například pražský radní Jiří Janeček, starosta Prahy 10 Tomáš Chalupa nebo kontroverzní starosta Prahy 5 Milan Jančík.

Druhou skupinu tvoří lidé okolo Bémova prvního náměstka Rudolfa Blažka a podnikatele Tomáše Hrdličky. To se dlouhou dobu odráželo i ve vedení pražské ODS. V jejím čele stáli od podzimu 2009 Bémovi lidé. Na dubnovém sněmu ale delegáti provedli "čistku", ve které odvolali všechny "Bémovy lidi" a dosadili tam spojence Blažka. Bém funkci složil sám asi o měsíc později. Zdůvodnil to špatným volebním výsledkem strany v Praze, kde ji porazila TOP 09.

ČTĚTE VÍCE:

Odvolání Béma nikdo nenavrhl
Původně měla pražská ODS v plánu také doporučit primátorovi Pavlu Bémovi, aby se coby novopečený poslanec své funkce v čele hlavního města vzdal. On nedávno prohlásil, že se své funkce nevzdá. Odvolat by ho mohlo pouze zastupitelstvo, které se má ale sejít až v září.

"Pražská organizace ODS může učinit doporučení, může dokonce učinit nějakou volbu. Ale pouze a jenom co se týče vedení pražské ODS. A tam já už žádnou funkci ani roli nemám, po prohraných volbách jsem na pozici předsedy pražské regionální organizace rezignoval," prohlásil Bém v Radiožurnálu. Podle informací LN nakonec výzvu k jeho odvolání nenavrhl nikdo na regionální radě, ani na regionálním sněmu, který bezprostředně následoval.

Sněm zvolil lídry do voleb do pražského zastupitelstva
Sněm pražské ODS už ve středu večer zvolil všech sedm lídrů pro volby do pražského zastupitelstva. Stali se jimi náměstci primátora Marie Kousalíková, Pavel Klega a Rudolf Blažek a dále starostové Petr Hána, Josef Nosek, Andrea Vlásenková a členka výkonné rady ODS Aleksandra Udženija.

Sněm ale nerozhodl, kdo bude kandidovat ve kterém obvodě. Jména do konkrétních obvodů rozdělí až regionální rada. Ze sedmi zvolených by měl zřejmě vzejít i budoucí kandidát na primátora hlavního města. Není přitom zřejmé, kdy se o tom rozhodne.

Vizitka Borise Šťastného

Datum a místo narození: 8. dubna 1970 v Praze
Vzdělání: vystudoval 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy, kde také později absolvoval odborné stáže
Současná funkce: od roku 2006 poslanec, mandát obhájil i letos; je členem zastupitelstva Prahy 10
Působení v politice: od roku 1998 je členem ODS, dosud působil jako místopředseda organizace v Praze 10; do zastupitelstva Prahy 10 byl poprvé zvolen v roce 2002
Rodina: ženatý, dvě děti
Ostatní: - od začátku 90. let podnikal, dovážel sportovní zboží značky Head, z firem se stáhl po zvolení do parlamentu v roce 2006
- v minulé sněmovně byl místopředsedou zdravotnického výboru, je také členem správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny
- je znám jako dlouholetý bojovník proti kouření
- média označují Borise Šťastného za přítele prezidenta Václava Klause, společně například lyžují; v letech 2003 až 2006 byl Šťastný také Klausovým poradcem pro zdravotnictví, zasedá v dozorčí radě Nadačního fondu manželů Livie a Václava Klausových.

- v minulosti vzbudil Šťastný pozornost návrhem na zrušení povinného členství v lékařské komoře nebo svým vstřícným postojem k legalizaci eutanazie - začátkem loňského roku se o něm spekulovalo jako o možném nástupci Tomáše Julínka (kterého výrazně kritizoval) v čele ministerstva zdravotnictví, na funkci ho tehdy navrhla pražská organizace ODS.



Autoři: ,