Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Pomsta za blokádu. Šéfce bangladéšské opozice odpojili elektřinu

Lidé

  6:39
DHÁKA - Úřady v Bangladéši v sobotu odstřihly od elektřiny kancelář opoziční vůdkyně, která ji momentálně slouží za bydliště. Podle agentury AFP jde nejspíše o odvetu za výzvy Bégam Chálidy Zijáové svým přívržencům k blokování dopravy. Následné žhářské útoky na auta a střety s policií si už vyžádaly desítky mrtvých.

Bangladéšští policisté (ilustrační fotografie). foto: Reuters

Místní televize odvysílala obrázky ukazující, jak pracovník elektrárenské společnosti šplhá po žebříčku a odpojuje dráty. „Máme povolení od policie,“ prohlásil technik. Podle televize byla kancelář odpojena i od internetu a satelitní televize.

PSALI JSME:

Ani policie, ani elektrárenská společnost se nevyjádřily. Sama Zijáová (69) byla podle mluvčího své strany „zaskočena a šokována“. V okolí podle mluvčího ani nefunguje mobilní spojení.

Odpojení elektřiny následovalo jen pár hodin poté, co jeden z ministrů podle tisku pohrozil bývalé premiérce Zijáové, že ji kromě elektřiny odstřihne i od přísunu jídla a zemře hlady, pokud blokádu dopravy neodvolá.

Demonstrant zraněný ve střetu v policejními jednotkami
Povolební protesty v Bangladéši

Zijáová je už několik týdnů fakticky uvězněna policií ve své kanceláři. Po výzvě k blokování dopravy její přívrženci znásobili útoky zápalnými lahvemi proti autobusům, autům a kamionům. Policie odpověděla slzným plynem i palbou. Nepokoje si vyžádaly nejméně 40 mrtvých.

Zijáová, která se domáhá vypsání nových voleb namísto kontroverzního loňského hlasování, vyzvala rovněž k uspořádání generální stávky.

Chce v zemi vyvolat chaos, tvrdí o Zijájové premiérka

Premiérka Šajch Hasína Vadžídová svou rivalku pravidelně obviňuje ze snahy vyvolat v zemi chaos a anarchii a vyhrožuje ji kvůli násilným protestům stíháním za vraždy.

Obě političky, které střídavě vládly zemi po většinu posledních 30 let, se vzájemně dlouhodobě osočují. Politická krize, která zemi sužuje už více než rok, má vliv na zhoršující se problémy místního textilního průmyslu s dodávkami zboží odběratelům.

Opoziční Bangladéšská nacionalistická strana (BNP), jíž předsedá Zijáová, bojkotovala volby, které se konaly na začátku loňského ledna. Následně vládu premiérky Vadžídové vyzvala, aby odstoupila a předala moc přechodné technokratické vládě.

Zatýkání opozičních předáků

Premiérka Vadžídová odmítla s opozicí jednat a místo toho nechala zatknout řadu opozičních předáků i tisíce řadových členů BNP. Nyní jich je ve vězeních údajně kolem 7000. Zakročila i proti médiím, která byla kritická vůči vládě. Na počátku letošního roku, tedy rok po sporných volbách, se situace v Bangladéši znovu výrazně zhoršila.

Dlouho trvající protesty mají vážné dopady na hospodářství této asijské země. V důsledku stávek a blokád přišly tamní podniky podle odhadů v přepočtu o více než sto miliard Kč.

Autoři: ,