Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Selhali spíše „experti“ na právo a morálku

Česko

Těžko říct, co pány Knížáka a Hájka vede k jejich nehorázným výrokům na adresu úředníka Libora Michálka, který upozornil na korupční skandál na ministerstvu životního prostředí.

Jakub Horák, producent foto: Lidové noviny

Jeden z nich ho označil za estébáka, druhý za dobrotivého fízla, Knížákovi by bylo "odporné se s ním vůbec bavit" a Hájek ho označuje za "směšného pěšáčka z řady zpravodajských her". Opravdu ale Knížák věří tomu, co říká? Že Michálkovo upozornění na Knetigovy korupční tlaky je na stejné rovině jako fízlování StB? Vždyť Michálek se dokonce zachoval tak, jak ho k tomu vláda nabádala ve svém antikorupčním programu. Z Knížákovy logiky jsou fízlováním i radary fotografující rychlou jízdu.

Dalším z expertů komentujících situaci byl advokát Tomáš Sokol, který napsal, že "Michálek to podělal", a jeho jednání označuje za protiprávní. Zatímco pan Knížák je správce galerie, umělec a performer a pan Hájek je státní úředník a muž se zvláštními názory na evoluční teorii – tedy řekněme podivínský myslitel, tak pan Sokol je právník a bývalý politik. Proto se zastavím u jeho hodnocení, protože on by v tom mohl mít jasněji než výše zmínění performer a myslitel.

Sokol tvrdí, že Michálek neměl věc nahrávat a dávat novinářům, ale měl ji oznámit na státním zastupitelství. Pokud si dobře pamatuji na kauzu Čunek, tak právě státní zastupitelství v čele s paní Veseckou tam dělalo takové kousky, že si nakonec vysloužili označení "justiční mafie". Nejsem sice právník jako pan Sokol, ale mám takový osobní intuitivní pocit, že pokud by Michálek nahlásil na jakékoli státní zastupitelství, že ho někdo "z pověření ministra Drobila" navádí ke krádeži a že by ho rád nahrával a usvědčil, tak o tom premiér a potažmo ministr budou vědět zhruba do deseti minut.

Pro mě je důležité, že Libor Michálek se nenechal zválcovat systémem a bránil pokusu o krádež veřejných peněz, kterých začíná být v této zemi pomálu

Dále pan Sokol ve svém horování pro právní stát kritizuje Michálka, že se neobrátil na policii. "Dokonce si troufám tvrdit, že by vyšetřovali," vyjevuje Sokol svůj názor na tuto variantu, jako právník nicméně uzavírá: "Když se ovšem policii nepodaří zjistit, co za tím zbohatnutím konkrétně je, a shromáždit důkazy, což je mimochodem mimořádně obtížné, prostě se po právní stránce nedá nic dělat."

Rozbít korupční kartel stran
Je fakt, že kromě kauzy Lizner nevyšetřila česká policie vůbec žádnou korupční kauzu celostátního významu. Všechny skončily právě na nedostatku důkazů, na tom, že nakonec vše zůstalo v rovině tvrzení proti tvrzení. Důvěra občanů v policii je dle průzkumů tristní – a to ještě běžní občané netuší, jak to tam doopravdy funguje. To, co Sokol píše, jsou rádoby sofistikované právnické plky – a nemyslím tím jenom sentence na jeho blogu typu "nebožtík kardinál Richelie" – čímž myslí kardinála Richelieu, pouze neví, jak se to píše, a ještě mu blazeovaně říká "nebožtík". Sokol nás poučuje o právním vědomí, ale zcela pomíjí základní fakt – a to že úředník bránil krádeži.

Rozbít korupční kartel politických stran je důležitější než otázka, zda je etické si něco nahrávat, či nikoli. Navíc jsme se dostali do situace, kdy každý, kdo dělá na státních zakázkách, je a priori považován za podezřelého. Mám s tím vlastní zkušenost – vymyslel jsem pro ministerstvo vnitra slogan Pomáhat a chránit a dodnes na mě někteří známí pomrkávají, kolik milionů jsem na tom trhnul. Mně je úplně jedno, co je Michálek zač, zda je evangelík, jehovista, mimozemšťan či nikoli. S inteligencí na tom rozhodně na štíru nebude, když dobře pochopil, za kým s udáním chodit nemá. Pro mě je důležité, že se nenechal zválcovat systémem a bránil pokusu o krádež veřejných peněz, kterých začíná být v této zemi pomálu. Radek John, který si vykoledoval pokles popularity tím, jak působí nekompetentně a v televizi zmateně, pak v této situaci zareagoval chytře a snad poprvé od nástupu na ministerstvo udělal něco překvapivě funkčního.

Špatný příklad
Pánové Knížák, Hájek a Sokol se snaží celou věc jen zamlžit. První z nich se snaží být originální za každou cenu a přitom hraje do noty prezidentovi, Hájek zase bude v nějakém zajetí představy o zpravodajských hrách. Má na svůj soukromý názor právo – ostatně všichni lidé v okolí politiků dříve či později propadnou spikleneckým teoriím – ale jako vysoký státní úředník dává označováním loajálního úředníka za fízla opravdu špatný příklad. Škoda, že se proti jeho výrokům neohradil premiér antikorupční vlády.

Naštěstí jsou i lidé s jiným pohledem. Moji přátelé ze společnosti RSJ Algorithmic Trading založili Nadační fond proti korupci, který bude podobné akce, jakou provedl Michálek, podporovat. Je mi líto, že premiér Nečas a prezident Klaus nebyli schopni ocenit veřejně člověka, který zabránil pokusu o krádež veřejných peněz. Ale lidí, kteří to ocenit schopni jsou, je čím dál víc.

Autor: